Masopustní veselí a jarmarky si můžete užívat každoročně po celý měsíc únor a nejinak je tomu i o nadcházejícím víkendu. Necháte se zlákat?
Třeboňský masopust
23. února 2019 (10.00–15.00)
Opět po roce město Třeboň připravuje masopustní veselí. Doba masopustní se na Masarykově náměstí naposledy veřejně slavila v padesátých letech minulého století. Pokus o návrat masopustu, i když importovaného, začal v roce 2012, kdy do Třeboně přijela růžičková koleda z Nových Hradů. Také letos se tradičně začíná úderem desáté hodiny žádostí o povolení koledovat před Turistickým informačním centrem. Zapojit se může každý Třeboňák, který za své originální maškarní přestrojení může získat i cenu.
Josefovský masopust
23. února 2019 (10.00–16.00)
Již třetí ročník Masopustu se koná v pevnostním městě Josefově. Hudba, tanec, masopustní scénky, zabijačkové speciality a další dobroty, dobový jarmark a řemesla, průvod a jedinečná postava Masopusta, to vše vás čeká v sobotu v Josefově.
Masopust 2019 v Rožnově pod Radhoštěm
23. února 2019 (9.00–16.00)
V sobotu ožije Dřevěné městečko tradičním masopustním veselím! K vidění bude originální masopustní průvod z valašské obce Študlov a rožnovské masopustní obchůzky v podání souboru písní a tanců Javořina, zahraje dechová hudba Galička. Masopustní veselí podpoří gorolská gajdošská muzika Bukoń.
Celý areál provoní výrobky řeznických mistrů. Návštěvníci mohou ochutnávat z pestré nabídky zabijačkových výrobků a v laické anketě hlasovat „O nejlepší řeznický stánek“. Současně se uskuteční 22. ročník soutěže řeznických firem „O nejlepší valašskou klobásku“ a 12. ročník soutěže „O nejlepší valašskou tlačenku“.
Masopust v Jeníkově u Hlinska
23. února 2019 (7.00–17.00)
Historii masopustních průvodů obnovili v Jeníkově teprve před třemi lety, ale už nyní je z toho jedna z významných hlineckých událostí, kterou si nesmíte nechat ujít. Každým rokem v období od Tří králů do Popeleční středy můžeme v okolí Hlinska ve vybrané dny potkávat masopustní průvody.
Masopustní průvody jsou oslavou konce zimy a příchodu jara, pojem masopust si můžeme vysvětlit i jako oslavu konce postní doby, máme tzv. maso popustit, v této době tedy probíhají zabijačky, hodování, svatby a zábavy. Díky tomu, že se na Hlinecku udržují tyto zvyky již půl druhého století, byly masopustní masky na Hlinecku zapsány v roce 2010 na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Publikováno: 22. 2. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce