reklama

Vylouhovaný čaj - všestranný domácí pomocník

Čajové sáčky po použití nemusí skončit v koši, protože najdou uplatnění v domácnosti, v péči o tělo i na zahrádce. Odstraníte s nimi nepříjemné pachy nejen z ledničky a dodají zdraví a vitalitu i pokojovým květinám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čajové sáčky po použití najdou v domácnosti další uplatnění (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Použité čajové sáčky odpuzují pachy i nečistotu

Čajové sáčky po použití považuje hodně lidí za odpadky, přitom je využijete třeba jako lapač pachů nebo přírodní kosmetický prostředek. A to zdaleka není všechno.

Černý čaj se díky svému složení hodí třeba jako čistič odolných skvrn z nejrůznějších textilií, stačí staré sáčky ještě jednou přelít horkou vodu a potom do tohoto odvaru látku přes noc namočit. Vylouhovaný čaj vysypaný na tmavý koberec ho zbaví zatuchliny a pachů, na světlý tuto metodu ale nedoporučujeme, protože by na něm čajové lístečky zanechaly tmavé skvrny. Netradiční čisticí prostředek nechte působit na kobercová vlákna asi 20 minut a pak vyluxujte.

Vylouhované čajové pytlíčky se hodí i jako pohlcovač pachů v lednici nebo v kočičích záchůdcích. Odvar z použitého černého čaje poslouží jako spolehlivý prostředek na mytí oken či jiných skleněných ploch. A pokud se nemůžete zbavit na rukou zápachu po česneku, cibuli nebo po kuchání ryb, otřete si je použitým sáčkem černého čaje, budete překvapeni, jak rychle zmizí. Vylouhovaný čaj z heřmánku vyzkoušejte třeba na chalupě nebo ve sklepě jako přirozený odpuzovač drobných hlodavců.

Použitý čaj přimíchaný při přesazování pokojových květin do zeminy dezinfikuje a posiluje rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Použitý čaj přimíchaný při přesazování pokojových květin do zeminy dezinfikuje a posiluje rostliny

Čajové sáčky po použití mají široké využití také při péči o pokojové rostliny i na zahradě, a to nejen jako součást kompostu. Vylouhované lístky smíchané se zeminou, které umístíte na dno květináče, dezinfikují, odrazují některé škůdce a zároveň slouží jako prostředek na povzbuzení růstu. A výluh ze zeleného čaje, včetně již jednou spařeného, funguje přidaný do zálivky jako přírodní hnojivo.

Použité čajové sáčky jako kosmetika bez chemie

Také v péči o naše tělo najdou čajové sáčky po použití uplatnění. Čerstvě vylouhované poslouží jako obklad na unavené oči nebo jako první pomoc na štípance od komárů a dalšího hmyzu. Výluh z čajových lístků snižuje pocení nohou a působí jako prevence proti kožním plísním.

Vylouhovaný čaj je rovněž přírodním prostředkem proti zubnímu plaku a zápachu z úst, ale nekloktejte ho příliš dlouho, protože pak by vám obarvil zuby. Znovu převařené již použité čajové sáčky poslouží jako vynikající tonikum, které dodá vlasům lesk a sílu.

A čajové sáčky po použití se mohou hodit i při vaření rýže. Než ji dáte do vroucí vody, povařte v ní chvíli právě sáčky s použitým čajem, který dodá rýži delikátní a jemnou chuť.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; cajovazahrada.cz; mall.cz

Publikováno: 23. 5. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová