Dnešní recept vychází z balkánských a severoafrických inspirací. Jehněčí maso patří v horkém středomoří k velice oblíbeným a připravuje se z něj řada vynikajících specialit. Jeho specifická chuť, spojená s dušenými rajčaty, paprikou, šalvějí, ale především česnekem, vytváří jedinečnost tohoto jídla. Zároveň se jedná o co do přípravy relativně nenáročné a tak zvané jídlo z jednoho hrnce, ve kterém se rýže připravuje zároveň s masem a zeleninou.
Období komunistické vlády vepřového v české kuchyni jehněčí maso zahnalo na ústup. Pokud bylo dostupné, šlo většinou spíše o skopové nevalné kvality. Skutečně mladé jehněčí je však (stejně jako kozlečí) masem, které může přinést velice zajímavou změnou do našeho jídelníčku. Jeho chuť i vůně má téměř mléčný charakter a jedná-li se o nejkvalitnější části, kterými jsou hřbet či kýta, mají pokrmy z nich připravené záruku jedinečnosti. Prakticky neobsahují vůni ani chuť skopového loje, který je příčinou časté neoblíbenosti tohoto druhu masa. Rovněž je dobré konzumovat jehněčí v jarních či letních měsících, kdy je maso mladé a prosté tukových zásob. V zimě by naopak měla převažovat zvěřina.
Aranžmá jídla na talíři – velká inspirativní fotogalerie
Jehněčí kýtu vykostíme a nakrájíme na kousky. V litinovém hrnci rozpálíme olivový olej a maso na něm osmahneme. Přidáme na větší kousky nakrájenou mladou cibuli a opět na rozpáleném tuku promícháme. Asi po pěti minutách přidáme nakrájené papriky, osolíme a opepříme (můžeme použít mletý černý pepř, ale i pepř kayenský). Jakmile se osmahnou i papriky, přidáme nadrobno nakrájená rajčata a dusíme na mírnějším plameni. Asi po dalších deseti minutách přidáme rozdrcený česnek a nadrobno nakrájenou šalvěj se zelenou petrželkou.
Do takovéhoto základu přidáme asi 3 dcl vody, rozředíme a dodáme rýži. Dobře promícháme, dosolíme (musíme pamatovat na to, že rýže do sebe část soli z omáčky při vařen natáhne), přikryjeme a necháme vařit na velmi mírném plameni. Asi po dvaceti pěti minutách až půlhodině do sebe rýže pojme veškerou tekutinu a změkne. Takto připravená má však jinou chuť, než jaké bychom docílili obyčejným promísením klasicky uvařené rýže s jehněčí omáčkou až v poslední fázi. Pokrm bude mít díky šalvěji příjemně kořenitou a natrpklou chuť a bude nám připomínat horké letní měsíce v Tunisu, Alžíru, Maroku či Černé Hoře.
Dorty – inspirativní fotogalerie
Před dvěma týdny jsme ochutnávali nejzákladnější bílou řadu známého chilského vinařství Morandé. Přestože jehněčí může být podáváno i s bílým vínem, náš dnešní recept vyžaduje spíše víno červené. Kořenitá chuť, šalvěj i česnek nás přivedly k velice exoticky chutnající odrůdě carmenére, která obzvláště v kraji Nového vinařského světa dosahuje neobyčejné hloubky a extraktivnosti. Základní řada Morandé nabízí vynikající víno této odrůdy z oblasti Mapo Valley. Ročník 2004 ještě není na svém vrcholu, ale rozhodně bude příjemným partnerem pro naše jehněčí s rajčaty, paprikou, šalvějí, česnekem a rýží.
Otto Jansky
Publikováno: 5. 7. 2006, Autor: