reklama

Bramborová abeceda pro každého

Brambory se u nás poprvé objevily v 17. století a Češi se do nich zamilovali. I když jejich spotřeba v posledních letech mírně klesá, stále platí, že každý z nás sní průměrně kolem 60 kg brambor ročně. Ale není brambůrek jako brambůrek, takže když se budete správně orientovat v jejich varných typech, vyberete při vaření vždy ty správné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brambory se dělí na několik varných typů - jejich znalost při vaření určitě oceníte (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brambory dělíme dle varného typu

Brambory se dělí nejen na žluté a červené či na ty nové, na nichž si už brzy budeme opět moci pochutnat, a na ty „staré“, tedy ty, které se sklízejí od konce léta do podzimu a jsou určeny na uskladnění. Existují 3 základní varné typy, které nám rychle prozradí, na co se v kuchyni takto označené brambory hodí. Tento údaj zjistíte v obchodě na pytlíku nebo na bedničce a dozvíte se ho i na farmářských trzích nebo při nákupu přímo farmářů.

Varný typ A – salátové brambory

Jak už název napovídá, tento typ je určen především na přípravu salátu, protože tyto brambory jsou pevné a dobře drží tvar. Naše babičky jim také někdy říkaly „lojovaté“, protože nejsou moučnaté. Jsou rovněž ideální k vaření ve slupce nebo pro pečení silnějších plátků v troubě. A pokud na ně někdy při vaření na trochu zapomenete, hned tak se nerozvaří.

Bramborový salát je nejlepší z brambor typu A
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bramborový salát je nejlepší z brambor typu A

Varný typ B – přílohové brambory

Bramborové hlízy této skupiny jsou polopevné a lehce moučnaté. Jejich použití je univerzální, hodí se jako příloha stejně jako na pečení či restování a připravíte z nich i salát. Díky širokému využití jsou „béčka“ těmi správnými bramborami k zimnímu uskladnění.

Varný typ C – brambory na pyré

Kdo milujete moučnaté brambory, pak tenhle typ je přesně tím, po kterém byste měli sáhnout. „Céčka“ jsou křehká, při vaření rychle měknou a mají tendenci se rozvařit, obsahují také nejvíce škrobu. Připravíte z nich výtečnou bramborovou kaši, domácí hranolky, bramboráky nebo bramborové placky, vhodné jsou také na výrobu bramborového těsta.

Bramboráky připravíte prakticky ze všech brambor, ale nejlepší jsou z těch moučnatějších
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bramboráky připravíte prakticky ze všech brambor, ale nejlepší jsou z těch moučnatějších

Co byste ještě měli o bramborách vědět:

  • V obchodech narazíte velmi často na smíšené typy brambor, například AB nebo BC. Takové hlízy v sobě spojují vlastnosti obou skupin, přičemž první písmeno naznačuje, které převažují. Existují ještě brambory typu D, ten se ovšem používá výhradně jako krmení pro hospodářská zvířata.
  • Brambory obsahují nejen škrob, ale také vitamin C, vitaminy skupiny A, kyselinu listovou, flavanoidy a karoteny a také hodně stopových prvků včetně hořčíku, vápníku a železa. Nejvíce těchto látek mají pochopitelně syrové hlízy, ale uchováte je i při vaření ve slupce a také tím, že brambory nenecháte zbytečně dlouho vařit. Vyvařování zkrátíte rovněž tak, že brambory dáte na plotnu už s teplou vodou.
Na domácí hranolky jsou vhodné brambory s označením C
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na domácí hranolky jsou vhodné brambory s označením C
  • Víte, proč se do brambor přidává kmín? Protože zlepšuje jejich chuť, usnadňuje stravitelnost a odbourává solanin, který se v bramborách vyskytuje a u těch nezralých je pro lidský organismus toxický.
  • Starší a lehce naklíčené brambory ještě nemusíte vyhazovat. Důsledně je ale zbavte všech klíčků a flíčku, před vařením je můžete nechat ještě odstát chvíli ve studené vodě, aby se trochu „omladily“. Nicméně počítejte s tím, že louhováním se z nich odplaví nejen škrob, ale i vitaminy a další zdraví prospěšné látky.

Zdroj informací: gustoacademy.cz; itesco.cz

Publikováno: 13. 4. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová