Takzvaný „aťas“ je snem nejenom všech kreativců, ale i těch, kdož milují prostorné a vzdušné interiéry. Ateliéry jsou prostory, které jsou sice vhodné i pro bydlení, ale díky přísným bytovým normám nesplňují parametry a standardy bytu. Příkladem je třeba to, že do ateliéru nesvítí přímé slunce ani polovinu dne. V ostatních případech celá jednotka splňuje běžné požadavky na byt.
Loft, jako synonymum ateliéru
Výraz „loft“, byl převzat z angličtiny a znamená vzduch, oblohu nebo horní místnost. V praxi jsou však loftové interiéry chápány spíše jako prostor k bydlení, většinou zasazený do dřívějších průmyslových budov. Historické počátky vzniku loftového bydlení tkvěly v tom, že opuštěné výrobní haly nabízely mnoho místa za málo peněz. Žít v nebytových prostorách takového typu bylo dříve navíc považováno za nelegální, což o to víc zajímalo volnomyšlenkáře a věčně se bouřící jedince, převážně z řad umělců.
Loftové interiéry jsou veskrze atypické, proto označovat něco jako pro ně typické, je tak trochu hazard. Existují však jisté prvky, například kuchyňči koupelna v chladném nerezovém provedení, které jsou s industriálním prostorem spřízněny. Navíc, v takzvaných hard loftech byla jedině koupelna samostatným odděleným prostorem. Neměla by chybět ani velká okna, poskytující dostatek světla, dřevo a cihly, sklo, kov, pohledový beton a také výrazné barevné plochy-toto vše zcela záměrně umocňuje industriální prostředí. Veliký prostor také charakterizuje vzdušnost, hodně vysoké stropy. Onoho kýženého svobodného „megaprostoru“ lze dosáhnout například spojením dvou nebo více pater a naprostou absencí zbytečných příček na malé a ještě menší místnosti.
Proč toužit po ateliérovém bydlení
Mezi nesporné výhody těchto interiérů rozhodně patří fakt, že je zde možné bez obav uplatnit výrazné kompozice technických povrchů, různých materiálů, barev. Vůbec nic nebrání tomu, abychom si zde pohrávali s vysokým a rozlehlým prostorem a hodit za hlavu můžeme i veškeré obavy z použití materiálových dispozic. Na místě je použít ryze současné prvky, například plasty, různé typy plechů či tahokovů a skleněné plochy v sousedství původních konstrukcí, cihlových zdí nebo starých, krásně popraskaných betonů.
V čem není úplně ideální
I takový snový projekt bydlení, jako je právě to v loftu, má své nevýhody. Na první místo v tomto pesimistickém pomyslném žebříčku bychom mohli zařadit vytápění a akustiku. Je tedy nutné dbát na kvalitní izolaci střechy a těsnění oken, což nám v důsledku může ušetřit výdaje za vytápění velkého prostoru. Naopak v létě je nasnadě kvalitní klimatizace, jelikož teplo se vždy drží v horních částech domu, či bytu. O nízkoenergetickém bydlení se tedy rozhodně nedá hovořit.
Velká inspirativní galerie loftů
Jak na konceptuální rozvržení
Prvořadé je nechat prostory prohlédnout statikem. Při zařizování otevřeného půdního prostoru platí ověřené – méně znamená více. Rekonstrukce podkroví vyžaduje maximální využití lehkých materiálů a systému takzvaného suchého zdění. Dbejte také na důkladné osvětlení interiéru – velikost oken by měla odpovídat zhruba 10 až 15 % podlahové plochy místnosti. V případě menších loftových ateliérů jsou nasnadě individuálně řešená mezipatra, jež mohou sloužit jako úložné prostory nebo ložnice. I schodiště se může stát ozdobou vašeho ateliéru, vhodné je zpracování z kovu, z kovové konstrukce a dřeva. Vzdušný prostor dotváří zdánlivě nenápadné detaily i barvy. Je-li schodiště lemováno obrazy, či fotografiemi, je to určitě správná volba. Povrchy stěn mohou být v některých případech provedeny opravdu originálně.
Ateliér většinou navazuje na kuchyň velmi volně, stejně jako na obývací „pokoj“, který tvoří pohodlné sezení, jež nebývá daleko od pracovního stolu s počítačem. U kuchyní, jejichž základní sestava přímo vybízí k tomu, aby byla provedena z kovu nebo výrazně lakovaných desek, se objevují očištěné zdi ze starých cihel, kovové plechy, pohledové betony. Koupelny bývají vesměs pojaty jako čisté, dobře vybavené zázemí v duchu současných trendů například ve velkých plochách zářivě růžové nebo jemné obložení skleněnou mozaikou. Pěkně vypadají podlahy z teakové mozaiky, jež mají zcela záměrně opticky propojit členitý prostor celého podlaží.
Máte-li tvořivou povahu, či milujete-li originalitu a prostorné bydlení, pak při rekonstrukci, či zařizování domácího atelieru v loftových prostorách rozhodně neváhejte. Múzy vám budou dopřávat inspiraci i potěšení a případným návštěvám nezbude nic víc, než žasnout.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: 3rings.designerpages.com, urbansplash.co.uk, warrenre.com, chictip.com, bostonrealestateobserver.com, inhometrend.com
Publikováno: 29. 10. 2010, Autor: