Podzim je obdobím, kdy se nemoci z nachlazení vyhnou asi jen málokomu. Smrkáte, kýcháte, kašlete, pálí vás sliznice, třeští hlava a máte pocit, jak byste právě složili vagon uhlí? Tohle nemusí být příznaky pravé a nefalšované chřipky, ale obyčejného, zato pořádného nachlazení. Které byliny se mohou stát vašimi spolehlivými pomocníky?
Protože chřipka i nachlazení jsou onemocnění dýchacích cest, nebývá někdy snadné určit, co vás zrovna potkalo. Ale nachlazení se obvykle vyvíjí postupně, zatímco chřipka udeří z ničeho nic. Nikdo se jistě neraduje z protivné virózy s pořádnou rýmou, ucpaným nosem, kýcháním a teplotou, jenže z ní se člověk už po týdnu klidu v posteli otřepe a většinou bez vážnějších následků. Naproti tomu chřipka na vás padne jako těžká deka. Během pár hodin je ze zdravého jedince zchvácená troska, sužovaná horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů i svalů a suchým kašlem. Když ji dostatečně nevyležíte, může následovat zápal plic a další komplikace. Navíc se následky přechozené chřipky sčítají a ozvou se třeba až za pár let.
Účinnou obranou proti chorobám z nachlazení zůstává posilování imunity přírodními prostředky a důsledná hygiena. Nachlazení jedinci by si měli mýt často a důkladně ruce, kýchat a kašlat jen do kapesníků (nejlépe papírových, aby se daly vyhodit). Nemocní by se také měli vyhýbat místům, kde se zdržuje hodně lidí (hromadná doprava, zaměstnání, kina, divadla, nákupní centra). Stará moudrost našich babiček doporučuje neprochladnout „od spoda“ a udržovat nohy v teple. Podle odborníků má pravdu – a navíc je důležité udržovat v teple nejen nohy, ale také ruce a hlavu (hlavou uniká až 75% tělesného tepla), takže v sychravém počasí nezapomeňte na teplé boty, rukavice a čepici! A když už vás rýma, kašel a kýchání dostanou, hledejte pomocníky v přírodní lékárně.
1. Rýmovník: Když máte ucpaný nos, večer před spaním si utrhněte čerstvý list, zlomte ho a nasajte jeho vůni.
2. Řepík lékařský: Tinktura by neměla chybět v domácí lékárničce. Při kašli, bronchitidě a nachlazení kloketejte.
3. Lichořeřišnice větší: Díky svým silným antibiotickým účinkům vás zbaví rýmy a zabrání zánětům nosních dutin
4. Bez černý: Při nachlazení se natíráním chodidel a spánků bezinkovým octem snižuje teplota těla a ulevuje od rýmy
5. Heřmánek pravý: Působí protizánětlivě a dezinfekčně, proto je to ideální bylina při bolesti v krku, kašli a chrapotu.
6. Rakytník řešetlákový: Při prvních příznacích nachlazení povzbuzuje odolnost proti infekcím
7. Šalvěj lékařská: Protizánětlivé účinky se dají velmi dobře využít při nachlazení, zlepšují především odkašlávání
8. Šišák bajkalský: Jako učinné přírodní antibiotikum , je proto vhodnou bylinou pro prevenci chorob z nachlazení
9. Rozmarýn lékařský: Má výrazné dezinfekční účinky, proto se hodí se k inhalaci při nachlazení, hlavně při počínající rýmě.
Publikováno: 1. 10. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce