reklama

Dekorativní svícen z polystyrenu a textilního ztužovadla

Jak z věcí k nepotřebě udělat věc potřebnou a navíc praktickou a krásnou? Výtvarnice Hanka Hořáková našla způsob, jak to realizovat. Ukáže vám práci s textilním ztužovadlem.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Dnes si pomocí textilního ztužovadla vyrobíme nápaditý svícen. Je to velmi hustá polyesterová kapalina. Můžete o ní mluvit i jako o recyklační technice, jelikož díky ní můžeme dodat punc věcem, které už jsme chtěli vyhodit. Můžeme použít staré nádoby, „zrestaurovat“ popraskané sošky nebo použít plastové nádobky jako láhve např. od čisticích prostředků a vytvořit z nich krásné vázy. Dále můžete použít zbytky látek či hadříků. Ty můžeme různě řasit a tvarovat.

Dekorativní svícen z polystyrenu a textilního ztužovadla
i (Zdroj: Prima FTV)
Dekorativní svícen z polystyrenu a textilního ztužovadla

Jak postupovat při výrobě svícnu

Vyrobíme si podstavec, který bude mít více funkcí. Budeme ho moci použít jako svícen, či podstavec pro vázu. Základem je polystyrenová deska. Na tu si namalujeme na střed kruh a uděláme otvor. Na jedné boční straně obkreslíme kalíšky na svíčku a také v těch místech uděláme otvor. Otvor do polystyrenu vytvoříme teplem, v našem případě vypalovačkou. Je to z praktického důvodu. Je to rychlé a tento postup nedělá nepořádek z drolících se kuliček.

Otvory pro svíčky
i (Zdroj: Prima FTV)
Otvory pro svíčky

Celý takto připravený základ natřeme textilním ztužovačem. Výrobce uvádí, že je nehořlavý, a to se nám k svíčkám náramně hodí. Do ještě mokrého povrchu položíme fáčovinu předem namočenou do ztužovadla. Nakrabatíme ji tak, aby byla plastická. Naskládáme různé plody z přírody – žaludy, listy, trávy, malé šišky nebo květiny.

Práce s textilním ztužovadlem
i (Zdroj: Prima FTV)
Práce s textilním ztužovadlem

Necháme do druhého dne uschnout, a pak patinujeme akrylovou barvou. 

Patinování svícnu
i (Zdroj: Prima FTV)
Patinování svícnu

Jak dlouho nám takové dílko vydrží

Jelikož touto technikou můžeme zkrášlit například i věci z keramiky, které pak můžeme umístit například do záhonu či skalky, musí být odolné. Ztužovač je navržen tak, aby mu nevadily dokonce ani dešťové a sněhové přeháňky. Originální misky, krabičky a jiné předměty v interiéru nic neohrožuje, tudíž vydrží, pokud je snad sami neupustíme na zem či nás neomrzí.

Publikováno: 30. 1. 2019, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký