reklama

Háčkované rukavice: Nezbytná výbava pro ledové lednové dny

Háčkované rukavice s plastickým vzorem zahřejí naše ruce i ručky našich nejmenších. Jsou do suché, chladné zimy a vzhledem k tomu, že je na jejich výrobu spotřeba vlny velmi malá, zužitkujeme i menší zbytky vln. A známe děti, rukavičky se stále ztrácejí.

Výroba jedné dětské rukavice trvá asi hodinu a zvládne je i začínající pletařka. Velikost rukavice je univerzální pro školkový věk až po první stupeň školy.

Co budete potřebovat na háčkované rukavice

  • necelou třetinu klubíčka černé vlny (akryl)
  • necelou třetinu klubíčka světle fialové vlny (akryl)
  • necelou třetinu klubíčka tmavě fialové vlny (akryl)
  • háček č. 3,5
  • nůžky

Jak postupovat při háčkování rukavic

1. krok: lem rukavice

Začínáme černou barvou, uháčkujeme 26 řetízkových ok. Poslední, 26 oko, nám spojí oba konce. Lem rukavice háčkujeme dokola a to 10 řad krátkým sloupkem.

Háčkované rukavice: lem rukavice
Háčkované rukavice: lem rukavice (Zdroj: Lenka Kšanová)

2. krok: spodní část rukavice - černá barva

V 11. řadě začínáme háčkovat dlouhým sloupkem. Dlaňovou část háčkujeme klasickým dlouhým sloupkem s jedním nahozením, stranu hřbetu ruky použijeme techniku háčkování s plastickým vzorem. Při háčkování střídáme klasický dlouhý sloupek s dlouhým sloupkem, který háčkujeme zpředu - podebereme předešlý sloupek a uháčkujeme jej jako dlouhý sloupek s jedním nahozením. Takto uháčkované oko nazýváme "přetahované". Tímto způsobem tvoříme pružný, plastický vzor.

11. řadu začínáme 3 řetízkovými oky, pokračujeme střídáním přetahovaných sloupků a klasického dlouhého sloupku s jedním nahozením. Posledních 8 ok háčkujeme klasickými dlouhými sloupky. Při háčkování prvních a posledních sloupků plastického vzoru přidáme z boku po jednom sloupku. Na konci máme 28 sloupků a jeden sloupek krajový.

Háčkované rukavice: spodní část rukavice
Háčkované rukavice: spodní část rukavice (Zdroj: Lenka Kšanová)

12. řadu háčkujeme stejně jako řadu 11. máme stále 28 sloupků s jedním sloupkem krajovým.

Ve 13. řadě přidáme jeden sloupek na začátku plastického vzoru a na malíkové straně jeden sloupek u dlouhých sloupků pro dlaňovou část. Na konci máme 30 sloupků a jeden krajový. Devět sloupků tvoří hladká část pro dlaň a 21 pružný vzor. Touto řadou končí černá část.

14. řada - nyní vyměníme černou barvu za světle fialovou. Opět přidáme na začátku jeden sloupek pružného vzoru a na konci máme 31 sloupků.

15. řada - opět přidáme na začátku jeden sloupek pružného vzoru, uháčkujeme všechny sloupky jak se nám jeví, máme 32 ok. Při uzavírání této řady spojíme krátkým polosloupkem poslední oko s protilehlou stranou je to 8 sloupků plastického vzoru a krajový sloupek.

Háčkované rukavice: spodní část rukavice
Háčkované rukavice: spodní část rukavice (Zdroj: Lenka Kšanová)

3. krok : palec

16. řadou začínáme tvořit palec palčáku. Háčkujeme plastickým plastickým vzorem, jak se nám jeví, v místě spoje přidáme jeden sloupek a na konci přidáme další sloupek. Palec nám tedy tvoří 10 sloupků vzoru a sloupek krajový.

Háčkované rukavice: palec
Háčkované rukavice: palec (Zdroj: Lenka Kšanová)

Stejným způsobem háčkujeme řadu 17 ,18 a 19.

V 20. řadě vyměníme světle fialovou barvu za barvu tmavě fialovou a háčkujeme stejně jako předešlé řady.

Ve 21. řadě začneme ubírat sloupky. Háčkujeme první přetahovaný sloupek, klasický sloupek vynecháme, poté pokračujeme plastický vzor u následujících dvou dvojic ok a opět vynecháme klasický dlouhý sloupek a háčkujeme pouze přetahované sloupky. Poslední klasický sloupek opět vynecháme. Na konci řady máme 7 sloupků a krajový.

22. řadou palec uzavíráme. Sháčkujeme obě strany k sobě krátkým sloupkem a z rubové strany jej začistíme.

Háčkované rukavice: palec
Háčkované rukavice: palec (Zdroj: Lenka Kšanová)

4. krok: část dlaně

Na dlaňové části jsme skončili v 16. řadě, kterou háčkujeme světle fialovou vlnou. Začneme přidáním jednoho přetahovaného sloupku za krajový sloupek a napletením klasického a přetahovaného sloupku v místě spoje u palce. Pokračujeme k dlaňové části. Na malíkové straně přidáme jeden klasický, dlouhý sloupek. Na konci řady máme 26 sloupků a sloupek krajový.

V řadě 17. a 18. pokračujeme světle fialovou vlnou a háčkujeme bez přidávání sloupků.

V řadě 19. ubereme jeden klasický sloupek na malíkové straně - máme nyní 8 klasických sloupků a 17 sloupků plastického vzoru.

Ve 20. řadě vyměníme světle fialovou vlnu za vlnu tmavě fialovou. Háčkujeme řadu, jak se nám jeví, ale na boku z malíkové strany ujmeme opět jeden klasický sloupek a háčkujeme přetahované sloupky. Na konci řady máme 24 sloupků a jeden krajový.

Háčkované rukavice: část dlaně
Háčkované rukavice: část dlaně (Zdroj: Lenka Kšanová)

Ve 21. řadě ujmeme jeden klasický sloupek z palcové strany a jeden přetahovaný sloupek ze strany malíkové, kde jsme měli dva přetahované sloupky vedle sebe. Po ukončení máme 22 sloupků a jeden krajový.

Řadu 22. háčkujeme, jak se nám jeví, z malíkové strany opět ubereme poslední klasický sloupek u plastického vzoru a háčkujeme pouze přetahovaný sloupek. Ujmeme také jeden klasický sloupek z malíkové strany u dlaňové části. Na konci máme 20 sloupků a jeden krajový.

Ve 23 řadě ujímáme první klasický sloupek z palcové strany, přetahovaný sloupek (jsou opět dva vedle sebe) z malíkové strany a první klasický sloupek z dlaňové části. Na konci 23. řady máme 17 sloupků a krajový sloupek.

V poslední 24. řadě spojujeme krátkým sloupkem část dlaně a hřbetu ruky. Na konci rukavici začistíme. Máme hotovou rukavici na levou ruku.

Háčkované rukavice: část dlaně
Háčkované rukavice: část dlaně (Zdroj: Lenka Kšanová)

5. krok: druhá rukavice

Pravou rukavici začínáme stejně - černým lemem 26 ok v 10 řadách krátkého sloupku.

Myslíme na to, že začínáme klasickými dlouhými sloupky s jedním nahozením pro dlaň pravé ruky - háčkujeme dále zrcadlově dle návodu.

Háčkované rukavice: druhá rukavice
Háčkované rukavice: druhá rukavice (Zdroj: Lenka Kšanová)

Rukavice jsou vyzkoušené a nepromrznou - pokud nejsou mokré, ochrání před mrazem i větrem a nezpotí se v nich ruce. Jsou velké 13 cm na výšku a 7,5 cm má lem v průměru. Díky použitému materiálu (akryl) se přizpůsobí majiteli.

Háčkované rukavice: druhá rukavice
Háčkované rukavice: druhá rukavice (Zdroj: Lenka Kšanová)

Publikováno: 3. 1. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce