reklama

I vřes pomáhá zdraví! Je bylinou detoxu a močových cest

Vřes asi znáte spíš jako okrasnou rostlinu, ale i když jeho léčivé účinky nejsou obecně známé, což je škoda, rozhodně stojí za pozornost. Vřes obecný (Calluna vulgaris) je bylinou detoxikačních kúr, působí příznivě na látkovou výměnu a jako močopudný, dezinfekční a protizánětlivý prostředek na močové cesty. Jako léčivku sbírejte jen původní druh vřesu, zahradní odrůdy jsou vhodné výhradně na okrasu.

Proč vřes obecný pomáhá zdraví

Vřes je polodřevnatý, bohatě větvený keřík je 20 - 50 cm vysoký, se stále zelenými listy a s růžovofialovými až bílými květy. Jako léčivku sbírejte jen původní druh vřesu obecného (Calluna vulgaris), zahradní odrůdy jsou vhodné výhradně na okrasu. Nať vřesu obsahuje glykosid arbutin, třísloviny, flavonoidy (kvercetin a myricetin), hořčiny, kyselinu křemičitou, saponin, pryskyřice a alkaloidy. Droga je bez pachu a má trpce nahořklou chuť. Po tříměsíční léčebné kúře by určitě měla následovat v užívání minimálně měsíční prodleva!

Jako léčivku sbírejte jen původní druh vřesu obecného (Calluna vulgaris), zahradní odrůdy jsou vhodné výhradně na okrasu
i (Zdroj: pixabay.com)
Jako léčivku sbírejte jen původní druh vřesu obecného (Calluna vulgaris), zahradní odrůdy jsou vhodné výhradně na okrasu

Jak vřes obecný pomáhá zdraví

Vřes obecný pomáhá rozpouštět a odplavovat usazené toxiny z těla, jeho diuretické působení ocení ti, kteří trpí zadržováním vody v těle a otoky končetin. Patří tak mezi bylinky, které také pomáhají při hubnutí. Látky obsažené ve vřesu zbavují nebezpečné kyseliny močové, která se při vysokých hladinách v krvi usazuje v těle. Nejenže redukuje hladinu kyseliny močové v krvi, ale pomáhá likvidovat již usazené krystalky v tkáních, nejčastěji v kloubech. Vřes je také osvědčenou bylinou pro prevenci i léčbu nemocí močových cest, ledvin a prostaty. Vřes nachází využití při žaludečních potížích, průjmech, křečích, nemocech jater a žlučníku. Působí protizánětlivě, zvyšuje vyměšování potních žláz a má svíravé účinky, což se dá využít při nachlazení, kašli či nadměrném pocení. Užívá  ve směsích s šalvějí lékařskou či řepíkem lékařským. Má výrazné sedativní účinky, a proto se osvědčil při léčení poruch spánku.

Vřes obecný se užívá ve směsích s šalvějí lékařskou či řepíkem lékařským
i (Zdroj: istock.com)
Vřes obecný se užívá ve směsích s šalvějí lékařskou či řepíkem lékařským

Vřesový odvar

2 lžičky sušených květů nebo 2 celé natě zalijte 500 ml vody a nechte projít varem. Nechte asi 15 minut odstát, sceďte. Popíjí se vlažný. 

Vřesový nálev

Asi 3 lžičky květů přelijte 200 ml vroucí vody, nechte 5-10 minut vyluhovat. Sceďte.

Vřesový macerát

3 lžičky natě (čerstvé i sušené) zalijte 400 ml studené vody, nechte nejméně 8 hodin (ideálně přes noc) vyluhovat. Sceďte a popíjejte po doušcích během dne.

Vřes obecný (Calluna vulgaris) sušený
i (Zdroj: istock.com)
Vřes obecný (Calluna vulgaris) sušený

Prima tip do postele: vřesová kúra

Trpíte-li nespavostí, vyzkoušejte měsíční vřesovou kúru - třikrát denně po jídle vypijte jeden šálek nálevu. Mezitím si ušijte malý polštářek (nebo kupte, napěchujte ho voňavými sušenými vřesovými květy a dejte do postele. Po měsíci náplň vyměňte. A protože vřes obecný také podporuje plodnost, možná zabijete hned dvě mouchy jednou ranou.

Publikováno: 16. 2. 2019, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová