reklama

Demoluje vám kočka nábytek? Naučte jí na škrabadlo

Mít doma kočičku je radost. Nebo ne? Máte doma poničený nábytek, kytky nebo tapety od kočičího škrábání? Jak vaše miláčka přimět na škrabadlo, kterého si zatím nevšímá? Veterinářka MVDr. Marie Kadeřávková poradí v několika tipech, na co si dát pozor a kam správně škrabadlo v interiéru umístit.

i (Zdroj: PetCenter)
V bytě kočka škrabadlo potřebuje, jinak vám zničí nábytek (Zdroj: PetCenter)

Aby škrabadlo mohlo být kočce prospěšné, je důležité si uvědomit, co v první řadě pro kočku škrábání znamená. Hlavní funkcí škrábání je označování teritoria. Jednak pachem, díky pachovým žlázkám, které mají mezi polštářky, tak i vizuální značkování. Čím výš jsou škrábance, tím větší a silnější je zvíře, kterému dané teritorium patří. Další funkcí je i ostření drápků.

Škrabadel je neuvěřitelné množství a každé kočce vyhovuje něco jiného
i (Zdroj: PetCenter)
Škrabadel je neuvěřitelné množství a každé kočce vyhovuje něco jiného

Výběr škrabadla

Škrabadel je neuvěřitelné množství a každé kočce vyhovuje něco jiného. Některé více lezou do výšek a pozorují okolí, jiné se raději schovávají. Jak tedy poznat, co je zrovna pro vaši kočku nejvhodnější?

Základem je co nejdelší souvislá plocha na škrábání a to směrem do výšky. Pro kočky je přirozené se u škrábání postavit na zadní a co nejvíc se natáhnout. „Další část už je na povaze kočky. Pokud se ráda schovává, je dobré vybrat škrabadlo s boudičkami. Naprosto ideální jsou v takovém případě škrábací válce. Nabízí spoustu úkrytů a zároveň jsou celým svým povrchem škrabadlo. Pokud vaše kočka ráda šplhá a má rozhled, je dobré zvolit nějaké vysoké,“ vyjmenovává MVDR. Marie Kadeřávková.

Základem je co nejdelší souvislá plocha na škrábání a to směrem do výšky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Základem je co nejdelší souvislá plocha na škrábání a to směrem do výšky

Umístění škrabadla

Koupě škrabadla jako takového automaticky neznamená, že kočka se bude věnovat jen a pouze jemu a nábytek vynechá. Klíčovým faktorem je totiž umístění škrabadla na správné místo. Zapomeňte na estetiku nebo praktičnost v rámci fungování vašeho bytu. Důležité je si uvědomit, že kočka je zvíře společenské, které má rádo přehled. To v praxi znamená, že škrabadlo by mělo být tam, kde vy sami trávíte nejvíce času a kam za vámi kočka nejčastěji půjde.

„Máte krásný škrabací strom umístěný v předsíni, ale kočka si jej ani nevšimne? Není divu, ideální je dát ho do obýváku vedle gauče. Věčně tam někdo je, něco se tam děje,“ zdůrazňuje veterinářka Kadeřávková s tím, že dalším skvělým místem je vedle okna. Výhled ven na dění na ulici, nebo v zahradě. Sledování okolo letícího ptactva je ideální k ukojení kočičí zvědavosti.

Koupě škrabadla automaticky neznamená, že kočka se bude věnovat jen a pouze jemu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koupě škrabadla automaticky neznamená, že kočka se bude věnovat jen a pouze jemu

„Pro zvýšení zájmu kočky o škrábání, je fajn trochu škrabadlo poničit zhruba ve výšce kočky stojící na zadních. Váš miláček si pak bude myslet, že už to místo označila jiná kočka a bude ho tak chtít získat pro sebe,“ uzavírá veterinářka.

Zdroj informací: MVDR. Marie Kadeřávková, PetCenter

Publikováno: 7. 2. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce