Jistě jste i vy byli nejednou nuceni smířit se s nechtěnou proměnou zařízení domácnosti. Nejen kuchyň a toalety se každodenním používáním mění k nepoznání a radost z toho nemáme. Dříve než se pustíte do obměny nábytku a vybavení, vyzkoušejte parní čistění.
Parní čističe se stávají čím dál častěji součástí domácího arzenálu pro milovníky čistoty, majitele domácích mazlíčků, a především pro domácnosti, ve kterých žijí alergici. „O pořízení parního čističe by měl uvažovat zákazník, který si chce zjednodušit čistění kuchyně, koupelny a sociálního zařízení, podlahových krytin protože parní čističe nabízí všestranný způsob využití,“ popisuje možnosti využití Karolína Svitálková ze společnosti Kärcher a dodává: „V případě, že žije zákazník ve společné domácnosti s alergikem nebo domácími mazlíčky, je parní čistič nejjednodušším, nejspolehlivějším a také nejšetrnějším čistícím přístrojem.“
Výhody parního čistění
Čistění párou s sebou nese několik zásadních výhod. Technika čistění je velmi účinná, pomocí páry zvládnete odstranit například mastnou špínu u kuchyňských spotřebičů. K čistění trouby či okolí sklokeramické desky se nedoporučuje používat agresivnější přípravky s mikro částečkami, vyčistit usazeniny v těchto místech se tak může jevit jako nemožné. Pomocí parních čističů likvidujete v obývaných prostorech plísně a roztoče.
Dalším pozitivem parního čistění je ekonomická úspornost a šetrnost k životnímu prostředí. Technika čistění se obejde bez použití chemie a přesto vám zaručí maximální odstranění všech bakterií běžných pro domácnosti. Díky parnímu čistění ušetříte za chemické prostředky, jejichž dlouhodobé používání navíc není přátelské ani k vám, ani k přírodě.
Parní čistění je založeno na kombinaci tlaku, rychlosti a teploty. V přístroji se pára tvoří pod tlakem minimálně 3,2 bar a z trysky či hubice se vypouští rychlostí kolem 170 km/h při 100°C. Příprava páry v čističi trvá (podle typu čističe) jednu až šest minut na jeden litr vody.
Jaký přístroj vybrat?
Nevýhod parních čističů není mnoho, přesto je potřeba se při rozhodování o nákupu podívat na tento produkt i z druhé strany. Řadu zákazníků může odradit počáteční náklad, který však není pro domácnosti neúnosný a neskrývá žádné budoucí dokupování čistících prostředků. Při volbě většího parního čističe, případně parního vysavače, je nutné přemýšlet také o možnostech jeho uskladnění (pod postel se vám opravdu nevejde). Je také potřeba počítat s nutností skládat a rozkládat čistič, což vám zabere pár minut navíc, ale na druhou stranu zajistí jeho dlouhou životnost. K údržbě parních čističů dodává Karolína Svitálková: „Stroje jsou bezúdržbové, jedinou nutnou údržbou je čas od času odvápnění při užívání vody s vyšším obsahem vápenatých příměsí.“
Při výběru parního čističe je vhodné poradit se se specializovaným prodejcem, který vám pomůže vybrat typ přesně vyhovující vašim požadavkům. Kritéria výběru by se měla řídit tím, co budete čistit (budete-li chtít například kromě tvrdých ploch čistit i čalounění) a na jak velké obytné ploše. Doporučujeme všímat si i možností, jaké komponenty a nástavce si případně můžete k přístroji dokoupit. Menší parní čističe, které využijete zejména při péči o kuchyň a toaletní místnosti, pořídíte za cenu cca 2.000,-. Parní čističe na podlahy (mají nástavce na spáry, čalounění a jiné) můžete koupit za cenu 3.000 – 15.000,-. Liší se zejména v plošném a topném výkonu a v tlaku páry, je tedy nutné vybírat podle specifických potřeb vaší domácnosti. Zajímavou alternativou na trhu je parní vysavač, který dokáže kromě čistění párou i vysávat (pořídíte jej do 18.000,-).
Lenka Malá
Foto: Pinterest.com (1 – 7), Kärcher (8 – 11)
Publikováno: 11. 8. 2015, Autor: