Takzvaný JAPAN STYLE, neboli interiéry v japonském stylu, se na špičce žebříčku moderního designového bydlení drží už pěkně dlouho, a podle všeho tomu tak ještě dlouho bude. V první části našeho miniseriálu se okrajově zaměříme na původ japonského designu, a také se podíváme na jednotlivé aspekty, jež tvoří tento jedinečný a mystický styl bydlení.
Kořeny inspirace
Japonsko se pro Evropany stalo inspirací již na přelomu 19. a 20. Století. Často vznikaly takzvané žaponérie (výtvarné dílo japonského původu – exotická móda napodobení asijských motivů a uměleckých podnětů).
Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení
Specifické a veskrze tradiční japonské interiéry do dnes vynikají jednoduchostí, kontrastem přímek černých lemů tatami (plocha, kterou zaujímají dva vedle sebe sedící lidé nebo jeden ležící) se žluto-béžově měkkou plochou.
V architektuře je zase tento styl specifický bohatými střechami a jednoduchými interiéry, dělenými prostými sloupy a posuvnými stěnami z ručního papíru v dřevěných rámech. Ale drobných prvků, které dohromady utváří onen žádoucí japonský styl interiérů je daleko víc…
Rohože tatami
Umožňují ve své univerzálnosti chůzi, spánek, práci, ale především sezení, jehož pohledovému horizontu je přizpůsoben celý interiér místnosti. Stejně tak místnosti, ve dne užívané jako obytné, reprezentativní nebo pracovní, se v noci jednoduše mění v ložnice, díky lehkému přenosnému nábytku. Případně se mohou propojovat do větších celků odsouváním lehkých stěn i se zahradou jako další „místností“ domu.
Čajová kultura
Dává prostor pro nezbytnou sebereflexi. Obřadní pití čaje jako očišťování jednotlivých smyslů rozvíjí cit pro krásu a umění jednoduchého života. Odvádí od závislosti na pomíjivých světských požitcích, slávě, bohatství.
Materiály
Základním materiálem, ze kterého se nejen staví, ale také vyrábí veškerý nábytek a většina užitných či dekorativních předmětů, je dřevo, případně tedy ještě bambus. Z těchto materiálů se dokonce vyhotovují i vany a další koupelnové vybavení.
Prosté, neopracované materiály, sloupky z nehraněné kulatiny, bambus a hlína v prázdném interiéru s naaranžovanou květinou-to jsou další klíčová specifika japonského interiéru.
Dekorace
Skutečné japonské interiéry se vyznačují také minimem dekorace. Setkáváme se s ní především v podobě symbolů. Při vstupu do místnosti člověka upoutá množství pravoúhlých ploch, které se skládají za sebou a vytvářejí tak zajímavé obrazy.
Za naprosto typickou, stěny krášlící dekoraci je považováno kakemono. Jedná se o protáhlou závěsnou kaligrafii, na jejímž světlém podkladu jsou šedočerné tušové znaky, jež mají dodávat život nehybnému prostoru.
Barvy
Dřevěnému interiéru sluší dřevěný nábytek, u něhož se ctí přírodní vzhled, nebo se moří tmavými odstíny, černě nebo červeně. Černá a červená bývá v interiéru doplněna bílou, někdy však i zlatou.
Nic se nemá přehánět
Přednostně dbejte na to, aby Váš interiér byl otevřený, vzdušný a velmi jednoduše, spíše účelově uzpůsobený. Chcete-li se vyhnout efektu muzea japonské kultury, zacházejte uvážlivě s dekorativními prvky. Jeden či dva ozdobné předměty v minimalistickém interiéru skvěle vyniknou a naplní jej stylovou elegancí.
Multifunkční, estetické, praktické
Posuvné japonské stěny tvoří textilní pásy a úchytové a posuvné zařízení. S výhodou lze tento systém využít všude tam, kde jsou okna těsně pod stropem, nebo tam, kde chceme posuvný systém skrýt. Variabilitu zdůrazníme také díky materiálu, který na pásy zvolíme.
Do oken je možné vybrat dekorační či roletové tkaniny nebo záclonoviny, organzu, voál a podobně. Pro použití v místnosti či ve spojení s nábytkem volíme pevnější tkaniny z méně poddajných vláken, extrémem je jutové či kokosové vlákno.
Velmi moderní jsou v současnosti měkké plastové pásy mnoha vzorů a barev. Ovládání japonských stěn je možné pouhým potažením za jednotlivé panely, případně manuálně.
Bydlet v japonském stylu tedy neznamená jen držet se minimalistických pravidel, ale také mít neustále na paměti praktickou a účelovou stránku věci. Pakliže tyto zásady dodržíte, docílíte trendy JAPAN stylu.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: designrumahku.com, goodwoodsolutions.com, designrumahku.com, giftjap.info, handycrafuniqe.com, modern-decors.com,
Publikováno: 16. 11. 2010, Autor: