reklama

Grifonek brabantský: Rozvážný, přátelský a vyrovnaný psík

Grifonek brabantský neboli brabantík je pes malého vzrůstu a klidné povahy, vhodný jako mazlíček pro rodiny s většími dětmi i jako společník ke starším lidem.

Grifonek brabantský: Drobný psík, který má rád děti

Brabantíci patří do skupiny společenských plemen, sekce malých belgických plemen. Pod pojmem grifonek si však můžeme představit hned tři plemena. Patří sem belgický grifonek, bruselský grifonek a grifonek brabantský. Navzájem jsou si velmi podobní, liší se typem a barvou srsti. Brabantík je krátkosrstý a bez vousů na obličeji. Jeho srst je trochu hrubá, hustá a bez podsady, naprosto nenáročná na péči, postačí občasné pročesání. Barva srsti je červená, černotříslová nebo černá.

Grifonek brabantský: Rozvážný, přátelský a vyrovnaný psík
Grifonek brabantský: Rozvážný, přátelský a vyrovnaný psík (Zdroj: istockphoto.com)

Brabantíci je milí, hraví a přátelští psíci. Jsou také velmi učenliví a lze je dobře vycvičit, je škoda, že se většina chovatelů jejich výcviku nevěnuje. Brabantíci nejsou žádní velcí sportovci, nejsou rychlí ani nemají přehnanou potřebu pohybu. To z nich činí skvělé společníky ke starším lidem. Na druhou stranu se ale dokážou přizpůsobit i aktivnější rodině, a někteří se dokonce i věnují psím sportům, například mini agility. Jsou vynikající k využití pro canisterapii.

K cizím lidem se brabantíci chovají přátelsky a klidně. Rozhodně jsou to spíše vítači než hlídači. Velmi málo a celkem potichu štěkají. Jsou snášenliví i k ostatním menším a středním psům, těch větších se většinou bojí.

Grifonek brabantský: Rozvážný, přátelský a vyrovnaný psík
Grifonek brabantský: Rozvážný, přátelský a vyrovnaný psík (Zdroj: istockphoto.com)

Tito drobní psíci dorůstají do kohoutkové výšky 21–28 cm, váží 2,5–5,5 kg a průměrně se dožívají asi 13–15 let. Brabantíci bohužel často trpí mnoha neduhy, například epilepsií, cukrovkou, obezitou či přehřátím. Mívají i problémy s očima, s dýcháním a se srdcem, které souvisí se zkrácenou lebkou. Musíte také počítat s tím, že tito roztomilí psíci dokážou při spánku pořádně chrápat.

Publikováno: 21. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce