reklama

Křeček: 6 zásadních otázek pro budoucí chovatele

Křeček je přátelský a bystrý hlodavec Jeho nároky na péči jsou minimální, přesto byste ale měli znát jeho potřeby a měli byste vědět, jak se o něj správně postarat. Před pořízením křečka si položte 6 zásadních otázek a poctivě si na ně odpovězte a teprve pak se rozhodněte.

Jako křečky obecně vnímáme křečky i křečíky, i když se jedná o dva rody myšovitých hlodavců. Křečíci jsou menší než křečci, ale v ostatním se příliš neliší. Nejznámějším křečkem je křeček syrský neboli zlatý (Mesocricetus auratus), který dorůstá do 15 - 20 cm, jeho základní zbarvení je zlaté až žlutohnědé, ale může být i šedý, s krátkou nebo delší srstí. Je přátelský a dá se snadno ochočit. 

Nejznámějším křečkem je křeček syrský neboli zlatý (Mesocricetus auratus)
i (Zdroj: istock.com)
Nejznámějším křečkem je křeček syrský neboli zlatý (Mesocricetus auratus)

Oblíbený křečík džungarský (Phodopus sungorus) dorůstá velikosti 7 - 10 cm, základní barva srsti je šedohnědá s tmavým pruhem na hřbetě. Je zvídavý, milý a hravý.

Oblíbený je hravý křečík džungarský (Phodopus sungorus)
i (Zdroj: istock.com)
Oblíbený je hravý křečík džungarský (Phodopus sungorus)

Křečík Roborovského (Phodopus roborovskii) dorůstá velikosti 5 – 6 cm, základní barva srsti je hnědožlutá s šedou, neochočí moc snadno, takřka vůbec, je plachý a nedůvěřivý.

Křečík Roborovského (Phodopus roborovskii) je nedůvěřivý a neochočí se snadno
i (Zdroj: istock.com)
Křečík Roborovského (Phodopus roborovskii) je nedůvěřivý a neochočí se snadno

6 zásadních otázek pro budoucí chovatele křečka

  1. Křeček je aktivní a tedy hlučný především večer a v noci. Nebude nikoho rušit ze spaní?
  2. Křeček sice nevyžaduje žádnou zvláštní péči, potřebuje však pravidelně krmit, denně měnit vo1.du (znečištěnou i vícekrát), čistit klec a je potřeba se mu věnovat a zabavit ho, neboť křeček je společenský tvor. Budete mít na křečka dost volného času?
  3. Křeček stejně jako ostatní domácí zvířata může onemocnět (nádory, zápal plic, vypadávání srsti) nebo přijít k úrazu (zlomeniny, naraženiny). K další péči patří pravidelná kontrola zubů proti přerůstání. Jste ochotni dát za léčení částky mnohem vyšší než je pořizovací cena křečka?
  4. Křeček potřebuje důstojné bydlení (drátěná klec s plastovou vanou, plastový box nebo akvárium/terárium), čím více prostoru mu poskytnete, tím pro ně lépe. Důležitá je i výbava – domeček, napáječka, miska na krmivo, tunely, prolézačky, běhací kolo, závěsné hračky - křečci rádi lezou různými labyrinty nebo běhají na kolotoči. Dáte peníze na nákup odpovídajícího vybavení pro chov?
  5. I křeček může u některých lidí vyvolat alergické potíže. Obvykle je to moč, která se po zaschnutí dostává do ovzduší a nabaluje se na prach. Alergeny se přenáší i dotykem a mohou způsobit nepříjemné vyrážky. Není některý člen vaší rodiny alergický na zvířata?
  6. Většina chovatelů pouští křečka proběhnout se po bytě. Stačí však chvilka nepozornosti a zvířátko svými ostrými zoubky napáchá nemalé škody na vybavení bytu. Jste připraveni tohle řádění křečka tolerovat?

Publikováno: 16. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.