To, že se blíží Vánoce opravdu sedmimílovými kroky, je patrné všude kolem nás. Obchody na nás útočí nabídkou na nejvýhodnější nákupy, reklamy v televizi i rádiu se nás snaží přesvědčit o tom, že bez některých dárků nemůžeme letošní Vánoce vůbec přežít a co teprve, když se v práci dozvíte, že kolegyně má kompletně vysmýčený byt včetně oken a nebyla tentokrát líná odtáhnout ani kuchyňskou linku. To pak člověku připadá, že letos zase nestihne vše, tak jak by si představoval. Ale nemusíte se stresovat, minimálně úklid zvládnete v naprostém klidu a pohodě. Nevěříte?
Pak vězte, že stejně jako v každé jiné práci je nejprve potřeba si vše dobře naplánovat. I v úklidu by měl být řád, jinak se kolem vás bude spíše hromadit nepořádek. Jako první se pusťte do skříní. A buďte nemilosrdní. Říká se, že věci, které jste déle jak jeden maximálně dva roky nenosili, už ani neobléknete a tak je nekompromisně ze šatníku vyřaďte. Pokud je vám jich líto, věnujte je na charitu nebo využijte některý z předvánočních bazarů, které jsou také určeny pro pomoc potřebným. Nekompromisní buďte i v kuchyni. Neschovávejte věci, u kterých už roky tvrdíte, že je opravíte, nebo k nim objednáte náhradní součástku.
Nepřehlédněte – Velká galerie vánočních dekorací
Jakmile se vypořádáte s věcným nepořádkem, pusťte se do toho ostatního. K mytí oken je dnes na trhu k dostání celá řada kvalitních pomocníků, které vám práci usnadní. Pokud však nepatříte mezi milovníky chemických přípravků, pak vsaďte na kvalitní leštící utěrky z mikrovlákna, které vám udělají stejnou službu. Dalším krokem by měl být prach. Máčet moc často nábytek, zvláště dřevěný, se nedoporučuje. Takže utírat prach mokrou cestou je vhodné střídat s uklízením pomocí speciálních jemných prachovek z mikrovlákna, které na sebe prach nabalí. Pak je buď jednoduše vyklepete, nebo dáte vyprat do pračky. Stejně jako s vodou byste měli být opatrní i při používání sprejů proti prachu nebo leštících přípravků. Doporučuje se je používat tak jednou za tři týdny, častěji raději ne. Kvalitní výrobky rozhodně ale vezměte na pomoc při vytírání. Obsahují totiž kromě desinfekce také ošetřující složky, které při správném výběru a použití napomáhají chránit podlahové krytiny před opotřebením. Ani jejich aplikace už není tak složitá jako kdysi, kdy se lina složitě pastovala. Aplikovat je můžete jednoduše pouhým vytřením. V boji proti nečistotám vám bude neocenitelným pomocníkem docela určitě mop. Sáhněte ale raději po tom, jež má systém se ždímáním.
S desinfekcí opatrně
Asi nikdo nechce mít doma zcela sterilní prostředí, tělo je pak náchylnější k infekcím a nedokáže se bránit běžným bakteriím a virům. Přesto však hlavně v koupelně a na záchodě nevynecháme žádnou příležitost k pořádné desinfekci. Chemické desinfekční prostředky jsou sice schopné částečně (nikdy úplně) desinfikovat prostředí, zároveň jsou však škodlivé. Nějaký ten speciální přípravek na záchod, vanu i umyvadlo je určitě třeba čas od času použít, ale drbat je jimi každý druhý den je nesmysl. Nezapomínejme, že tyto přípravky obsahují látky, které škodí nejen nám, ale i našim dětem. A ty hraní v koupelně a cachtání se v napuštěné vaně obvykle milují. Než tedy koupíte nějakou zaručenou novinku, důkladně si přečtěte obal a vše, co výrobek obsahuje. Při jeho použití by v žádném případě neměly unikat výpary, které jsou zdraví škodlivé. Dbejte i na to, aby přípravek byl vhodný na materiál, který v koupelně máte. V opačném případě by mohlo dojít k nenávratnému narušení některých povrchů. A nezapomínejte ani na své zdraví, všechny chemikálie nejen dýcháte, ale ulpívají vám také na rukou. Ve vaší úklidové komoře by tedy rozhodně neměly chybět gumové rukavice.
Ani při vánočním úklidu však nezapomínejte na to nejdůležitější.
Předvánoční čas by měl být především časem, který trávíme se svou rodinou a přáteli, nikoliv honbou za závratným leskem. Ježíšek přijde, ať už budete mít umytá okna či nikoliv.
Petra Martišková
Foto:pixmule.com,shelterpop.com
Publikováno: 1. 12. 2011, Autor: