Jak by se vám zamlouval nekonečný kalendář? Snadno si na něm nastavíte datum a měsíc. Zároveň s poznámkovým bločkem a tužkami může být užitečným doplňkem a pomocníkem na pracovním stole. Taky je postup krok za krokem, jak si takový originální kalendář vyrobit.
Co na nekonečný kalendář potřebujeme
Velikost kalendáře a jeho dílů si můžeme přizpůsobit libovolně podle potřeby nebo podle materiálu, který máme k dispozici. Základem kalendáře jsou dvě kostky, které určují rozměr celého podstavce. Vyrobeny jsou ze smrkového hranolku o průřezu 6x6 cm. Velikost kostek určuje rozměr tří hranolků pro měsíce. Jejich šířka je shodná s šířkou dvou kostek vedle sebe. Na hloubku se musejí vejít pod kostky tři, hranu kostky vydělíme třemi.
Jak při výrobě nekonečného kalendáře postupovat
1. krok: určíme šířku prkének
Výška kostky a hranolku pod ním, tedy v našem případě 6 a 2 cm plus malá 1cm rezerva nám určí šířku prkének, ze kterých si naměříme dva díly pro otevřenou krabičku kalendáře.
2. krok: naměříme délku podstavce kalendáře
Délku podstavce kalendáře si naměříme snadno. Na prkénka korpusu položíme kostky, připočteme z každé strany cca 2 cm pro boky a místo pro bloček. Aby zadní čelo bylo elegantní, vyrobíme na něm oblouk.
3. krok: na zadním čele uděláme oblouk
Aby zadní čelo bylo elegantní, vyrobíme na něm oblouk. Díl si připevníme svěrkou ke stolu, aby se nehýbal a pevně držel. Ostrou přímočarou pilkou pak zaoblení vyřízneme. Připravené díly obrousíme smirkovým papírem.
4. krok: do zaoblení vyvrtáme větší otvor
Pro snadné uchopování podstavce kalendáře vyvrtáme do zaoblení vykružovací pilou větší otvor. Vrtáme nejprve do poloviny a pak z druhé strany materiálu. Postupným vrtáním z obou stran se materiál okolo kruhového otvoru nevyštípne.
5. krok: vyvrtáme otvory pro tužky
Do hrany zadního dílu vyvrtáme otvory pro tužky hluboké cca 5 cm. Z prkénka si připravíme dva boky, které budou lemovat kostky na podstavci. Postupně začneme spojovat podstavec kalendáře.
6. krok: rozměříme a označíme umístění boku
Boky, které jsme si připravili, jsou o 5mm nižší než zadní stěna stojánku a o něco málo vyšší než kostky a hranolky pod nimi. Umístění boku si na podstavec rozměříme a označíme.
7. krok: přišroubujeme boky kalendáře
Přes zadní stěnu stojánku a přes jeho dno pak boky přišroubujeme pomocí stejných vrutů 4x50mm. Korpus kalendáře a kostky s hranolky jsou připraveny pro povrchovou úpravu a opatření čísly a jmény měsíců.
8. krok: díly kalendáře povrchově upravíme
Obroušené díly je zapotřebí povrchově upravit. Použijeme transparentní barevná mořidla. Tak vynikne krása dřeva i přes barevnost laku. Na MDF materiál můžeme použít i krycí barvy.
9. krok: vytvoříme číslice a názvy měsíců
Číslice a názvy měsíců můžeme napsat kontrastní barvou, nebo vystřihnout a nalepit. Měsíce po čtyřech na stěny hranolků, číslice 0,1,2,3,4,5 na jednu kostku, 0,1,2,6,7,8 na druhou kostku. Za číslicemi neděláme tečky, šestka musí v obrácené poloze sloužit i jako devítka, proto také číslice lepíme nebo kreslíme doprostřed stěny kostky.
Publikováno: 16. 12. 2018, Autor: Petra Marková , Profil autora: Petra Marková