reklama

Minikošíčky z březového proutí jako dekorace

Minikošíčky z březového proutí jako dekorace se mohou hodit celoročně. Na jaře do nich můžeme uložit jarní květiny s květináčem nebo velikonoční kraslice, přes léto mohou posloužit jako praktické misky na bonbony. Na podzim si do nich dáme ořechy nebo nasbírané barevné listí a v zimě z nich uděláme dekorativní obaly na svíčky.

Minikošíčky z březového proutí můžete použít jak doma, tak i venku (Zdroj: Martina Pilzová)

Minikošíčky z březového proutí

Určitě jste na jaře nebo na podzim zušlechťovali vaši zahradu, stříhali větve keřů a stromů a nyní přemýšlíte, co s větvemi udělat. Jako první se nabízí prohnat větve kamny a pěkně se ohřát, případně z nich vytvořit štěpku a mulč na záhony. Než se ale zbavíte všech větví, i těch nejmenších, máme pro vás tip na výrobu ekologických obalů na květináče. Vyrobte si minikošíčky z březového nebo jiného pružného proutí.

Jako podklad použijete dřevěná kolečka
Jako podklad použijete dřevěná kolečka (Zdroj: Martina Pilzová)

Budete potřebovat několik různě velkých koleček nařezaných ze špalků. Průměr koleček může být libovolně velký od malých, až třeba po metrové. Kolečka není potřeba nijak čistit nebo brousit, mohou zůstat ve své naturální podobě.

Použijte měkké a pružné proutí
Použijte měkké a pružné proutí (Zdroj: Martina Pilzová)

Další důležitou surovinou je proutí. Ideálně takové, které je pružné a ne příliš suché. My jsme vsadili na březové proutí a jako zelenou dekoraci jsme použili břečťan. Větvičky by měly být tenké.

Tavnou pistoli můžete vyměnit za provázek
Tavnou pistoli můžete vyměnit za provázek (Zdroj: Martina Pilzová)

Nezbytným pomocníkem bude tavná pistole. Můžete místo ní také použít režnou nit nebo motouz z přírodního materiálu.

Minikošíčky z březového proutí se hodí jako dekorace květináčů
Minikošíčky z březového proutí se hodí jako dekorace květináčů (Zdroj: Martina Pilzová)

Podle velikosti kolečka použijte květináč. Horní okraj květináče by měl mít zhruba stejný průměr jako kolečko. Pokud bude ale kolečko přesahovat, ničemu to nevadí.

Z několika větviček spleťte věneček
Z několika větviček spleťte věneček (Zdroj: Martina Pilzová)

Minikošíček z březového proutí se plete stejně, jako když se vije věneček z pampelišek. Vezměte několik tenkých větviček z břízy a spleťte je do věnečku. Obvod věnečku by neměl přesahovat dřevěné kolečko, aby z něho věneček nepadal.

Listy břečťanu můžete přilepit
Listy břečťanu můžete přilepit (Zdroj: Martina Pilzová)

Do březového věnečku vpleťte jeden nebo dva výhony břečťanu. I když se dřevnaté stonky budou trochu lámat, nevadí to. Pevná kůra stonků udrží výhony pohromadě. V místech, kde stonky odstávají, vkápněte lepidlo z tavné pistole a můžete přilepit i listy.

Minikošíček z březového proutí schová nevzhledný květináč
Minikošíček z březového proutí schová nevzhledný květináč (Zdroj: Martina Pilzová)

Květináč vložte do minikošíčku a vyzkoušejte, zda dobře sedí, aby se vám při přenášení košíček nerozpadl. Minikošíček můžete rovněž tavnou pistolí přilepit ke květináči.

Do květináče zasaďte rostlinu podle vlastního výběru
Do květináče zasaďte rostlinu podle vlastního výběru (Zdroj: Martina Pilzová)

Do květináče zasaďte rostlinku a zalijte. Minikošíčky takto vyrobené jsou určeny primárně pro venkovní použití, proto není pod květináčem podmiska na zachycení přebytečné vody při zálivce. Počítejte tedy s tím, že voda bude stékat na podklad.

Pokud si necháte minikošíčky doma, doplňte je podmiskou
Pokud si necháte minikošíčky doma, doplňte je podmiskou (Zdroj: Martina Pilzová)

Pokud si chcete minikošíčky z březového proutí ponechat i doma, jednoduše na dřevěné kolečko umístěte podmisku a minikošíček poté obtáčejte jen okolo květináče. Proutí a břečťanové listy podmisku schovají.

Takových košíčků si můžete vyrobit desítky, a když větvičky uschnou a začnou se lámat, nahradíte je čerstvými.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 5. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová