reklama

Bernardýn: Nádherný pes impozantního vzrůstu a rozvážné povahy

Bernardýn, původně záchranářský horský pes, který se dnes chová jako pes rodinný, s přátelskou povahou a ohromnou silou, kterou však využívá jen zřídka. Je pro něj vhodný celoroční pobyt venku, dobře snáší zimu, horka už hůře.

Bernardýn: Psí obr s dobráckým kukučem

Bernardýn je obří plemeno psa, které váží neuvěřitelných 50–91 kg a v kohoutku měří 61–95 cm. Patří mezi molossoidní plemena horského typu. Pochází ze Švýcarska, kde bylo vyšlechtěno mnichy z kláštera ve Velkém průsmyku sv. Bernarda jako plemeno pracovní. Bernardýn byl využíván jako nosič a tahač ve vysokohorských podmínkách. Později získalo plemeno věhlas a slávu jako pes záchranářský. Kdo by neznal obrázek bernardýna se soudkem na krku? Dnes už se pro záchranářské účely tito psi nevyužívají, nahradila je moderní technika. Dokonce i jejich skvělý čenich při vyhrabávání lidí pod sněhem nahradili psi menších plemen, kteří nezabírají tolik místa ve vrtulníku při přeletech na záchranné akce.

Bernardýn je obří plemeno psa
i (Zdroj: pixabay.com)
Bernardýn je obří plemeno psa

Bernardýn je pes opravdu impozantního vzrůstu, s velkou hlavou a dobráckým pohledem. Má velmi přátelskou povahu, miluje lidi, svou rodinu a uznává svého pána. K dětem je tolerantní, jemný a citlivý.

Bernardýn je mnohem aktivnější a akčnější pes, než si většinou představujeme. Rozhodně to není žádný lenoch. Je plný síly a energie.

Bernardýn je mnohem aktivnější a akčnější pes, než to na první pohled vypadá
i (Zdroj: pixabay.com)
Bernardýn je mnohem aktivnější a akčnější pes, než to na první pohled vypadá

Skvěle zvládá celoroční pobyt venku, hodí se tedy na vesnici, do horských podmínek. Městský život v bytě se pro bernardýna nehodí. Špatně snáší vysoké teploty. V letním období potřebuje mít možnost úkrytu před slunečními paprsky.

Publikováno: 8. 1. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce