Každý z nás, kdo máme psa, se nechceme dostat do nepříjemné situace při procházkách. Jednou z nich mohou být nepřiměřené reakce ostatních psů. Konfliktům mezi psy lze předcházet, stačí jen znát pár pravidel. Poradíme, která to jsou, aby se procházky s vaším psem nestaly zbytečnou noční můrou.
I sebelépe vycvičený pes se může někdy dostat při procházce do situace, kdy je nucen reagovat tak, jak není zvyklý. Jde o situace, kdy pes „vysílá“ specifické signály, které nejsou akceptovány buď samotným majitelem psa, nebo je ignoruje druhý pes s jeho majitelem. Tyto situace jsou více časté v místech s větší koncentrací psů v parcích nebo travnatých plochách.
Ne každý pes, kterého při procházce potkáte, je schopen uposlechnout povelu svého majitele. Mnohdy jde o lidi, kteří si svého psa pořídí a nevěnují čas jeho výchově, která je pro každého psa, který se setkává s ostatními, psy nezbytná. Většinou jde o méně zkušené majitele, protože každý pes je jiný i každé plemeno potřebuje jiný přístup při výcviku.
První socializace psa začíná už u matky a jeho sourozenců. Další socializace by měl pokračovat u nového majitele. Ideální je s výcvikem začít hned od pořízení psa. Štěně je na výcvik ideální. Vhodná je „školka“ pro štěňata, kde se váš pes setkává i s jinými buď stejně starými, nebo staršími psy. Učí se dovednosti, a především základy poslušnosti. V socializaci je nutné pokračovat i následně při procházkách a setkávání se s ostatními psy.
Ideální je, když se štěně prochází s dospělým socializovaným psem, který štěně učí, jak se v různých situacích chovat. I náhodné setkání s cizím psem může být pro štěně motivující. Pozor však, aby se toto setkání nezvrtlo v nepřiměřenou hru nebo dokonce šikanu od druhého psa. Mnohdy může nevhodná reakce cizího psa způsobit vašemu psu frustraci a vést k bázlivosti nebo naopak k agresivitě.
Socializovat lze i staršího psa, kterého si pořídíte například z útulku. Jen je zde potřeba více trpělivosti a předvídavosti. Neboť nevíte, čím vším si pes prošel. O pomoc můžete požádat odborníka, který vám se socializací pomůže.
Jak poznat, že se cizí pes bude na vašeho psa reagovat neadekvátně? Pes, který již z dálky nekontrolovatelně běhá a nereaguje na svého majitele, neposlouchá. Pes, který táhne na vodítku. Pes, který už z dálky vrčí nebo štěká. Pes, který má dominantní postoj, ztuhne, zírá a má zježenou srst. Pokud se s takovým psem máte setkat, raději přejděte na druhý chodník nebo odejděte na jinou stranu v parku či na louce.
Někteří zodpovědní majitelů psů vědí, že jejich pes neadekvátně reaguje na psa stejného pohlaví či na dovádějící štěně a upozorní vás na toto dopředu oznámením nebo tím, že svého psa berou na krátké vodítko. Toto je dobré respektovat, neboť mnohdy předejdete nepříjemným konfliktům. Stejně tak respektujte majitele fen, kteří si nepřejí, aby byla jejich fena obtěžována vaším psem, například pokud hárá.
Signály
Pootočení nebo vytočení hlavy při setkání s jiným psem. Tímto psi vyjadřují vzájemnou nedůvěru a ani jeden nemá zájem na toho druhého jakkoliv reagovat. Někdy se může stát, že pes otočí hlavu i na vás. Dejte mu najevo zrakem i pohybem hlavy najevo, že může být v klidu. Olizování nosu rychlým pohybem jazyka směrem nahoru. Toto je nejčastější signál, který pes vysílá. Pes je nervózní a situace mu není příjemná. Chvilkové zmrznutí a napnutí psa, který se zcela zastaví. Touto reakcí pes dáví najevo, že se při setkání s druhým psem drží zpátky, chová se opatrně a nechce žádný konflikt.
Pokud si pes lehne břichem na zem po setkání nebo při hře s druhým psem, nechce již v předchozí aktivitě pokračovat. Chůze psa obloukem je signálem k tomu, že pes nechce přímo setkat s druhým psem, kterého míjíte, vykazuje totiž nevhodné chování. Obejděte tohoto psa obloukem a vašeho psa tím uklidníte.
Doporučení
Pouštějte psa za druhým psem vždy v situaci, kdy je váš pes klidný, nehrabe a není nedočkavý, jinak jej mějte stále na vodítku. Pes nebude schopen reagovat tak rychle na vaše povely, kontrolovat své chování a zároveň číst signály druhého psa. Při setkání s druhým psem se snažte mít krátké prověšené vodítko.
Pes s napnutým vodítkem nemůže adekvátně reagovat na vzniklé situace, ani není schopen vnímat signály, které k němu druhý pes vysílá. Vzniká prostor pro stres, nepochopení a frustraci, která může vyústit v konflikt mezi psy. Nenechávejte na své štěně nebo dospělého psa skákat ostatní psy a ani to netolerujte vašemu psovi. Zkraťte setkání s cizím psem na co možná nejkratší dobu, než jeden z nich začne neadekvátně reagovat na toho druhého.
Ideální reakce vašeho psa při setkání s ostatními psy by měla být klidná, vyrovnaná, sebejistá bez strachu. Nezapomeňte odměnit svého psa za správné chování.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; blog.petcenter.cz; eCanis.cz; G. Stewartová, CPDT-KA: Trénink pro úpravu chování
Publikováno: 23. 2. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská