reklama

Tchynin jazyk, zamiokulkas a potos: Pokojovky pro nešikovné pěstitele

Také máte pocit, že ve vaší péči zhyne každá pokojová květina, kterou si domů přinesete, nejpozději do půl roku? Nejste v tom sami, někteří z nás takzvané „zelené ruce“ prostě nemají. Máme pro vás tři rostliny, které snesou i špatnou péči, a přesto dokážou růst. Tak to s těmi pokojovkami ještě jednou zkuste!

i (Zdroj: istockphoto.com)
Nenáročnou rostlinou je i tchýnin jazyk

Tchynin jazyk (Sansevieria)

Jen těžko najdete odolnější pokojovou rostlinu, než je tchynin jazyk neboli tenura. Má velké, dužnaté, mečovité listy, které dorůstají do výšky okolo jednoho metru. Jediné, čím této rostlině můžete ublížit, je dlouhodobé přemokření. Naopak delší sucho zvládá velmi dobře. Snese umístění na plném slunci i v polostínu. Přes léto jí vyhovuje teplota 20–24 °C, v zimě by neměla klesnout pod 12 °C. Přihnojování nejlépe jednou za dva týdny, pouze v létě. Při zalévání by se voda neměla dostat do středové růžice.

Tchynin jazyk (Sansevieria)
i (Zdroj: istockphoto.com)
Tchynin jazyk (Sansevieria)

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Velmi odolná pokojová rostlina, která se pyšní sytě zelenými složenými listy. Vzhledem k tomu, že vyrůstá ze sukulentního kořene, ve kterém má velkou zásobu vody, zvládá více než skvěle nepravidelnou zálivku. V ideálním případě ale má ráda zálivku pravidelnou, odstátou vodou. Mnohem lépe snáší přeschnutí půdy než přemokření. Má ráda rozptýlené světlo bez přímého slunce, ale dobře snáší i tmavší kouty. V létě preferuje teplotu 20–25 °C, v zimě by teplota neměla klesnout pod 12 °C. Během léta přihnojujte jednou za dva týdny.

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)
i (Zdroj: istockphoto.com)
Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia)

Potos (Scindapsus)

Jedna z nejznámějších pokojových rostlin, která snese opravdu jakékoliv zacházení. Pěstuje se jako popínavá rostlina a během pár let dokáže dorůst do délky několika metrů. Má ráda teplejší místnosti a výborně zvládá i letní vedra. Na druhou stranu snese i zimní pobyt v místnosti s teplotou kolem 10 °C. Během léta jí vyhovuje vyšší zálivka, přes zimu zálivku snižte. Ale i zde se projevuje velká tolerance potosu k našemu opomenutí. Při déletrvajícím suchu zasychají listy, po zalití a ostříhání se většinou rostlina opět dokáže vzpamatovat. Přes léto přihnojujte jednou za dva týdny, v zimních měsících můžete, ale nemusíte, rostlinu asi 2× za celé období přihnojit. Scindapsus se množí řízkováním. Ve vodě koření velmi rychle a spolehlivě, a dokonce se dá ve vodě i dlouhodobě pěstovat. Netrpí téměř žádnými škůdci.

Potos (Scindapsus)
i (Zdroj: istockphoto.com)
Potos (Scindapsus)

Zdroj informací: www.pokojovky.co

Publikováno: 22. 4. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce