Art Deco – umělecký styl vycházející z pozdní secese se v poslední době stal vrcholným středobodem soustředění všech uznávaných interiérových designérů. Vznikl po první světové válce jakožto atraktivní styl pro začátek nové éry vzrušení a optimismu v poválečné Evropě a Americe. Tento styl se vyznačuje především svou ornamentální sofistikovaností, elegancí a z pohledu interiérového zařízení především extrémní lesklostí povrchů.
Nábytek Art Deco
Oproti jiným oblastem interiérového desigu, jako například textiliím, barevnosti či dekoracím, je nábytek Art Deco spíše designově minimalističtější. Rozhodně zde najdete i ornamentálně bohaté zdobení na různých komodách a postelích, ale pokud nemáte interiéry vašeho domova již teď zařízeny v čistě starožitném rázu, pak se vyplatí vybírat Art Deco nábytek, z něhož čiší moderní elegance a pohodlí.
Dřevěný nábytek mívá vysoce lakovanou povrchovou úpravu v černé barvě, často doplněnou o chromované zdobení. Velmi aktuální jsou například sedací soupravy a křesla, čalouněná bílou, vysoce leštěnou kůží s lakovanými dřevěnými rámy. Pro nábytek Art Deco jsou typické exotické dřeviny jako například brazilský palisandr, eben, amazonský javor a dýha. Pro čalounění je zase příznačná jemná telecí kůže a různé úpravy veluru, jež skýtají pohodlí a jsou příjemné na omak.
Barvy Art Deco
Nadšenci Art Deco zapomenou na pestrobarevnost postmoderních interiérů a ponoří se do tehdejšího umění, z něhož barevnost tohoto stylu vychází. Objevují se zde barvy jako například černá a šedozelená (třeba v kombinaci s jemným černým vzorováním), ale také červená, či bílá a máslová (opět střídmě doplněná o černé linie vzorů). V případě honosnějších interiérů se však nemusíte zdráhat ani akcentů zlata a chromu. Ty by ovšem vždy měly být „tlumeny“ například bledě modrou, či šedou.
Podlahy Art Deco
Styl pozdní secese si žádá mramor. Mramorové podlahy v černé, či bílé barvě jsou pro tento styl typické, stejně jako vzorování podlahy, které by rozhodně mělo být tvořeno čtverci či obdélníky (klasické řazení šachovnicové mřížky, nebo tzv. taškové skládání – jako u střešních krytin).
V případě koberců dominuje hnědá a černá barva v kombinaci s holubí šedí. Pro kobercové vzory jsou obvykle používány motivy různě kroucených hadích těl, ročních období a geometricky pojaté motivy květin.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Osvětlení Art Deco
Mluvíme-li o osvětlení, míníme tím stropní svítidla, stojací lampy, stolní lampy i malé nástěnné lucerničky – a to vše opět ve velmi jednoduchých liniích. V oblasti svítidel se rozhodně nevyhýbejte materiálům jako je bronz, jenž obvykle rámuje mozaikovitou vitráž stínítka s motivy geometrických květin.
Stojací lampy bývají většinou vyhotoveny z tepaného železa nebo chromu, či ručně foukaného skla v různých odstínech. Aktuální (především do moderních interiérů) jsou lampy z černého kování. Vašemu interiéru budou jistě slušet i stolní lampičky z niklu s bílým, čirým nebo matným, ale i barevným sklem, opět sázeným do mozaikovitého stínítka.
Doplňky Art Deco
Doplňky jsou pro styl Art Deco tím nejdůležitějším článkem, který nelze zanedbat. Typickým doplňkem jsou například zrcadla s rámy z niklu, chromu a stříbra, bohatě zdobenými motivy jelenů, pávů, růží či geometrickými liniemi. Nasnadě je také doplnit interiér o bronzové sochy s perlovým zdobením. Do pracovny jsou více než vhodné psací sady se zdobenými stojany na pero a pořadníky na složky a papír. Kliky u dveří by měly ladit k designovému zpracování tepaných svícnů z niklu, chromu a stříbra. Podobně je tomu i v případě váz, které by naopak měly kopírovat design svítidel.
Styl Art Deco byl ihned se svým nástupem aplikován do všech designových sfér – módy, architektury, šperků, umění, ale především také do interiérového designu a nábytkářství, jež si podmanil především elegancí svých hladkých linií. Tehdejší průmyslový trend v kombinaci s moderními materiály současnosti znovu zažívá svůj velký návrat.
Text: Lucie Sýkorová
Foto: houselooks.net, access.decorati.com, clarkraedesign.com, fixr.com, highdefinitionphotosandwallpapers.blogspot.co, alldoing.com, about.com
Publikováno: 27. 12. 2010, Autor: