Plánujete děti překvapit živým dárkem? Nebudeme vás zrazovat, předpokládáme, že jste zodpovědní a tento krok jste si rozmysleli a jste připraveni starat se o nového člena domácnosti dalších deset až patnáct let. Máme ale pár tipů, které vám do budoucna mohou ušetřit hodně starostí a nepříjemností.
Podle průzkumu GFK koupila loni více než polovina našich domácností krmivo pro psa nebo kočku. Není asi žádným překvapením, že tato dvojice zaujímá v našich domácnostech čelní místa. I ten, kdo si pořizuje roztomilého chlupáče poprvé asi tuší, že nebude stačit pouze ho nakrmit a občas se pomazlit. Zvíře potřebuje zaměstnání, jinak se bude nudit a začne se zaměstnávat po svém. Zvíře potřebuje hračky, a když mu je nedodáte, udělá si je z vašeho nábytku či podlahy. Zvíře potřebuje venčit atd. atd.
Přečtěte si následující tipy, abyste věděli, co všechno vzít v úvahu při přípravě na nového člena domácnosti.
Výběr podlahy je oříšek
Při pořizování zvířete je třeba upravit vybavení domácnosti tak, aby byl spokojený mazlíček i jeho majitelé. Koberce nejsou ideální podlahovou krytinou. Chvíli trvá, než se štěňátko naučí ovládat moč a stolici. Takto poznamenaný koberec nikdy pořádně nevyčistíte. Když chováte doma zvíře, musíte se rozloučit s tím, že bude váš příbytek antisepticky čistý, ale nutný hygienický standard se budete snažit zachovat. Koberec v sobě drží prach a dobře chytá zvířecí chlupy. Vzniká tak ideální prostředí pro roztoče a parazity. Nejlepší je tak se tohoto typu podlahy vzdát. „Pokud se chystáte rekonstruovat a zároveň zvažujete pořízení domácího mazlíčka, měli byste tomu úpravy v domácnosti přizpůsobit,“ radí Jitka Jechová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.
Jakou ale vybrat? Až pejsek vyroste, sice přestane dělat loužičky, ale jeho drápy při hrách dají podlahové krytině pořádně zabrat. Musí být tedy odolná. Na druhou stranu by měla být neklouzavá pro zvířecí tlapky. Vhodná může být velmi kvalitní vinylová krytina nebo zátěžové PVC, protože se dobře čistí a nekloužou.
Také dřevěná podlaha vychází dobře, ale měla by být dubová, buková nebo z jiného pomalu rostoucího tvrdého dřeva. Ošetření olejem je lepší než lakem, neboť lak budete muset při poškození odstranit celý, než nanesete novou vrstvu. Olej se musí sice častěji obnovovat, ale poškozená místa snadno zacelíte tmelem a následně ošetříte další vrstvou oleje.
Laminátová podlaha je tvrdá, ale klouže, což může vadit zvláště starším psům. Časté podkluzování nohou jim může způsobit problémy s páteří. Marmoleum je zase velmi choulostivé na poškrábání podobně jako korek.
Vhodná je také dlažba nebo beton, ale tyto typy podlah jsou studené a v našich klimatických podmínkách nejsou bez podlahového topení vhodné pro majitele.
Nezavrhujte pomůcky
Vybavení domova pro zvířecí kamarády se neustále vyvíjí. Existují například tzv. zpomalovací misky se speciálními výstupky uzpůsobenými tak, aby mazlíček své krmení či vodu nehltal příliš rychle. Kdo se sklouznul po kaluži vody, která vytekla miláčkovi z tlamy, toto opatření ocení.
Chcete-li zvířeti zabránit, aby chodilo na místa, kam nemá, můžete si pořídit sprej, který ho bude odrazovat.
Pro kočky je snad samozřejmostí pořízení kočičího WC. Rozhodující pro domácí pohodu jsou ale steliva, která můžete koupit v několika druzích. Vyrábějí se z dřevovlákniny, dále silikagelová steliva, jílovitá steliva a steliva kamenitá. Hrudkující steliva absorbují vlhkost a udělají po vykonané potřebě hrudku, kterou po potřebě vyjmete. Jejich nevýhodou je, že kočce mohou ulpět na tlapkách a pak vše roznáší po okolí. V případě nehrudkujících steliv odstraňujeme jen pevné části, zbytek se rozloží. Vydrží poměrně dlouho a jsou k dostání i parfemovaná. Silikonová nasakují díky pórovitosti veškerou vlhkost a nešíří zápach. Jsou sice dražší, ale výhodou je, že vydrží poměrně dlouho.
Velkou novinkou ze světa technologií je možnost kontrolovat mazlíčka pomocí wi-fi kamery a bezplatné mobilní aplikace Hubble. Díky ní se můžete dívat, co se doma děje, a případně chlupatého kamaráda na dálku přes mikrofon napomenout.
Nová funkce pro páníčka: dveřník
Pokud jste promysleli pohyb mazlíčka uvnitř bytu, je čas myslet na jeho venkovní aktivity. Budete zvířeti otevírat dveře pokaždé, když bude chtít vyběhnout ven, nebo mu pořídíte vlastní vchod? Pořízení psích dvířek je dobrým krokem. Cenově se vejdou do tisíce korun a ocení je především ti, kteří bydlí v domě se zahradou.
Zdrhač obecní
Zvládne váš plot „nájezdy“ zvědavého štěněte? A dospělý pejsek se brzy začne zajímat o to, co se děje za plotem. Zkontrolujte důkladně plot a případné díry opravte. Pejskové se umí podhrabat, nejlepší je pevná podezdívka, kolem celého pozemku. To je ale velmi nákladné. Chcete-li nechávat pejska přes den venku, pořiďte mu kotec s pevnou podlahou.
Velký pracant
Pokud si nadělíte psa, neměli byste zanedbat jeho výcvik. Nejlepší je absolvovat trénink pod dohledem profesionála na kynologickém cvičišti. Někdy ale není čas. Na zahradu můžete pořídit tzv. agility překážky. Jejichž cena se pohybuje od jednoho do deseti tisíc korun, ale můžete si je postavit i svépomocí. „Každý pes potřebuje trénovat tělo i mozek. Nejlepší je psa zaměstnat třeba vyhledáváním určitých hraček po domě či zahradě. Nezapomeňte, že pejsek je člen smečky, jež má mít svá pravidla, která je nutno dodržovat, jedině tak bude váš pes spokojený,“ říká Pavla Kodrlová, cvičitelka domácích mazlíčků a závodních psů z výcvikového střediska Drapa.
Pro kočičku, kterou chováte doma, a to i když může chodit ven, pořiďte škrabadla. Schválně používáme množné číslo, protože by měla mít možnost protáhnout se a obrousit si drápky, ve všech místnostech, kde pobývá. Jinak zjistíte, že se vám část křesla pomalu mění v trhací kalendář a rohy dřevěného nábytku mění tvar.
Pro bezstarostný život
Přirozeně chcete udělat vše pro to, aby se mazlíčkovi u vás dobře bydlelo a nikdo nelitoval jeho pořízení. Jenže některé věci zkrátka neovlivníte. Zvířata mohou nečekaně onemocnět, a ačkoliv se při běžné návštěvě u veterináře vejdete do 300 Kč, musíte počítat s tím, že operativní zákroky se pohybují v řádu tisíců korun. Do výdajů nezapomeňte započítat povinné očkování psů proti vzteklině pohybující se kolem 200 Kč, další očkování proti nejobvyklejším nemocem, vyjdou asi kolem 800 Kč. A pokud budete se svým novým mazlíčkem i cestovat, počítejte s necelou tisícovkou za očipování a vystavení pasu. Další výdaje představují přípravky proti klíšťatům a blechám. Protože to pejska budete jen těžko držet v karanténě – a to jsou blechy psí.
Může se také stát, že zvířata způsobí velkou škodu na vašem nebo cizím majetku, proto byste měli myslet i na jejich pojištění. „Jakmile si pořídíte psa či kočku, jste za něj stoprocentně zodpovědní. S novým občanským zákoníkem přišla tzv. objektivní odpovědnost. To znamená, že majitel je za škodu způsobenou zvířetem odpovědný vždy, a to bez ohledu na to, zda ji zavinil nebo ne. Pokud váš čtyřnohý přítel někoho pokouše, zraní nebo něco rozbije, musíte uhradit škodu,“ upozorňuje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny. Cena pojištění se vypočítává podle velikosti zvířete, u menšího zvířete průměrně vyjde na 1 700 korun a u většího přibližně na 2 500 korun.
Z dostupných zdrojů vytvořila redakce.
Foto: Shutterstock.com
Publikováno: 16. 12. 2015, Autor: