reklama

Chov leguánů v bytě aneb terárium naruby

Pokud se vám líbí různí ještěři a ještěrky a nejraději byste si je pořídili coby domácí mazlíčky, vydejte se spolu s Láďou Hruškou za Liborem Balákem, který má s chovem leguánů v bytě bohaté zkušenosti.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chov leguánů v bytě

Chovatel Libor Balák hned na úvod zdůrazňuje, že jakmile si domů přinesete malinkého leguána, je nezbytně nutné začít ho vychovávat od samého začátku, protože když pak vyroste a nemá správné návyky, nastane problém.

Chovatel leguánů a dalších plazů pan Libor Balák
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Chovatel leguánů a dalších plazů pan Libor Balák

Leguáni si musí namáhat hlavu

„Já osobně leguány v teráriu nemám, protože můj byt je jejich rezidence a takříkajíc terárium naruby,“ říká se smíchem. „Všude jsou pro ně k dispozici nějaké prolézačky.“ Svůj byt jim přenechal volně k užívání, protože chce, aby měla zvířata co nejvíce podnětů, aby byla nucena přemýšlet. „Počítá se u nich zátěž, kterou vyvíjí prostředí na jejich hlavu a mozek a v domácnosti je takových podnětů hodně. Také se rádi dívají ven z okna, co se děje. Naopak v uzavřeném teráriu, byť je velké, se nic neděje a podněty nepřicházejí,“ vysvětluje pan Balák. Je přesvědčený, že jakmile zvířátko nenamáhá hlavu, strádá. Jako příklad ukazuje jednu ze svých svěřenkyň. „Tato slečna, když byla malá, nám chtěla dokázat, že terárium nepotřebuje a že se dokáže po bytě pohybovat sama. Všechno si dokázala sama perfektně prolézt a prošmejdit, přesně věděla, kde co je. Nyní chodí hlavně od jednoho okna k druhému, kde má schůdky a kde se vyhřívá. Nikde se neschovává a vesele roste.“ Jako protiklad ukazuje exemplář samice stejného druh leguána, která byla ale od malička zanedbávaná a její hlava nebyla zatěžovaná. „Výsledek je takový, že je zvíře daleko menší, křehčí a celkově vypadá méně zdravě,“ říká k tomu odborník. „Když jsme si ji pořídili, měli jsme okamžitě podezření, že má červíky ve střevech, což se potvrdilo podle rozboru, a byla to úplná katastrofa a úplným zázrakem jsme ji zachránili.“

Jakmile leguán v bytě nemá dost podnětů a nenamáhá si hlavu, strádá
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Jakmile leguán v bytě nemá dost podnětů a nenamáhá si hlavu, strádá

Leguáni jsou pouštní býložravci

Protože jsou leguáni pouštní živočichové, je nutné, když nesvítí sluníčko, zahřívat je. „Mají zahřívací podušky a seshora speciální sálavé osvětlení,“ popisuje chovatel své vybavení s tím, že navíc potřebují ozařovat UVB. Pokud jde o jejich stravu, jsou to býložravci a přes zimu dostávají především čínské zelí, které obsahuje hodně vápníku. „Na jaře, v létě a na podzim se snažím, aby dostávali mlíčí, ve kterém je také vápník. To považuji za naprostý základ,“ říká chovatel. F

Leguáni jsou pouštní živočichové, a proto potřebují zahřívat a navíc potřebují ozařovat UVB
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Leguáni jsou pouštní živočichové, a proto potřebují zahřívat a navíc potřebují ozařovat UVB

I leguáni musí na preventivní prohlídky

Veterinářka Klára Němcová dodává, že i s plazem je dobré občas zajít na preventivní prohlídku: „Především na samém počátku, když ho má chovatel jako nové mládě. Doporučuji vyšetřit trus, protože majitel vidí své zvíře každý den a nepřijde mu, že by se něco mohlo dít. My ho zkontrolujeme, přeměříme, zvážíme a posoudíme výživný stav. Nejdůležitější je vyladit optimální podmínky chovu, aby měli dostatek slunce, tepla, správnou vlhkost a optimální složení stravy.“

Veterinářka Klára Němcová a chovatel leguánů Libor Balák s Ládou Hruškou
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Veterinářka Klára Němcová a chovatel leguánů Libor Balák s Ládou Hruškou

Publikováno: 6. 2. 2019, Autor: Láďa Hruška, Profil autora: Láďa Hruška