Také si myslíte, že voda je na rozdíl od elektřiny či plynu levná, a tak nemá smysl se při její spotřebě omezovat? Přestože je pitné vody zatím dostatek, zanedlouho už to taková samozřejmost být nemusí. Šetrným a odpovědným zacházením s vodou si sice přilepšíte „jen“ o pár stovek ročně, ale pro budoucí generace je to jasný vzkaz.
Myčka, nebo dřez?
Běžnou součástí moderních domácností je stejně jako počítač nebo televize i myčka na nádobí. Používáte-li myčku šetrně, uspoříte až polovinu vody oproti ručnímu mytí nádobí. Na jedno umytí v myčce spotřebujete pouze 10-15 litrů vody, na ruční mytí to může být v závislosti na průtoku vody, teplotě nebo délce mytí i dvojnásobek. Abyste v myčce nádobí myli co nejúsporněji, je třeba dodržovat základní pravidla. Zapínejte ji až, když je plná. Máte-li zašpiněných pouze pár kusů nádobí, opláchněte je v ruce. Propočty navíc ukazují, že používáním myčky ušetříte nejen za vodu, ale také za elektrickou energii, která je nutná pro ohřev teplé vody. Za rok jde o zhruba 300 až 500 korun.
Jste-li příznivci klasického mytí, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, ale v napuštěném dřezu. Po umytí jej jen rychle opláchněte. Spotřeba vody klesne až o pětinu.
Koupel s rozumem
Tak jako mytí nádobí patří ke každodenním činnostem i sprchování nebo koupání. Jste-li milovníci dlouhého lenošení v horké vaně, nemůžete se divit poměrně vysokým účtům za vodu. Na jedno koupání padne až 100-150 litrů, zatímco na osprchování je to jen asi 30 – 80 litrů. I při něm se dá ale ušetřit tak, že nebudete mít sprchu zapnutou po celou dobu. Ve chvíli, kdy se mydlíte či šamponujete, můžete vodu vypnout. Totéž platí i u čištění zubů. Většina z nás se této činnosti věnuje nejméně dvakrát denně po dobu dvou minut, což dělá čtyři minuty denně, 120 minut za měsíc.
Chytré pračky to umí
Víte, že staré pračky spotřebují na jeden cyklus i 100 litrů vody? A nezáleží na tom, jestli perete kupu prádla nebo jen jednu halenku. Moderní chytré pračky zvládnou vyprat i ve 45 litrech vody, nebo si přes čidlo množství prádla zváží a sami určí, kolik je jí zapotřebí. V případě, že perete 3x týdně, za měsíc ušetříte 660 litrů vody, což vám za rok dá necelých 8000 litrů a 640 korun, které můžete ušetřit.
Jak ušetřit na toaletě
Zvláštní kapitolou je používání toalety. Ač se zdá, že spotřeba vody na toaletě je zde ve srovnání s tou v koupelně a kuchyni malá, není to tak úplně pravda. Splachovací záchod se umisťuje na prvních místech v žebříčku největších žroutů vody v domácnosti. Pokud toaletu každý z nás navštíví průměrně sedmkrát za den, spotřebuje při objemu nádrže 10 litrů celých 70 litrů jenom na splachování. Abyste výdaje za tento úkon snížili, pořiďte si WC se dvěma možnostmi intenzity spláchnutí. Malá potřebuje zhruba tři litry vody, velká devět až deset. Zapomeňte také na oblíbený nešvar vyhazování nedojedených zbytků do záchodové mísy. Nejen, že ušetříte za zbytečné splachování, ale předejdete i případnému ucpání toalety.
Pozor si dejte i na to, aby vám toaleta neprotékala. Na první pohled tato nepatrná závada spotřebovává jen minimální množství vody, pokud ale problém neřešíte řadu měsíců či let, může dojít na sto i tisícikorunové částky. Abyste zjistili, zda právě vaše toaleta neprotéká, zkuste jednoduchý test. Do nádržky nasypte malé množství potravinářského barviva. Objeví-li se v míse barevný proužek, je třeba vyměnit těsnění, neboť toaleta pravděpodobně alespoň lehce protéká. Stejným případem je i kapající kohoutek. Ač se zdá, že z něj utíkají jen haléře, jde-li o dlouhotrvající závadu, může se vám pěkně prodražit.
Pokud chcete být skutečně šetrní, přejděte na dvojí používání téže vody. Vodu, ve které si myjete ruce či nádobí nebo v níž se koupete, nevylívejte, ale vypouštějte ji do kbelíku, kterým pak můžete splachovat toaletu.
Jana Šulcová
Foto: pinterest.com
Publikováno: 16. 6. 2015, Autor: