Doba v níž žijeme přináší daleko, daleko více rizik než si vůbec připouštíme. Je to dáno především změnou životního stylu a celkovým vývojem společnosti. Nikdy jsme nebyli obklopeni tolika věcmi a zařízeními se kterými se dnes a denně setkáváme, které nám nejen slouží, ale mohou nám při chvilce nepozornosti způsobit úraz, nebo v krajním případě nás i připravit o život. A to i přes zvyšující se ochranu, přes neustále stoupající nároky bezpečnostních předpisů a opatření. A přesto často váháme, zda uzavřít životní pojištění. Bude pro nás vůbec výhodné ho mít, nebo je to jen další zásah do rodinného rozpočtu?
Žijeme v „uspěchané“ době a ve více či méně stresujícím prostředí, takže jsme neustále rozptylováni spoustou okolních vlivů, ať doma, v práci, máme větší možnosti a dostupnost různých činností a aktivit, a nemusí to být vždy čistě adrenalinové záležitosti, které nás ve svém důsledku doslova mohou stát život.
I když peníze nikomu život nevrátí, jsou v takových situacích více než potřebné. Pojistný trh nabízí velice pestrou škálu produktů životního pojištění. Počínaje „pouhým“ životním pojištěním, poskytujícím plnění pozůstalým, či modernější formy pojistek, které získávají z pochopitelných důvodů čím dál více na oblibě, kterými jsou tzv. pojistky kapitálové – z nichž má pojištěný osobně užitek i za svého života. A nejedná se jen o klasické „spořící“ životní pojistky. Velké pojišťovny nabízejí produkty, životní pojistky, při nichž lze získat kapitalizaci – výnos například investováním – takže ve finále pojištěný získá vlastně zpět veškeré prostředky, které do pojištění vložil, případně ještě nějaký výnos navíc.
Mimo to, lze při životních pojistkách sjednat i různá tzv. doplňková pojištění, resp. připojištění, kde nejběžnější a nejhojněji uzavírané je úrazové připojištění. Ale mohou to být i různá další specifická pojištění, například pro případ invalidity, nebo vážného onemocnění, jakými jsou „civilizační choroby“ (různé onkologické či kardiovaskulární apod.), pro případ pobytu v nemocnici, nebo i pro případ pracovní neschopnosti. Poslední dva zmíněné případy jsou velkým plus, zejména pro osoby samostatně výdělečně činné, či pro ty kteří splácejí hypotéku nebo leasing, prostě pro lidi, kteří potřebují mít „stálý příjem“ i v době nemoci.
Takže odpověď na otázku z titulku zní – ano. I když to „něco stojí“, zcela určitě se to vyplatí !
Bez nadsázky se dá říci, že životní pojištění patří k modernímu životnímu stylu, což dokazují i výzkumy a statistické výsledky z Anglie, Francie, Německa, Švédska a dalších vyspělých států , kde životní pojištění většinou zaujímá druhé až páté místo v žebříčku rodinných výdajů.
Milan Vladyka
pojišťovací specialista
Foto: megan-mcginnis.com
Publikováno: 2. 10. 2010, Autor: