Pomalu ale jistě se v našich končinách rozšiřuje vlastní pěstování hub z předem připravených substrátů. Vedle tradičních žampionů se tak stávají součástí české kuchyně také japonské houby shitake, které se vyznačují specifickou kořeněnou chutí, pevnou konzistencí i jedinečnými vlastnostmi z hlediska přírodní medicíny. Recept, využívající tyto houby, vychází z francouzských pramenů, ale předkládá jedinečné chuťové spojení – japonské shitake a alsaský tramín neboli gewürztraminer.
Česko patří v houbařství bezesporu ke světovým velmocím. Ne, že by u nás rostlo nejvíce druhů hub, ale obecné povědomí, schopnost je sbírat i schopnost jejich mnohostranného užití kuchyni je rozhodně na velice vysoké úrovni a nic si nezadá ani s kolébkou tradičního kulinářství – Francií. Přesto jsme vybrali pro dnešní recept onu exotickou houbu, která má své pevné místo v české kuchyni až posledních cca deset let. Souvisí to s možností pěstovat si vlastní čerstvé houby v relativně nenáročných podmínkách i v obdobích, kdy z klimatických důvodů naše lesy houbami ještě příliš neoplývají, ale také s jedinečnou chutí a konzistencí těchto poslů z Japonska. Právě zmíněné jedinečné vlastnosti činí z shitake dokonalou houbu pro dušení na víně. Spojení exotické chuti i příslovečné „křupavosti“ s mnohovrstevnatou opojnou chutí alsaských tramínů vytváří základ pro jedinečnou delikatesu, přestože se jedná z hlediska přípravy o pokrm v podstatě nenáročný.
Aranžmá jídla na talíři – velká inspirativní fotogalerie
Houby shitake nakrájíme na větší kousky, tak, aby si zachovaly jasné houbovité kontury i zřetelný tvar. Na pánvi rozpustíme máslo s trochou olivového oleje a houby na něm podusíme asi pět minut. Přidáme drcený kmín, pepř, sůl, lžíci cukru a nadrobno nakrájenou mladou cibulku. Jakmile cibulka zesklovatí, zalijeme houby tramínem (4 dcl) a necháme probublávat asi dvacet minut. Po té mírně zaprášíme hladkou moukou, dobře promícháme, aby se nám nedělaly hrudky a přidáme sladkou smetanu, která výraznost až určitou „ostrost“ pokrmu zjemní a veškeré chuťové složky scelí. Necháme na mírném plameni vařit ještě asi deset minut. v poslední fázi vmícháme ještě dvě a ž tři lžíce zakysané smetany a nadrobno nasekanou čerstvou petrželku a bazalku. Podáváme nejlépe s klasickým kvalitním pšenično-žitným chlebem.
Jak bylo již několikrát řečeno, zcela ideální je podávat stejné víno, jaké bylo použito při vaření, zvláště pak, jedná li se o alsaské tramíny charakteristické vysokým obsahem zbytkových cukrů, maximální extraktivností a bohatou škálou exotických esencí. Pro tento náš dnešní recept si Vám tedy dovoluji doporučit gewürztraminer z vinařství Mallo z vesnice Hunawihr, který podle mého soudu patří rozhodně k vínům hodným ochutnání. Ve spojení s houbovou omáčkou Vám připraví specifický zážitek, který lze samozřejmě navodit i s příbuznými tramíny moravskými (především s víny vysokých přívlastků), ale je potřeba mezi nimi pečlivě vybírat. Tramín vinařství Mallo z roku 2003 naopak představuje jistotu, které lze důvěřovat a která vás nezklame.
Dorty – inspirativní fotogalerie
30 g másla
2 lžíce olivového oleje
3-4 mladé cibulky
mletý pepř
drcený kmín
sůl
1 lžíce cukru
4 dcl bílého vína (tramín)
2 dcl sladké smetany
1 lžíce hladké mouky
3 lžíce zakysané smetany
čerstvá bazalka
zelená petrželka
Publikováno: 28. 6. 2006, Autor: