reklama

Tipy, kam vyrazit v únoru za zábavou

Je to přehled únorových akcí ve středních Čechách. Máte chuť vidět Karlštejn, zahalený v zimním kabátku, navštívit Levandulové údolí nebo zažít pravý a nefalšovaný masopust?

Zpravodaj akcí v únoru - Masopustní veselice, pozorování zimujících ptáků nebo bruslení (Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu)

Zimní prohlídky hradu Karlštejn
1. – 28. 2.

I v zimním období můžete navštívit hrad Karlštejn. Prohlédnete si základní okruh Císařská rezidence s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici uvidíte repliky české svatováclavské koruny nebo karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům.

Karlštejn v zimě
Karlštejn v zimě (Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu)

Valentýnské víkendy v Levandulovém údolí, Chodouň
11. – 12. 2.

Dny plné nádherně dekorovaných stolů u oken s výhledem do přírody, menu pro nezapomenutelné momenty – to vás v únoru čeká v Levandulovém údolí. Oslavte svátek zamilovaných s aromaterapií, skvělými pokrmy, zážitky a radostí na Tříkrálové stezce. Užít si můžete SPA domeček, celostní masáž nebo koupel.

Masopust 2023, Roztoky u Prahy
11. 2.

V sobotu 11. února se mohou návštěvníci těšit na průvod, který vyrazí za svou královnou. Roztocký masopust je jedním z největších v kraji a každoročně za jeho atmosférou přijíždějí lidé z celé republiky. Průvod plný originálních masek poputuje přes Roztoky na Holý vrch, kde se setkává s průvodem z dalších obcí. Společně pak tančí a odcházejí za masopustní zábavou.

Masopust na Ševčinském dole, Hornické muzeum Příbram
18. 2.

V Hornickém muzeu Příbram se uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice v prostředí historických báňských objektů v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách. Na přípravě této oblíbené akce muzeum spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína. Součástí programu budou humorné scénky a hornické písničky.

Ševčinský důl
Ševčinský důl (Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu)

Poberounský masopust v Zadní Třebani
18. 2.

Další z největších a kulturním programem nejbohatších akcí svého druhu ve středních Čechách míří opět do Zadní Třebaně. Program Poberounského masopustu začne na návsi v Zadní Třebani stylovým staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě výrobků různých řemeslníků k dostání preclíky, perníky, koláče, pečené maso nebo medovina. Děti se budou moci svézt na koních či oslících, dospělé určitě potěší tradiční zabijačkové pochoutky či místní pivo Bobr.

Masopust ve skanzenu, Muzeum lidových staveb v Kouřimi
19. 2.

Pestrobarevný průvod tradičních masek z Hlinecka doprovázený hudbou a tancem v podání národopisného souboru obejde historická stavení kouřimského skanzenu. Návštěvníci se dozvědí o tradicích masopustu a masopustních maskách, stolování a dalších zvycích od muzejníků v dobovém oblečení v rolích hospodářů a hospodyní. Nebudou chybět zabijačkové dobroty a další tradiční občerstvení.

Masopust Roztoky
Masopust Roztoky (Zdroj: Jakub Sedlák)

Mělnický masopust, Mělník
19. 2.

Masopustní průvod, ve kterém nebudou chybět muzejní maškary, vyráží z náměstí Míru. Čeká na vás tradiční česká zabijačka od Dobrého Kance, prodej studených i teplých lahůdek, barbecue z Brlohu a pivo z pivovaru Němý Medvěd. Pro děti je připraven program nebo kolotoč.

Nymburský masopust, Nymburk
19. 2.

Zúčastněte se průvodu masek z náměstí Přemyslovců až na Rejdiště, kde bude čekat rej masek, zábava, skvělá hudba a tradiční zabijačkové dobroty od místního řezníka. Těšit se můžete na pivo z malého pivovaru, víno, pálenky a destiláty, masopustní koblihy a vdolky, bramboráčky, klobásky, divočáka na rožni či bačovské sýry. Součástí akce bude i soutěž o nejhezčí kostým.

Výstava Evropa Svatopluka Klimeše, Dusíkovo divadlo Čáslav
1. 2. – 26. 6.

Výstava multimediálního umělce a dlouholetého pedagoga Svatopluka Klimeše se tentokrát vztahuje k místu, jehož srdcem se cítíme být. Klimeše zajímá především současný svět. Události z minulosti – dějin či mytologie – uvádí do současného kontextu. Jeho témata rezonují s dneškem. Avšak nevztahuje se jen k významným okamžikům a osobnostem dějin, ale často zaznamenává všední skutečnost.

Levandulové údolí
Levandulové údolí (Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu)

Dějiny Kolína, Regionální muzeum Kolín
stálá expozice

V lednu 2023 byla v Regionálním muzeu v Kolíně otevřena stálá expozice Dějiny Kolína. První část přibližuje dějiny královského města Kolín od jeho založení v polovině 13. století do poloviny 19. století. Vystaven je početný soubor památek z muzejních sbírek, které mají přímý vztah ke kolínským dějinám. Řada předmětů je vystavena vůbec poprvé. Tyto historické předměty doprovázejí rekonstrukční modely nejvýznamnějších památek a velký model města v podobě z počátku 18. století, který doplňuje multimediální projekce, přibližující šest hlavních tematických okruhů z dějin středověkého a raně novověkého Kolína.

Muzeum Kolín
Muzeum Kolín (Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu)

Ledová plocha, Vodní svět Kolín
do 15. 3.

Dětské dopravní hřiště Vodního světa v Kolíně se každý rok přibližně od 15. listopadu do 15. března přemění na ledovou plochu o rozměrech 20 x 40 metrů. Ta je využívána pro veřejné bruslení nebo např. pro lední hokej. Ledová plocha je pravidelně udržována rolbou. Za poplatek půjčují dětské, dámské i pánské brusle, samozřejmostí jsou přilby.

Zdroj informací: Středočeská centrála cestovního ruchu

Mělník
Mělník (Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu)

Publikováno: 8. 2. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce