reklama

Česko-ukrajinský boršč aneb Spojení samých dobrot v jeden recept

Receptů na zaručeně pravý boršč máme jako hub po dešti. Každý z těch receptů se malinko odlišuje, tu ingrediencemi, tu postupem. Výsledkem je ale vždy skvělá hustá polévka s nezbytnou červenou řepou, zelím a masem nebo klobásou. My pro vás máme trochu symbolický recept na úsporný a rychlý boršč v česko-ukrajinské verzi.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud vás tlačí čas, uvařte si zjednodušený česko-ukrajinský boršč (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Recept na boršč ve verzi česko-ukrajinské

I když bude spousta slovanských národů tvrdě protestovat, prakolébka pravého boršče je prý na Ukrajině. Nefalšovaný boršč má jako základ hovězí vývar, který musí být poctivý a silný jako noha od stolu. Mezi další nezbytné suroviny patří zelí, kořenová zelenina a samozřejmě červená řepa.

Přípravy na vaření pravého boršče jsou celkem dlouhé a časově náročné. Především při vaření hovězího masa je nutné dbát na uvaření dobrého taženého vývaru, aby byla polévka silná. Pokud se nám ale nechce čekat nebo kazit boršč bujónem v kostce a nemáme-li zásobu vlastnoručně uvařeného vývaru, můžeme vyrobit jednodušší a rychlejší verzi v takové česko-ukrajinské koprodukci.

Co budeme potřebovat:

  • 1 libovou klobásu
  • 1 malou hlávku zelí
  • 1 červenou řepu
  • 1 cibuli
  • 1 mrkev
  • 2 stroužky česneku
  • 1 l vývaru
  • sůl a pepř
  • máslo
  • 1 zakysaná smetana

Postup:

Nastrouháme mrkev a řepu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nastrouháme mrkev a řepu

Nastrouháme mrkev a červenou řepu a obě suroviny osmažíme na másle asi 5 minut.

Nakrájíme zelí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakrájíme zelí

Než se nám orestuje mrkev s řepou, nakrájíme si hlávku zelí na tenké nudličky.

Klobásu nakrájíme na kolečka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Klobásu nakrájíme na kolečka

Protože místo masa použijeme klobásu, nakrájíme ji na kolečka. K tomu rozkrájíme na čtvrtky cibuli a česnek na plátky.

Vše zalijeme vývarem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vše zalijeme vývarem

Vše dáme do hrnce k mrkvi a řepě a zalijeme vývarem. Vaříme do změknutí zeleniny asi 15 minut, osolíme a opepříme.

Ozdobíme kysanou smetanou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ozdobíme kysanou smetanou

Na talíři dozdobíme lžičkou kysané smetany. Můžeme přilepšit malou snítkou kopru nebo několika lístky petrželky kudrnky.

Boršč je považován za výživnou polévku, v níž se snoubí chutě zeleniny s masem či klobásou. Je plná vitaminů i stopových prvků nebo minerálů.

  • Například červená řepa je superpotravinou sama o sobě. Nalezneme v ní až neuvěřitelné množství minerálních látek - hodně železa, vápníku, fosforu, hořčíku, mědi, draslíku, zinku a menši množství dalších prvků. Je to úžasný detoxikační prostředek, čistí tělo od těžkých kovů a radioaktivních látek, je vhodná při ozařování a chemoterapii, dně, revmatismu, ekzému, lupénce a dalších kožních problémech.
  • Zelí zase podporuje činnost trávicího a močového ústrojí, zlepšuje zažívání a látkovou výměnu (metabolismus). Díky vysokému obsahu vitaminů je lékem při hypovitaminóze, urychluje rekonvalescenci, celkově posiluje organismus. Zlepšuje krevní oběh, činnost jater i žlučníku. Detoxikuje organismus. Šťáva ze zelí je spolehlivým lékem žaludečních a dvanácterníkových vředů. Kysané zelí pomáhá při zácpě. Regeneruje játra poničená drogami, léky, alkoholem nebo po žloutence. 
  • Mrkev obsahuje betakaroten i vitaminy B1, B2 a C. Je účinná při žaludečních i střevních potížích k péči o sliznici střeva. Podporuje trvale nezbytnou regeneraci pokožky, očí, zrakových nervů a sliznic. 
  • Klobása bohužel žádné vitamíny ani minerální látky neobsahuje, ale co by byl svět bez poctivé vyuzené klobásy?

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 24. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová