Zveme vás na návštěvu mezonetového bytu v centru Barcelony. Není to nikterak velký byt, ale působí velmi vzdušně. Stačí totiž dodržovat pár základních pravidel a uplatnit je třeba při řešení vašeho bydlení. Inspirujte se!
Barcelona patří mezi deset nejdražších měst světa. Kromě luxusních apartmánů a drahých novostaveb je tu ale několik starých čtvrtí, ve kterých žijí obyčejní lidé. Na okraji jedné takové městské části vznikl v domě z 19. století výjimečný dvoupodlažní byt. Jeho interiér je dílem místní architektonické kanceláře Miel Arquitectos a vedle velkoryse pojatého bydlení nabízí několik inspirací využitelných např. v pražské garsoniéře. Podívejte se, jak se dá využít každý centimetr čtvereční!
Na přiložených fotografiích je vidět, že hlavní obytná místnost působí opravdu prostorně. Ve skutečnosti má necelých 38 m2 vč. kuchyňského koutu. Efektu velkoleposti je přitom dosaženo obecně známými a jednoduchými metodami. Všichni přeci víme, že světlé barvy prostor zvětšují. Dále platí, že:
1. pokud místnost nepřeplníme nábytkem, ponechá si svůj přirozený charakter a bude vyvolávat dojem prostorného prostředí k pohodlnému bydlení.
Cestování fotogalerie inspirace:
2. efekt volnosti podporují holé stěny zdobené zcela střídmě. Pro inspiraci si prohlédněte přiložené fotografie obývacího pokoje. Na jeho stěnách je zavěšena jen police s knihami. Stěně vévodí krásné staré dvoudílné okno. Nic víc, žádné plakáty ani dekorační předměty.
Místnost i přes svou faktickou strohost ale vůbec stroze nevypadá a naopak působí velmi romanticky, podobně jako celé město Barcelona.
TIP: Všimněte si, jak je v bytě využíván úložný prostor.
Pod pohodlně širokým schodištěm vznikla knihovna a z druhé strany botník a police na svrchníky. Projektanti z Miel Arquitectos využili každý centimetr čtvereční, a to z jednoho prostého důvodu. Uvědomují si totiž, že komfortní bydlení spočívá nejen v technologickém vybavení bytu, ale zejména v jeho dispozičním řešení a primárně pak ve velikosti. Proto se architekti snažili veškeré skříně a úložné prostory vměstnat do jinak těžko využitelných prostorů (třeba právě pod schodištěm) tak, aby co nejvíce vyzněla volná plocha místností.
TIP: Pokud bydlíte ve starém bytě s vysokými stropy (vyššími než 2,5 m), pak můžete zvážit dekorativní vymalování plochy stropu. Bílé stěny a zdobený vysoký strop vytvářejí takřka zámecký efekt. Podívejte se na přiložené fotografie. Ideální je výška stropu kolem 3,5 m.
Další inspirace pro vaše bydlení ve článku Skvělý tip pro malou koupelnu
Red.
Foto: Miel Arquitectos, contemporist.com
Publikováno: 23. 6. 2010, Autor: