reklama

Německý ovčák: Sebevědomý a inteligentní pes s poslušnou povahou

Německý ovčák je oblíbený po celém světě jako pes pracovní a služební, ale stejně tak je chován jako pes rodinný. Je to vynikající parťák a ochránce.

Německý ovčák: Nejrozšířenější pes na světě

Plemeno pochází z Německa, kde se původně využívalo jako ovčácký pes. Postupně, od počátku 20. století, se pro své skvělé vlastnosti stal nejoblíbenějším psem světa. Využívá se jako plemeno služební, tedy policejní, záchranářské, lavinové, obranářské i stopovací. Vynikající je i jako pes asistenční, až do roku 1989 byl německý ovčák jediné plemeno, které se pro tyto účely v ČSSR používalo.

Plemeno pochází z Německa, kde se původně využívalo jako ovčácký pes
Plemeno pochází z Německa, kde se původně využívalo jako ovčácký pes (Zdroj: istockphoto.com)

Německý ovčák je známý pro svou vysokou inteligenci, pracovitost a poslušnost. Učí se velmi rychle a potřebuje perfektní a důsledný výcvik rukou pevnou, ne však tvrdou. Špatná výchova by mohla vést k bojácnosti a tím i následné agresivitě psa. Němečtí ovčáci vyžadují hodně pohybu, pokud nejsou využíváni pracovně, pak by se měli věnovat nějakému psímu sportu nebo potřebují alespoň hodně dlouhé vycházky.

Německý ovčák je známý pro svou vysokou inteligenci, pracovitost a poslušnost
Německý ovčák je známý pro svou vysokou inteligenci, pracovitost a poslušnost (Zdroj: istockphoto.com)

Německý ovčák dorůstá do kohoutkové výšky 55–65 cm a váží 30–50 kg. Feny bývají menší a lehčí než psi. Hustá srst s podsadou vyžaduje pouze pravidelné kartáčování, voda jí nijak neškodí. Barva srsti může být celočerná, vlkošedá nebo černá se znaky.

Štěně německého ovčáka
Štěně německého ovčáka (Zdroj: istockphoto.com)

Plemeno se v současnosti potýká i se zdravotními problémy. V důsledku špatného výběru chovných jedinců došlo u německých ovčáků k přehnaně zkosené zádi. Nohy bývají často špatně zaúhlené a psům vzniká nežádoucí hrb na hřbetě. Velmi častá je i dysplazie kyčelního kloubu. Proto je důležité, pořizovat si štěňata pouze z kvalitních chovů.

Německý ovčák
Německý ovčák (Zdroj: istockphoto.com)

Publikováno: 28. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce