Pokud v zimě kvůli mrazivým teplotám raději nevětráte, máte přetopeno a doma třeba i kouříte, příliš zdravě nežijete. Přestože je ještě zima, nemusíte se vzdávat čistého vzduchu ani zdravého prostředí. Jen je dobré vědět, jak na to.
Čistý vzduch je základ. I přes nízké teploty větrejte pravidelně a opakovaně, nejlépe několikrát denně, krátce a výrazně. Toto samozřejmě neplatí, pokud jsou zrovna vyhlášeny mnohonásobně překročené limity prašnosti v ovzduší, jako tomu bylo poslední lednový týden na Moravě. To raději nevětrejte vůbec.
Zdravý domov je třeba větrat!
V prostoru, kde se nevětrá, se rády usazují plísně a bakterie, proto na ně někdy pusťte bez výčitek mráz. Pokud dostatečně nevětráte, hrozí vám bolesti hlavy, ale i alergie nebo astma.
Nebojte se investovat do čističky vzduchu, která vzduch vydezinfikuje. V kuchyni nezapomínejte zapínat digestoř, která odčerpá nepříjemné výpary a vlhkost při vaření nebo smažení. A i když je venku mráz, nekuřte doma. Vyjděte si na balkon nebo si cigaretu prostě odpusťte.
Jaká teplota je zdravá?
Pokud přemýšlíte, na kolik stupňů byt nejlépe vytopit, doporučuje se teplota mezi 20 a 24 stupni. Záleží čistě na vás, jaká teplota je vám nejpříjemnější, standardních je 21 či 22, každý je ale individualita. V zimě však nemusíte chodit po bytě v tílku, tři svetry taky nejsou ideální. Nejvhodnější je, pokud je vám dobře v dlouhém rukávu.
Nezapomínejte na to, že v ložnici by se měla teplota pohybovat pod 20 stupni, ideálních je 18. Tělo tak mnohem lépe zregeneruje. Nedopusťte ale, abyste měli doma méně než 16 stupňů. V té chvíli hrozí nebezpečí plísní.
Rostliny pomohou vytvořit zdravý domov
Pokojové rostliny a květiny dokážou vzduch doma pročistit, zvlhčí jej a zbaví jej škodlivin, které se doma hromadí. Kvůli tomu, že na sebe vážou prach a špínu, občas jim ulehčete a osprchujte je. Pozor ale na teplotu vody, měla by být zhruba stejná jako je teplota vzduchu.
Přestože je smetáček a lopatka běžným vybavením domácnosti, sáhněte po nich jen v nárazových případech. Celkový úklid provádějte pomocí vysavače, který prach tolik nerozvíří, a to i v případě, že uklízíte plovoucí podlahu nebo linoleum.
Nejlepší je centrální vysavač, který odvádí špínu přímo z bytu ven, nicméně ne každý si jej může dovolit a má na něj ve svém bytě dostatek prostoru. Klasický vysavač proto vyměňujte častěji, nenechávejte prach v sáčcích příliš dlouho, aby se v něm nezačaly množit nebezpečné bakterie.
další inspirace ve článku Změna je život. A co teprve změna bytu!
Martina Tlachová
Foto: detskestranky.cz, ecomodula.cz, nazeleno.cz, dluhos.cz, dobremag.net
Publikováno: 24. 2. 2010, Autor: