Chůze naboso podporuje svaly chodidla, správné postavení prstů. Milovníci volnosti však nemusí chodit úplně bosky, před některými povrchy je třeba kůži chodidla ochránit. A právě pro ty je tu šalamounské řešení. Bosoboty nohy ochrání a dopřejí jim volnost a pohodlí, jaké si zaslouží.
Lidské nohy jsou přizpůsobeny chodit bosky a nepotřebují žádnou oporu. Dlouhodobé nošení úzkých nebo stažených bot může mít naopak pro nohy nežádoucí účinky v podobě vbočených palců nebo zborcení klenby.
Nenahraditelný pocit volnosti
Znáte ten pocit úlevy, kdy si doma po celém dni vyzujete boty, nebo když se procházíte po písečné pláži a chodidla pociťují příjemnou volnost? S barefootovou obuví můžete tyto pocity zažívat i přesto, že jste obutí a chodidla jsou tak chráněná.
V posledních letech se chůze naboso stala rozšířeným trendem. Touha nazout lehkou obuv, kdy máte bližší kontakt se zemí a cítíte tak povrch, po kterém chodíte, dala vzniknout barefoot obuvi. Tento druh obuvi chůzi naboso napodobuje.
Co to jsou barefoot boty?
Barefoot obuv je taková, která napodobuje chůzi naboso. Díky svému tvaru v přední části boty poskytuje dostatek prostoru pro prsty a je velmi lehká a ohebná. Vyznačuje se tenkou podrážkou, jejíž výška nepřesahuje 6 mm. Úkolem tohoto typů obuvi je zprostředkovat senzorický kontakt s povrchem, po kterém kráčíme, tak by mozek dostal signál, že jdeme bosí. Další důležitou vlastností barefoot obuvi je tzv. nulový drop, tedy nulový rozdíl mezi patou a špičkou, které musí být v rovině, Zároveň zabezpečují základní ochranu proti poranění pokožky, před nečistotami nebo chladem.
Barefoot boty s radostí obujete ve volném čase pro relaxaci nebo lehký pohyb v přírodě. Optimálním využitím jsou procházky nebo výlety, případně krátké přesuny městem. Barefoot boty obecně nejsou stavěny pro dlouhé procházky po tvrdých městských chodnících, na trekové výlety anebo na větší fyzickou zátěž.
Historie barefootu
Historie bosých nohou je prostá, vždyť už Adam a Eva běhali bez bot. Další předci si v případě potřeby chránili nohy jen zlehka - zvířecí kůží. Mnohé studie, a to již dokonce v roce 1905, porovnávají nohy lidí, kteří nosí boty a těch, kteří je nikdy neobuli. Výsledky jsou jednoznačné. Umožnění přímého kontaktu plosek nohou se zemí, tzv. uzemnění, může také zlepšit spánek, pomoci regulovat stres nebo snížit pravděpodobnost vzniku bolestivých onemocnění jako jsou kuří oka nebo puchýře.
„S rozšířením tvrdých ploch, jako je asfalt nebo beton, začala být nutnost nosit boty, které mají chránit nohu před nadměrným namáháním. Tím zcela zjednodušujeme a popíráme to, co je přirozené,” dodává odborník na barefoot obuv Robert Kunorza. Pohyb nohy v běžné obuvi je uměle omezen, cože vede například ke zmenšení rozsahu pohybu.
Pro koho je barefoot obuv vhodná?
Barefoot boty nejsou kouzelné, ale poskytnou vaší noze svobodu a navrátí našemu pohybu jeho přirozenou lehkost a dynamiku. Nelze jmenovat konkrétní skupinu lidí, pro kterou by barefootová obuv byla nejvhodnější. Každý jsme individuální a to, že člověk rád běhá nebo chodí po horách, neznamená, že pro něj bude dobré doporučení několika jiných běžců a turistů. Může to být ale vhodná relaxační bota na dobu mimo práci, výlet do přírody nebo i tréninková obuv.
„Vždy je třeba zvážit své fyzické schopnosti a uvědomit si kde a na jakém povrchu se pohybujeme. Důležitý je také zdravotní stav. Pokud trpíte některou z diagnóz, jako je například diabetes nebo různé úrazy, barefoot pro vás nebude správná volba,” říká Robert Kunorz. Tělo musíme na změnu připravit postupnými kroky. Přechod z konfekce na barefoot nelze uspěchat, aby byl vliv pozitivní.
Podle čeho vybírat tu správnou botu?
Zkuste zaměřit svůj zrak na obuv, kterou nosí lidé okolo vás. Především teď v zimě, kdy boty mají nohy chránit před chladem, vypadá to, že mnohem důležitější je vzhled a síla aktuálních trendů. I přes to část populace více přemýšlí o svém zdraví a pátrá po informacích, jak si zlepšit stavbu těla. Nejdůležitější je uvědomit si, že přechod musí být pomalý a postupný.
„Vhodný způsob, jak začít s barefoot obuví, je zkoušet a nechat si poradit. Najít botu s dobrým otěruvzdorným a flexibilním materiálem podešve, dostatečně širokou, nejlépe se svrškem, který se přizpůsobí chodidlu,” radí odborník. Obuv by měla mít anatomicky vytvarovanou patní část, která spolu s uzavíracím systémem a neklouzací podšívkou na vkládací stélce zabezpečí, že obuv se při chůzi nevyzouvá. Vyberte si dodavatele, který vám dokáže věnovat čas a poradit.
Zdroj informací: BENNON Group a. s.; pentahospitals.cz
Publikováno: 2. 4. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce