reklama

Teracová podlaha je opět populární. Víme, jak ji vyčistit

Podlahy z teraca opět zažívají boom. V minulosti byly velmi oblíbené, ale jejich popularita pomalu pohasínala. Pokud máte štěstí a jste majiteli takové podlahy, pak si přečtěte návod, jak jí můžete vrátit její zašlou krásu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Teracová podlaha je vhodná i pro venkovní použití (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ještě v polovině minulého století šlo o jeden z nejpoužívanějších materiálů při tvorbě podlah. Poté To se však v posledních desetiletích změnilo a dnes teracové podlahy opět využívají přední světoví designéři i architekti. Jak tedy dlažbu z teraca vyčistit?

Teracové podlahy jsou praktické, odolné proti vysokému bodovému zatížení, houževnaté, odolné proti opotřebení a jejich každodenní čistění je velmi snadné. Jde o velmi pevný a kompaktní betonový prvek, jehož povrch je na technologické lince vybroušen. Broušení se provádí pod vodou a vzhledem k jeho vlastnostem, není z výroby dále nijak povrchově upravován. Impregnace (či fluatace) se provádí až po položení dlažby.

Základní čištění teracové dlažby

Žádná impregnace však stoprocentně nezajistí čistotu podlahy, pokud se zasažená místa neuklidí bezprostředně po zasažení, a to hlavně proti různým látkám jako např. ovocné šťávy, kečup, víno, ocet apod. Tyto látky je potřeba dříve uklidit, než samy uschnou. Při vytírání je žádoucí použit čisticí stroj se dvěma nádržemi – jedna na čistou vodu a jedna na odběr znečištěné vody. Pokud toto není možné, je třeba pravidelně vyměňovat vodu tak, aby bylo zajištěno dobré odstranění nečistot.

Použít lze takové čisticí prostředky, které jsou neutrální, tedy s pH 7, naopak naprosto nevhodné jsou kyselé prostředky, desinfekce, ocelové kartáče a drátěnky. Ty mohou podlahu trvale poškodit. Čističe s vysokým obsahem mýdla zase může způsobit, že se podlaha stane kluzkou.

Původní podlaha
Původní podlaha (Zdroj: CIDEMAT Hranice, s.r.o.)
Podlaha po vyčištění
Podlaha po vyčištění (Zdroj: CIDEMAT Hranice, s.r.o.)

Ochrannou impregnaci je možné provést také svépomocí. Je nutné předtím podlahu vyčistit, tedy zamést dlouhým měkkým smetákem nebo nůžkovým mopem ve tvaru „V“, případné hrubé nečistoty odstranit škrabkou. Pokud zůstanou na podlaze nečistoty a skvrny, a nejsou před nanesením impregnace odstraněny, tak je tato impregnace jen zvýrazní a na podlaze zůstávají. Po oschnutí vyčištěné podlahy se použije jedna nebo dvě vrstvy impregnačního prostředku na teracovou dlažbu podle návodu.

Renovace teracové podlahy a případné opravy

I přes pevnost a odolnost teracové dlažby může někdy dojít k jejímu poškození. Díky tomu, že je teraco přírodní materiál, je však oprava levná a nenáročná. V některých případech je nutné podlahu pouze přebrousit nebo přeleštit a následně znovu impregnovat. Renovovaná podlaha je pak absolutně rovná, bez jakýchkoliv nerovností, tedy opět jako nová. Na tyto práce je však dobré pozvat odborníky, kteří mají potřebné vybavení a zkušenost.

Na opravu případných povrchových vad a poškozené plochy se nejčastěji používají dvousložkové barvené nebo transparentní polyesterové tmely. Uvedené tmely jsou rychletvrdnoucí a prakticky ihned po opravě je možné provést finální úpravu přebroušením opravované plochy.

Zdroj informací: CIDEMAT Hranice, s.r.o.

Publikováno: 3. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.