Prostorové řešení bytu musíme dobře promyslet nejen v případě malého bytu. Podobný problém může nastat i u velkých obytných prostor kde je sice dostatek místa, ale žádná zákoutí, která by byt přirozeně rozdělovala. Jak si poradit s velkým jednoduchým prostorem, kde chceme mít ložnici, pracovnu a zároveň i obývák?
Prvním krokem je vše si dobře promyslet
Nejprve byste měli zvážit, jak místnost potřebujete využít. Kde se vám bude nejlépe spát, kde budete chtít pracovat a kde odpočívat. Zkuste si nakreslit na papír půdorys místnosti a přemýšlejte, kam by se nejlépe hodilo místo pro spaní, odpočinek a práci. Je důležité, abyste se v bytě cítili pohodlně, věřte tedy při rozhodování své intuici a pocitům. V takto jednolitém prostoru je důležité, aby každá zóna byla samostatná, ale zároveň lehce přístupná a také abyste nepřišli o vzdušnost celého místa díky nevhodně zvolenému předělu.
Rozhodnutí kam umístíte ložnici a kam pracovnu závisí na vašich potřebách, dá se však předpokládat, že pracovní i spací kout by měli splňovat základní parametry. Pro spaní je například vhodné volit tmavší kout, uzavřený stěnami ze dvou stran do písmene L. Na takovém místě se budete bezpečně a budete mít přehled o dění ve zbylé části prostoru.
Na práci bude vhodné zvolit místo u okna, které zajistí dostatek přirozeného světla na práci a příjemný výhled ven. Na odpočinek můžete volit prostor mezi pracovnou a ložnicí, který bude zároveň sloužit jak příjemný přechod od práce ke spánku. Doprostřed místnosti také můžete umístit neutrální kusy nábytku jakým je konferenční stolek s křesílky – pozor ale, aby místnost neutrpěla ztrátu na své vzdušnosti kvůli přebytečnému nábytku.
Čím místnost rozdělit
Není úplně nutné jednotlivé obytné zóny přerušovat zástěnou nebo nějakým druhem stěny, mnohdy v rozdělení pomůže i jen dobře rozprostřený nábytek. Například pokud je spací prostor v jednom rohu, naproti u okna může být pracovna a při další stěně potom obývací stěna, která bude otočená tak, aby mířila ke zdi, tedy k centrálnímu objektu (televizi, HiFi sestavě) a tvořila tak uzavřený celek.
Pokud ale k umělému rozdělení prostoru musí dojít, je tu několik řešení, jak na to. K výběru je dnes mnoho nápadů a stěn, které nezatíží prostor, ale fakticky ho rozdělí. Navíc se takzvaně roztrhl pytel se závěsy z umělohmotných součástek, které se na sebe dají zavěsit a tvarovat podle libosti. Takovýto závěsný systém vymysleli francouzští designéři Ronan a Erwan Bouroullecovi a dali mu příhodný název „chaluha“. Přírodními materiály se nechalo inspirovat i mnoho dalších návrhářů a dnes je k dispozici mnoho řešení na podobném principu a tak je snadné si vybrat.
Velká fotogalerie moderních interiérů
Dalším, stejně účelným způsobem oddělení prostru je paravan. Ten už ale na rozdíl od lehkých závěsů může (záleží na vzhledu a materiálu) zabrat více prostoru. Pokud byste ale přece jen chtěli zachovat vizuální čistotu a lehkost místa, volte paravany z lehkých materiálů a světlých barev (na japonský způsob).
Dobrým řešením jak prakticky předělit prostor jsou i nábytkové stěny, které mohou sloužit jako knihovny a zároveň jsou transparentní. V takovémto „průhledu“ se bude skvěle vyjímat akvárium nebo průsvitná dekorace.
Hana Kotulánová
Zdroje: besthomesdesign.com, dsgnwrld.com, contemporist.com, blog.gabrielross.com, kadinlarsitesi.net, forum.hawaaworld.com, sawrega.co.uk
Publikováno: 22. 12. 2011, Autor: