reklama

Pečujte o své duševní zdraví aneb Jak zvládnout stres

Život jako procházka růžovou zahradou. Někdy přijdou horší chvíle a je na vás se s nimi vypořádat. Ale jak zvládnout stres? Možností je několik. Připravili jsme pro vás přehled, který vás může nasměrovat, když vám není úplně nejlépe. A jak to tak bývá, nejlepší metodou je účinná prevence.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy je toho na jednoho příliš. Jak zvládnout stres? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak zvládnout stres? Vyplavte endorfiny, zatočte s únavou i splíny

Každému je někdy ouvej a není to žádná ostuda. Ale jak vlastně zvládnout stres? Co dělat, když přijou špatné dny, kdy se zdá, že nic nejde podle plánu a celý svět je proti nám - anebo ty, kdy bychom nejraději zalezli do postele a ani tři espressa za dopoledne nám nepomáhají nastartovat mozek? Tyto dny mohou být frustrující, vyčerpávající a zanechávají nás s pocitem bezmoci. S únavou nebo špatnou náladou se dá bojovat tím, že pomůžeme našemu tělu vyplavit hormony štěstí – endorfiny. A jak se taková věc dělá? Stačí najít ty správné aktivity!

1. Fyzická aktivita

Naše tělo není stavěné na celodenní sezení u počítače střídané poleháváním na gauči večer. Ať už tedy potřebujete vyplavit endorfiny proto, abyste zahnali pracovní stres nebo rozbili nanicovatou náladu, kdy se vám nic nechce, nejkratší cestou k lepší náladě je zkrátka vstát a něco dělat. Můžete se jít projít, zaběhat si, pustit oblíbenou hudbu a trochu si zatančit nebo si protáhnout tělo při zklidňující józe. Záleží pouze na vás, jak intenzivní aktivita bude a jak dlouho se jí budete věnovat. Endorfiny začnou vyplavovat téměř okamžitě, a navíc se můžete pochválit za to, že děláte něco i pro své fyzické zdraví.

Máte chvilku? Zacvičte si
i (Zdroj: Pexels)
Máte chvilku? Zacvičte si

2. Dobré jídlo

Zajídání smutku nebo špatné nálady určitě není cesta k větší psychické nebo fyzické pohodě. Jsou ale potraviny, které skutečně pomáhají zlepšení naší nálady. Není vůbec náhoda, že pro zlepšení dne často saháme po čokoládě. Hořká čokoláda obsahuje sloučeninu fenylethylamin, která podporuje činnost neurotransmiterů, a theobromin, který podporuje relaxaci. Na druhé straně spektra leží kořeněné a ostré jídlo, jehož oblíbenost, až závislost u některých lidí vysvětluje fakt, že je rychlou cestou k „rauši“. Mozek si pálení vykládá jako bolestivý podnět a k zmírnění bolesti uvolňuje velké množství endorfinů. Všeho ale vychutnávejte s mírou, příliš mnoho ostrého jídla může totiž poškodit žaludek.

3. Aromaterapie

Vůně jsou jedním z nejsilnějších spouštěčů emocí a vzpomínek, proto některé milujeme a jiné nesneseme, a také proto tak výrazně ovlivňují naši náladu. Aromalampa nebo difuzér doma nebo v kanceláři může pomoci navodit pocit pohody nebo vás naopak nakopnout k lepším výkonům. Například esenciální olej z levandule může mít uklidňující účinky a snížit úzkost a stres, olej z máty peprné může pomoci zvýšit pozornost a zlepšit náladu. Esenciální olej z bergamotu může pomoci snížit úzkost a depresi a citrusy zase přináší pozitivní energii a optimismus.

4. Návštěva sauny

Saunování má velmi pozitivní vliv na naše tělo a mysl. Kromě toho, že nám saunování pomáhá uvolnit stres a napětí, může také pomoci s bolestí svalů a zlepšit kvalitu spánku. Když se člověk zpotí, a poté rychle zchladí, přichází endorfinový nával, který vyvolává pocity štěstí. Pokud jste tedy rozladění z práce, před cestou domů si udělejte odpolední zastávku v sauně. Saunování je skvělý rituál pro všední den. Domů pak dorazíte s novou energií a čistou hlavou.

V sauně si odpočinete
i (Zdroj: Infinit s.r.o.)
V sauně si odpočinete

5. Kreativita

Je důležité najít kreativní činnosti, které vám dělají radost a probudí ve vás pozitivní myšlenky. I když máte pocit, že kreativní nejste, jistě existuje něco, jehož tvoření vám pomůže zapomenout na starosti. Nemusíte být vynikajícími umělci, abyste si užili vybarvování relaxačních omalovánek nebo malování vodovkami. Možná milujete fotografování rostlin a zvířat, zpěv z plných plic, zkoušení nových receptů nebo sestavování puzzle či stavebnic. Zkrátka jakákoliv činnost, která vás vytrhne z šedi a přestanete u ní vnímat čas, je ta, která vám zaručí skvělou náladu.

Zdroj informací: Infinit s.r.o.; ordinace.cz

Publikováno: 28. 4. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce