reklama

Gotu kola: Levná přírodní prevence Alzheimera a demence

Pupečník asijský (Centella asiatica), u nás mnohem známější jako gotu kola, pomáhá bojovat se stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou (ACH). Nedávno bylo i vědecky prokázáno, že extrakt z gotu kola je účinnou přírodní prevencí demence. Tuhle pohlednou bylinu si může každý pěstovat doma jako pokojovku a mít tak stále po ruce čerstvou, levnou přírodní medicínu. Máme pro vás také recept na domácí na extrakt z gotu kola, která se užívá při zapomínání, nesoustředění, roztržitosti či dezorientaci.

Jak se gotu kola pěstuje

Semínka nebo sazenice pupečníku asijského (Centella asiatica) jsou ve specializovaných zahradnictvích běžně k dostání, takže si doma v květináči nebo na balkoně v truhlíku můžete pěstovat lék na Alzheimerovu chorobu a stařeckou demenci. Na zahradě by pupečník nepřečkal zimu, není totiž mrazuvzdorný. Je to plazivá rostlina, která vynikne v závěsném truhlíku, ze kterého volně splývají její výhony. Vyhovuje jí světlé a teplé stanoviště a substrát s příměsí písku, který udržujte vlhký. Semena poměrně dlouho klíčí, můžete je vysévat celoročně.

Bylina proti demenci: sazenička pupečníku asijského - gotu kola
i (Zdroj: istock.com)
Bylina proti demenci: sazenička pupečníku asijského - gotu kola

Jak gotu kola ještě pomáhá

Pupečník asijský neboli gotu kola také pročišťuje imunitní systém, posiluje odolnost proti stresu, zlepšuje chronické stavy ekzému i lupénky, zvyšuje pružnost kůže. Působí antibakteriálně, hojí popáleniny a příznivě ovlivňuje hojení jizev. Doporučuje se na vnitřní záněty v ústech, hltanu a dýchacích cestách. Obsahuje účinné látky podporující tvorbu kolagenu v kloubech a ulevuje od revmatických bolestí, zlepšuje špatné zažívání, léčí jaterní problémy, pomáhá při chronickém oslabení žil a běžně se předepisuje na bércové vředy, křečové a nitkovité žíly, předchází ischemické chorobě srdeční, infarktu myokardu a mozkové mrtvici.

Pupečník asijský (Centella asiatica) je u nás známější jako gotu kola
i (Zdroj: istock.com)
Pupečník asijský (Centella asiatica) je u nás známější jako gotu kola

Jak se gotu kola užívá

Z pupečníku asijského se nejčastěji připravuje nálev: 1 lžičku podrcených sušených listů nebo 1 vrchovatou lžíci čerstvých přelijte 200–250 ml vroucí vody a nechte zhruba 10 minut vyluhovat. Sceďte. Čerstvé listy pupečníku můžete také přidávat do salátů a dalších jídel jako špenát či listový salát. Nejúčinnější formou je ale alkoholový výtažek, který se má nasadit v rámci prevence při prvních příznacích zhoršování mozkových funkcí – zapomínání, nesoustředění, roztržitosti, dezorientaci, nevybavování si jmen, letopočtů, čísel či slov. Užívání pupečníku nemá žádné negativní vedlejší účinky. Alkoholový extrakt z pupečníku dokáže snížit usazování amyloidních plaků, které jsou přítomny v mozku při ACH a dle nejnovějšího pohledu jsou příčinou stařecké demence. Nemoc postihuje zejména osoby starší 65 let. Duševní stav nemocných s ACH se postupně zhoršuje a nakonec je často nutná 24hodinová denní péče. Extrakt z pupečníku rovněž zlepšuje činnost mozku a nervové soustavy, pomáhá při stavech úzkosti a psychických problémech. Celkově posiluje a harmonizuje, používá se také při roztroušené skleróze, revmatismu nebo lupénce.

Bylina proti demenci: z gotu kola se nejčastěji připravuje nálev a lihový a extrakt
i (Zdroj: istock.com)
Bylina proti demenci: z gotu kola se nejčastěji připravuje nálev a lihový a extrakt

Recept na domácí extrakt z gotu kola

Do 1 litru čistého alkoholu (min. 42 %) vložte asi 300 g čerstvých listů pupečníku a nechte měsíc macerovat; sceďte. Na vnitřní použití může být dávka 3x denně 1 lžička. Tinkturou můžete také potírat špatně se hojící rány. 

Publikováno: 14. 2. 2019, Autor: Martin Kolár , Profil autora: Martin Kolár

Mohlo by vás dále zajímat

K čemu používat pupečník asijský

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pupečník asijský je skvělou podporou pro nervovou soustavu, paměť a koncentraci.