reklama

Začíná jaro. Jak ochránit psa před nebezpečnými klíšťaty?

S jarním počasím, sluncem a vzrůstajícími teplotami je tu opět hrozba zvaná klíště. S teplem roste jejich aktivita a jejich výskyt je značný. Přemýšlíte, jak před nimi ochránit psa?

i (Zdroj: Yoggies s.r.o.)
Ochránit psa před klíšťaty lze různým způsobem (Zdroj: Yoggies s.r.o.)

Klíšťata jsou nebezpečnými přenašeči nemocí, které mohou způsobit vážné zdravotní následky lidem i našim psům.  Klíště se probouzí po zimě při teplotách nad 5 °C a nejaktivnější jsou od dubna až do konce října.

K nejzávažnějším onemocněním, která mohou přenášet, jsou klíšťová encefalitida a lymeská borelióza, tou mohou onemocnět lidé i psi. Takže své pejsky i sebe chraňte, pokud jste v přírodě po celý rok. Na klíště narazíte prakticky kdekoliv ve volné přírodě – v trávě nebo na keři cca do 1,5 m výšky.

Jaké nemoci hrozí a jaké jsou příznaky?

Velmi nebezpečná je klíšťová encefalitida, ale klinické příznaky se projeví jen zřídka. Jsou podobné jako u lidí a je to zvýšená teplota a změny v chování (pes např. odmítá potravu, je agresivnější, nebo naopak klidnější než obvykle…) Později se pes hůře hýbá, ztrácí citlivost v oblasti hlavy (můžou mu až ochrnout nervy v obličeji, těkat oči ad.). Nemoc má hodně vážný průběh, zdaleka ne vždy se podaří zvíře vyléčit.

Klíšťata přenášejí nebezpečné nemoci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klíšťata přenášejí nebezpečné nemoci

Další vážná choroba je lymeská borelióza, která se vyskytuje častěji než encefalitida. Není-li včas léčena, končí smrtí psa. A stačí k tomu málo – infikované klíště se na psa přisaje na pár hodin, což nemusíte ani zaznamenat. Bakterie borelie přežívají ve střevě infikovaného klíštěte a jakmile se klíště přisaje na kůži, začnou se jeho slinami přemisťovat do těla. Přenos bakterie vyžaduje delší čas, proto se riziko infekce zvyšuje dobou přisátí klíštěte.

Jak správně klíště vyndat?

Nejprve ho zastříkněte dezinfekcí, poté speciálními kleštičkami nebo pinzetou ho opatrně z kůže vyviklejte (nikdy ho nevytrhávejte!). Pozor, nemusíte ho „vytáčet“ (jak zní některé rady) – klíště není do kůže „zašroubované“, ale zcela normálně zakousnuté. A dejte i pozor, abyste klíště omylem nepřetrhli. Ranku v kůži pak znovu vydezinfikujte. Rozhodně nikdy klíště před vytažením nezakapávejte olejem, máslem apod.

Klíště odstraníte speciální pinzetou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klíště odstraníte speciální pinzetou

Prevence v podobě doplňku stravy

Prevence je vždy nejlepší bojovník. Kromě klasických obojků a olejů proti klíšťatům lze pejska chránit i formou doplňků stravy.

„Vyvinuli jsme speciální doplněk potravy pro psy ve formě peletek, které zvíře před klíšťaty a jejich kousnutím ochrání. Přípravek je 100% přírodní, bez chemie a obsahuje růži skalní, směs mletých bylin, pivovarské kvasnice se spektrem vit. B, jemně mleté kuřecí maso, konopný olej lisovaný za studena, extrakt z třešně Acelora a chmelový extrakt,“ říká Jiří Švihálek ze společnosti Yoggies, která doplněk vyvinula.

Směs postupně vytvoří nehostinné prostředí pro přisátí klíštěte, popřípadě zajistí jeho brzké odpadnutí. Může také snižovat celkový „zápach“ psa. Posiluje obranyschopnost a imunitu zvířete proti případné nákaze po kousnutí klíštětem.

Zdroj informací: Yoggies s.r.o.

Publikováno: 28. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce