reklama

Remoska vám ušetří čas a je pořád in!

Šetří peníze, námahu i čas a kdo by ho měl před Vánocemi nazbyt, že? A navíc je to náš český vynález, tak proč jej patřičně nevyužít právě nyní, kdy se snažíme ušetřit, a to ve všech směrech.

Inspirací pro českého tvůrce tohoto vynálezu konstruktéra Oldřicha Homutu byl výlet do Švédska. Tam se pan Homuta seznámil s elektrickým hrncem, který vařil, ale prozatím ještě nepekl. Pak už našemu vynálezci stačilo pobýt nějakou dobu v malé pražské dílně a dotáhnout konstrukčně nápad k samotnému vynálezu české remosky. Remoska se původně začala vyrábět ve Zdicích, neboť tam byla umístěna montáž elektrických pečících trub. Výrobek se osvědčil, jeho výroba byla přenesena nejprve do Ondřejova a nakonec do Kostelce nad černými lesy, kde byla pro tento účel postavena nová továrna.

A kde se vzalo samotné jméno „remoska“? Původně nesl výrobek označení HUT, vzniklé z počátečních písmen příjmení konstruktérů O. Homuty, J. Uhera, A. Tyburce. Později následovala další zkratka, inspirací byl název podniku místního hospodářství Remos (Revize,  Elektro, Montáže, Opravy, Servis). Specializací tohoto podniku byly elektroslužby a elektrovýroba. Období vzniku Remosu se datuje do padesátých let, kdy pohltil podniky místního hospodářství, v nichž měli působnost malí podnikatelé a živnostníci.

Rok 1994 znamenal pro remosku nový začátek. Vše začalo úkolem zadaným panu Jiřímu Blažkovi – opravit starou remosku. Sháněl náhradní díly, ale zjistil. Že se již nevyrábějí, stejně jako remoska samotná. Tehdy se rozhodl koupit ochrannou známku a rozjet novou výrobu ve Frenštátu pod Radhoštěm. Od té doby má remoska modernější design a teflonový povrch. Od té doby se sláva remosky šíří až v Kanadě, ve Velké Británii a dokonce i v Austrálii.

Remoska vám ušetří čas a je pořád in!
i (Zdroj: archiv redakce)
Remoska vám ušetří čas a je pořád in!

Remoska je pro každou domácnost vysoce efektivním zařízením.  edná se o velmi výkonnou malou elektrickou troubu, pánev i hrnec v jednom. Vyrábí se nejčastěji kulatá a ve dvou velikostech: Remoska Original o objemu 2 litry a Remoska Grand o objemu 4 litry. Uvaříte či upečete v ní běžně pro 2 až 4 osoby.

V remosce můžete péct maso, chléb, buchty, opékat brambory, grilovat nebo vařit párky, vařit polévku, smažit vajíčka, uvařit pudink, upečete v ní celé kuře, dokonce i kachnu. Můžete do ní vložit zároveň maso i zeleninu. A dokonce v ní některé pokrmy připravíte rychleji než v běžné troubě.

Zahraniční labužníci dokázali tuto velmi ekonomicky pracující remosku (470 W/240 v pro Remosku Standard) využít k přípravě takových lahůdek jako jsou například: mrkvovo-zázvorová polévka, nebo lilek a rajčata zapečená se sýrem feta, dále k přípravě kuřete s nudlemi a kokosem a mnoha a mnoha dalších pochoutek, na jejichž přípravu najdete návod v receptech v kuchařkách přikládaných výrobcem k remoskám v zahraničí.

Z pokrmů u nás známých a oblíbených v ní můžete bez obav připravovat bramboráky, pizzu, péct bábovku nebo buchty z kynutého těsta, dále potraviny ohřívat, rozmrazovat i rozpékat.

Využijete ji stejně dobře ve své domácnosti, jako o dovolené třeba na chatě. Díky nízkému příkonu není zapotřebí žádné regulace, jako u ostatních pečících spotřebičů.

Remoska vám ušetří čas a je pořád in!
i (Zdroj: archiv redakce)
Remoska vám ušetří čas a je pořád in!

Pokud budete brát v úvahu kromě úspory času a špinavého nádobí, kterého byste k přípravě stejného pokrmu potřebovali na sporáku mnohem víc, že remoska ještě navíc vykazuje až 4 x nižší spotřebu než mikrovlnka a 5 x nižší spotřebu než elektrická trouba, je to opravdu velmi úsporný a výhodný spotřebič a pomocník do domácnosti.  Může se stát taktéž vhodným praktickým dárkem pod stromečkem.

Dalšími pomocníky ve vaší domácnosti jsou obvykle myčka nádobí, pračka, drtič odpadů, nebo například vysavač a je jen na vás, zda k nim po letošních vánocích přibude i slavná remoska.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: dreamer-dreamingofasimplelife.blogspot.com, beautifulkitchensblog.co.uk, lewisautomation.com.au, idealworld.tv, remoska.co.uk, remoska-online.de, holistichub.org

Publikováno: 30. 11. 2012, Autor: