Místnosti s okouzlujícím výhledem, to je to, po čem touží všichni majitelé bytů a domů. Ať už to je pohled na západ slunce, na panorama města anebo na řeku protékající v blízkosti bydliště. Exteriér v okolí bydliště se stává nyní stejně zásadní, jako interiéry a právě proto jsou pro výrobu posuvných dveří vyžadována skla, jako neodmyslitelná součást soudobé architektury.
Kde se dají posuvné dveře využít
Zatímco v mnohých domech, vilách a rezidencích se majitelé zaměřili na velké podlahy a skleněná okna až ke stropům, domy a byty se skleněnými dveřmi zašly se svou zkušeností ještě o krok dál. Nabízejí různé možnosti, například transparentní rozdělení vaší ložnice a šatny, přímý vstup na balkon, lodžii i terasu a ničím nerušený výhled do blízkého i vzdáleného okolí. Oddělí, ale zároveň spojí přijatelným způsobem jídelnu s kuchyní, nebo halu s obývacím pokojem.
Výhody skleněných posuvných dveří
Posuvné dveře vám v domácnosti ušetří mnoho místa, ve srovnání s klasickými otáčivými dveřmi. Navíc prosklené dveře vpustí do bytu mnohem více denního přirozeného světla. Dveře posuvné v pouzdru vás naprosto ničím neomezí, takže můžete dát až na doraz ke stěně v jejich sousedství třeba velkou skříň a ušetříte dalších pár desítek centimetrů. Jejich instalaci zvládne i zručný kutil, nemusíte k tomu zvát specialistu. Na výrobu skel do posuvných dveří se používá speciální kalené sklo, které je natolik pevné, že dveře odolají i případnému nájezdu dítěte na koloběžce. Pokud jste majiteli předsíně s nešťastným řešením otvírání dveří, či vstupní haly, kde se kvůli otevřeným dveřím často nedá ani normálně hýbat, řešením pro vás jsou právě posuvné dveře. Jsou skvělou variantou i pro bezbariérové byty.
Nevýhody skleněných posuvných dveří
Cena u posuvných dveří se odvíjí od jejich velikosti. Nebudete-li požadovat posuvné skleněné dveře příliš velké, nebude ani jejich cena neúnosná. Horní garnýže je třeba koupit zvlášť, ovšem na jejich výrobu lze vybrat takový materiál, který bude ladit s materiálem dveří, garnýže tedy splynou s okolím. Nedoporučuje se volit celoskleněné dveře jako vstupní dveře do bytu či domu, a to z bezpečnostních důvodů. Nad jejich pořízením nemusíte váhat ani v koupelnových prostorách. Madlo se dá pro lepší pocit soukromí nahradit zámkem a místo průhledného skla můžete využít sklo matné nebo s potiskem, či speciální fotofolií.
Jak je to s hlučností posuvných dveří
Ani při pojezdu velkoformátových dveří, ať už mají skleněnou nebo jakoukoli jinou výplň se není třeba obávat zvýšené hlučnosti. Integrovaný odlehčený dojezd zajistí jejich minimální hlučnost při posuvu. Navíc posuv si můžete ve většině případů zvolit. Vybíráte mezi posuvem skrytým nebo viditelným.
Jak je to s cenami a výrobci
Náš trh je v tomto směru dostatečně zásoben hned několika výrobci posuvných skleněných dveří. K těm nejznámějším patří firmy SAPELI a JAP vyrábějící celoskleněné posuvné i otočné dveře. Další firmou na našem trhu je VV SKLO s.r.o. vyrábějící celoskleněné dveře STYLUS. Z dalších firem jmenujme alespoň Sinai, s.r.o., nebo SKLOMAT.
Ceny celoskleněných dveří se pochopitelně liší podle výrobce, použitého materiálu, typu dveří a výběru kování a zárubní. Nejlevnější čiré skleněné posuvné dveře můžete v současnosti pořídit již za cenu okolo 4 tisíc Kč, a to včetně kalení skla. Na atypické rozměry a neobvyklé úpravy skla či kování si pochopitelně připlatíte.
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com
Publikováno: 7. 4. 2015, Autor: