Všechny domácností u nás by chtěly ušetřit co nejvíce na nákladech za bydlení a zvláště před nástupem zimy se tato problematika stává velmi aktuální. Výdaje za energie výrazně ovlivňují finanční rozpočet každé rodiny, a tak je zcela na místě zamyšlení nad jejich omezením. Pokud se tedy zamyslíte u našeho dnešního článku s námi, možná se vám podaří odhalit jisté rezervy, případně chyby, kterých se v souvislosti s užíváním bytu dopouštíte.
Jako jednoznačnou chybu lze z hlediska úspor energií vidět v přetápění místností. Je dokázáno, že stará a dosluhující topná tělesa zbytečně zvyšují náklady a proto je zcela na místě jejich výměna. Pro dobrou pohodu postačí v místnostech, které obývají dospělí, teplota okolního vzduchu 20 až 21°C. V ložnici dokonce až o tři stupně méně, zamyslete se tedy nad tím, zda nemáte v bytě zbytečně teplo. Na jaře a také na podzim můžeme využít k vytápění jen krbová kamna, která zajistí v bytě či domě příjemnou tepelnou pohodu, nemusíme rovnou zapínat celé centrální vytápění a mít pak v domě zbytečně přetopeno.
Už jste přešli na LED žárovky? Ne? Pak vězte, že s nimi ušetříte na elektrické energii opravdu výrazně. Mají totiž o 60 – 80 % vyšší účinnost při 5 x nižší spotřebě energie a navíc snesou dobře i časté vypínání a zapínání. Jako jejich další plus vzpomeňme ještě alespoň dlouhou životnost.
A když už jsme u elektrické energie, připomínáme ještě, že všechny el. spotřebiče, které po vypnutí zůstávají v režimu stand-by neustále odebírají energii. Proud, který takto spotřebují, nás ročně může stát několik set až tisíc korun. Takže myslete na to, že nejčastěji televize a počítač, které zůstávají i po vypnutí připojeny k elektrické síti, spotřebovávají elektřinu prakticky nepřetržitě.
Máte na celém domě omítku a spolehlivě sloužící fasádu bez prasklin, která se nikde neodlupuje? Pokud ano, je to pořádku, pokud ne, víte o dalším úniku vašich peněz z rodinného rozpočtu. Je tedy lepší investovat do opravy fasády, než neustále topit a topit zbůhdarma.
Ušetřit naše peníze nám pomůže i vhodně zvolená podlahová krytina. Umí totiž dobře izolovat od spodní vlhkosti a napomůže předejít tepelným ztrátám. Měla by být zároveň vyrobena z ekologicky odbouratelného materiálu, tedy z materiálů přírodních, které lze ekologickým způsobem recyklovat.
Nesmíme však zapomenout ani na spotřebiče, které nám usnadňují práci v domácnosti. Moderní pračky jsou efektivní již při praní na 30°C, takže možná by bylo výhodné pouvažovat o výměně staré pračky za novou. Neuvažujete například také o koupi myčky? Pokud totiž myjete nádobí ručně pod tekoucí vodou, spotřebujete až o 20 l vody více. Myčka to však zvládne s pouhými 10 litry vody. A když už jsme u té vody, tak ještě připomeňme, že na osobu je denní spotřeba vody k běžné hygieně 60 litrů. Díky sprchování namísto koupání můžete ušetřit na nákladech za vodu až 50%. Na vodovodní kohoutky namontujte perlátory, ty vám také pomohou s úsporou vody, obohacují vodu o vzduch, čímž snižují její spotřebu.
A nakonec ještě jeden tip. Netýká se přímo úspor energií, ale spíše úspor při nákladech na pořizování nového nábytku, zkuste třeba nábytek z palet, který si sami vyrobíte. Nechejte se inspirovat některými z našich článků a uvidíte, jaké okouzlující nábytkové kousky se z palet dají vytvořit. Neváhejte tedy a pusťte se do toho.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: wallpink.com, sf.k12.sd.us, sdec.wpengine.com, environment.yale.edu, earthmagazine.org, crispgreen.com, ehomery.com, oraclepublish.com, homedesignjobs.com, sevacall.com, carefulcents.com
Publikováno: 23. 10. 2013, Autor: