reklama

Jeďte za Hliníkem, udělejte si výlet do Humpolce

Nemějte obavy, Humpolec není jenom populární Hliník, který se tam odstěhoval v oblíbeném filmu Marečku, podejte mi pero. V Humpolci nikdo nepřijde zkrátka. Navštívit můžete kulturní akce, pochutnáte si na skvělém pivu, a to vše s krásnou přírodou v okolí. Navštivte Humpolec, nebudete zklamáni.

Humpolec je město, které si určitě zaslouží být cílem vašich výletů (Zdroj: Vysočina Tourism)

Pokud se vám při vyslovení města Humpolec vybaví pouze 90. kilometr D1 nebo známá hláška o tom, že se sem přestěhoval Hliník, měli byste to napravit. Humpolec a jeho okolí totiž určitě stojí za návštěvu. Užijte si zde zajímavé památky i procházky krásnou přírodou.

Legendární Hliník je zde velmi oblíben
Legendární Hliník je zde velmi oblíben (Zdroj: Vysočina Tourism)

Prohlídku města můžete začít na náměstí, na kterém se nachází kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží ve stylu barokní gotiky. Pokud se nebojíte výšek, můžete vystoupat po 115 schodech do 30 metrů a prohlédnout si Humpolec z ptačí perspektivy. Cesta na věž vede kolem pěti zvonů a závaží věžních hodin a letos nově potkáte i anděly!

Pokud zamíříte mimo centrum, doporučujeme návštěvu skanzenu Zichpil ve starobylé čtvrti, kterou obývala místní chudina, a sousedila s Židovským městem. Nachází se zde skanzen, který představuje židovskou a protestantskou historii města.

Toleranční kostelík, součást skanzenu Zichpil
Toleranční kostelík, součást skanzenu Zichpil (Zdroj: Vysočina Tourism)

Umění se přestěhovalo do Humpolce!

V Humpolci najdete celkem pět muzeí s různým zaměřením. Navštívit můžete Muzeum dr. Aleše Hrdličky, významného antropologa, který se věnoval studiu indiánských kmenů. V antropologické expozici potkáte i neandrtálce v životní velikosti, prohlédnete si  interaktivní modely srdce či lidského ucha, v přízemí budovy je lákadlem pro děti expozice loutek.

O 50 metrů dále se nachází Včelařský skanzen s malovanými včelařskými úly z různých koutů světa. Dozvíte se zde vše o chovu včel a v domě najdete i expozici včelařských nástrojů jako jsou medomety na vytáčení medu nebo pomůcky k chovu matek. Recesistické Hliníkárium na upomínku „Hliníka“ z filmu Marečku, podejte mi pero! se nachází v patře informačního centra. Naleznete zde různé rekvizity z legendárního filmu nebo korespondenci, kterou Hliníkovi zasílají lidé z celého světa. V Humpolci můžete po telefonické domluvě s majitelem navštívit také Muzeum vah.

Včelařský skanzen představí včelařské úly z různých konců světa
Včelařský skanzen představí včelařské úly z různých konců světa (Zdroj: Vysočina Tourism)

Humpolecká 8mička

Zvláštní pozornost si zaslouží humpolecká zóna 8mička, která se snaží stírat rozdíly mezi centrem a periferií. Industriální areál, původně zaměřený na soukenictví, prošel proměnou na kulturní prostor, ve kterém je návštěvníkům zprostředkován kontakt s moderním a současným uměním.

8smička je areál, který se přeměnil v kulturní centrum
8smička je areál, který se přeměnil v kulturní centrum (Zdroj: Vysočina Tourism)

8mička upozorňuje na kulturní odkaz místních rodáků, výtvarníků Zorky a Jana Ságlových, spisovatele Jana Zábrany či básníka Ivana Magora Jirouse a otevírá zde platforma pro diskuzi o výtvarném umění, architektuře, designu a také o komunitě a veřejném prostoru. Pravidelné výstavní cykly jsou prokládány přednáškami, tematickými večery, komentovanými prohlídkami, programy pro školy, rodinnými dílnami apod.

Kulturní akce jsou zde hojně navštěvovány
Kulturní akce jsou zde hojně navštěvovány (Zdroj: Vysočina Tourism)

Nejen pro milovníky zlatavého moku

Milovníky piva zaujme proslulý pivovar Bernard a s pivovarskou rozhlednou a prohlídkovou trasou, v rámci níž se dostanete přímo do provozu pivovaru. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které se k výrobě piva používají. Dozvíte se třeba, k čemu jsou potřeba skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad a na konci rozeznáte mladinu od sladiny. Neminete ani varnu, kvasné tanky, ležácké sklepy a stáčecí linku.

Pivovar Bernard nabídne pivovarskou rozhlednu a prohlídkovou trasu
Pivovar Bernard nabídne pivovarskou rozhlednu a prohlídkovou trasu (Zdroj: Vysočina Tourism)
O zlatém moku se zde dozvíte vše
O zlatém moku se zde dozvíte vše (Zdroj: Vysočina Tourism)

Naučná stezka Březina

Projděte se naučnou stezkou o délce 7 km se 16 zastávkami, které seznamují s geologií, historií a ekologií Humpolecka a rovněž se zříceninou středověkého hradu Orlíku u Humpolce.K naučné stezce se můžete snadno dostat z Horního náměstí v Humpolci, nezapomeňte však na dobrou obuv – budete procházet lesy a pasekami, které jsou po těžbě dřeva v různém stavu (část trasy je schůdná za suchého počasí). Trasa je určená pro pěší turisty a vede převážně po lesních cestách v okolí hradu Orlíka. Šestá a sedmá zastávka informují o Březince – rýžovišti zlata a o andalusitu u Čejova.

Zdroj informací: Vysočina Tourism, www.vysocina.eu

Publikováno: 27. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce