reklama

Nádech lesklé krásy v podobě velikonočních kraslic

Jednou z technik, jak získat jedinečnou, neotřelou a zcela unikátní výzdobu na Velikonoce, je zdobení kraslic cínem. Nádherná čistá práce dokáže vykouzlit lesklou stříbrnou vrstvu nejrůznějších ornamentů na jinak obyčejných barevných vajíčkách. Tyto kraslice pak mohou zdobit naše domovy a činit tak Velikonoce ještě krásnějšími a barevnějšími.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zdobení kraslic cínem je unikátní metodou, jak vytvořit jeden ze symbolů Velikonoc (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zdobení kraslic o Velikonocích je tradice

Velikonoce hýří všemi barvami a veselá vejce jsou jedním ze symbolů svátků jara. Každoročně zdobíme nejen vajíčka, ale i celé domovy. Neobyčejná technika zdobení kraslic cínem dodá našim domácnostem nádech krásna a lesklý punc. Jedná se o techniku, při které se okolo barevných kraslic obmotává lesklý drátek, jímž můžeme vytvářet nejrůznější vzory. Tyto kraslice mají jednu nespornou výhodu. Nejen, že dokonale oživí a rozjasní výrobu každé domácnosti, ale můžeme je s klidným srdcem použít pro uctění svátků jara i v nadcházejících letech. Jejich lesk se nám neomrzí.

Zprvu by se mohlo zdát, že cín a vejce spolu dohromady moc neladí. Opak je však pravdou. Lesklý drátek dokáže jemně podtrhnout barevnost kraslic a vytvořit tak jedinečná barevná vajíčka s nádechem lesklého punci. Takové kraslice si zamiluje každý z nás.

Šikovná řemeslnice, která se neotřelé technice zdobení věnuje, začínala svou uměleckou dráhu u drátovaných vajíček. Jednoho dne však přišla nabídka, která byla teprve tou pravou výzvou. Lidé sbírají cokoliv, tedy i velikonoční kraslice. A právě takový sběratel oslovil výjimečně nadanou ženu. Ve sbírce mu chyběly kraslice, které by byly jak barevné, tak i lesklé. Úkol zněl jasně, velikonoční kraslice s cínovým drátem. Takovou výzvu nemohla nechat řemeslnice bez povšimnutí.

Drátovaná vejce
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Drátovaná vejce

Zdobení kraslic cínem

Pro zdobení kraslic cínem musíme použít vajíčka, která jsou alespoň 2 roky stará. Čím je vejce starší, tím je totiž tvrdší. V prvním kroku musíme na odpovídající vajíčko nanést barvu. Po natření je velice důležité nechat barvu řádně zaschnout. Kdybychom tento krok nedodrželi, velice brzy by se při zdobení začala barva pálit. Kouzlo samotné techniky se skrývá v obalování kraslice pocínovaným drátem s měděným jádrem. Takový drát je měkký a tvárný. Motáním drátu na vajíčko vytváříme odpovídající vzor.

Před samotným zdobením je dobré ochránit se před případným popálením. Vzhledem k tomu, že obmotávaný drát musíme nahřát, mohli bychom si velice jednoduše způsobit popáleniny. Proto je dobré chránit se rukavicí. Vezmeme si tedy vajíčko a přichystáme základ z pocínovaného drátku. Obmotáme vajíčko a vytvoříme spoj. Pro spoj používáme letovací kapalinu, kterou štětečkem natřeme na kraslici. Bez této kapaliny by se cín nepřichytil.

Pocínovaný drátek se spojuje bodováním. Stačí pouze malé ďobnutí a počátek vzoru je na světě. Při výrobě cínového vzoru postupujeme tak, že neustále omotáváme vajíčko drátem a v místě každého spoje přichytíme. Ve chvíli, kdy máme vajíčko obmotané drátkem, můžeme mezi jednotlivé drátky nanést cínu více a vytvořit tak vzory podobné jednoduchým lístečkům.

Velikonoční vajíčko se po nazdobení technikou cínování promění v originální dekoraci
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Velikonoční vajíčko se po nazdobení technikou cínování promění v originální dekoraci

Cínováním postupně vytvoříme jednoduché lístky po obvodu celého vajíčka. Jakmile je zdobení u konce, ponoříme kraslici do studené vody a kompletně ji umyjeme. Vajíčko musíme dobře umýt, aby na něm nezůstala ani kapka letovací kapaliny. Letovací kapalina obsahuje kyselinu. Ve finálním kroku provedeme antioxidaci kraslice. Vajíčko musíme potřít olejíčkem, který zabraňuje černání cínu na ozdobené kraslici.  

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 3. 4. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová