Starobylá technika barvení pláten a suken sice už má svůj boom za sebou, ale to neznamená, že byste ji měli opomenout! Právě teď před Vánoci je nejlepší doba k tomu tento styl znovu oživit. Buď jím prostřít svoji slavnostní tabuli nebo jej darovat příbuzným nebo známým. Ubrus, prostírání nebo polštářky v indigové modři je přece musí potěšit!
Modrotisk má svoji tradici na Moravě, kde taky stále existují dvě dílny, ve kterých barvíři tuto techniku využívají. A to už po více než dvě století. Největší tradici má za sebou rodina Danzingerů z Olešnice na Moravě, která stále stejnou techniku používá už od roku 1849. Kromě nich se modrotiskem zabývá ještě jedna firma ze Strážnice.
Ruční postupy a střežená tajemství
Právě teď je i jim podobné můžete potkat na vánočních trzích ve městech. Proto není špatné vědět něco málo o tom, jak vůbec modrotisk vzniká. Přestože jsme dnes většinou zvyklí na automatickou výrobu, právě modrotisk mnohdy vzniká jen ručními postupy. Stejně jako před sto lety.
Nejdůležitější je takzvaná rezerva, tedy vzor, který se na plátno, které je nutné vyprat, naškrobit a vymandlovat, nanese speciální dřevěnou nebo kovovou formou či chcete-li tiskátkem. Rezerva, tvořena převážně z kaolinu a arabské gumy, se nechá na 24 hodin zaschnout. Zbytek přísad rezervy drží barvíři v tajemství. A právě v těch místech, kde se barva otiskne, se později plátno v barvicí lázni neobarví.
Indigo a jeho použití
Typicky tmavě modrá barva vzniká díky indigu, které se začalo k barvení používat od 18. století. Barvivo, které bylo původně čistě přírodní, se dnes vyrábí synteticky. Roztok indiga na vzduchu oxiduje, proces barvení je tomu proto uzpůsoben – plátno se namáčí do lázně a znovu z ní vytahuje tak dlouho, dokud nezíská ten pravý indigově modrý odstín.
Formy jsou už po staletí vyráběné formštekry. Ti nabídli svoje kreslené vzory, ze kterých si potom barvíř vybral ten, který formštekři převedli do forem. Hodně záleželo na kraji. Například na Horácku měli raději jednodušší vzory, jinde to bylo naopak. Forma, pokud byla dobře vyrobená, vydržela i stovky let. Však taky se starými formami ještě barvíři pracují. A mnohdy si právě ty nejstarší nemůžou vynachválit.
Pozor na indigo při praní
Z modrotisku nemusí být jen tolik známé ubrusy a prostírání pro vzorné stolování. Oblíbené jsou i modrotiskové kalendáře, závěsy, polštáře, ale i různé doplňky, dekorace a hračky. Pokud nechcete mít indigově zbarvené i ostatní prádlo, perte modrotiskové výrobky samostatně při 40 až 50 stupních. Indigo přestane pouštět až po několika praních.
Martina Tlachová
Foto: arimo-modrotisk.cz, , modrotisk-danzinger.cz, olesnice.cz, cri.cn, arimo-modrotisk.com
Publikováno: 22. 12. 2010, Autor: