Kytici květin nejen k Mezinárodnímu dni žen by dnes měla dostat každá žena. I když vám bude možná tvrdit, že tento svátek neslaví, květiny ji zaručeně potěší. A nejen dnes! Ale jak se o takovou kytici správně postarat?
Abyste se vy i vaši blízcí dlouho radovali z krásy řezaných květin, je třeba dodržovat určité zásady při péči o ně. Květiny se vám za to bohatě odmění.
Jak uchovat rozkvetlou krásu co nejdéle
Pokud kytici budete převážet, vždy ji zabalte do papíru a stonky uchovejte ve vlhkém zábalu. Doma vázu, do které chcete dát kytici, vždy vymyjte a přiměřeně naplňte vodou. Květiny vložte do vlažné vody, ledová voda by jim mohla způsobit šok.
Čistým a ostrým nožem seřízněte šikmo konce stonků a vložte je do vázy, než stonky stačí oschnout. Výjimkou jsou chryzantémy, kterým se stonky raději ulamují, než řežou. A mohou se i mírně rozklepat, aby mohly lépe přijímat vodu. Stonky nemají být celé ponořené, stačí 4 až 5 cm. Především tulipány musí mít jen asi 4 cm vysokou hladinu vody. Pokud mají vody moc, stále rostou a vytahují se do výšky.
Také s narcisy je maličko problém. Stonky obsahují sliz, který je škodlivý pro většinu ostatních květin. Narcisy proto ponechte 24 hodin ve vodě samotné, aby se sliz vyloučil, a teprve potom je kombinujte s jinými květinami. Lilie a růže jsou zase velmi citlivé na etylen, který se uvolňuje z ovoce. Proto kytici z lilií nikdy nestavte vedle mísy s ovocem.
Odstraňte na kytici listy, které by byly ponořené do vody, ve vodě by se začaly rozkládat a zkrátily byste tak životnost kytice. Do vody přidejte výživu na rostliny, kterou dostanete s kyticí. Obsahuje všechny látky, které květina potřebuje a navíc dlouho udrží květy v rozpuku. Kytici uchovávejte na chladnějším místě (18 až 22 °C) a mimo přímé sluneční záření a jiné zdroje tepla. Rovněž ji chraňte před průvanem a mrazem.
Květinám dopřávejte pravidelnou čerstvou vodu, nejlépe každý den, pokud použijete výživu na rostliny, stačí každý druhý až třetí den. Aby voda ve váze nezahnívala, stačí do ní nasypat trochu cukru nebo soli, ale použít se dá i kousek dřevěného uhlí, acylpyrin nebo stroužek česneku.
Zdroj informací: living.cz; veselebydleni.cz
Publikováno: 8. 3. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce