reklama

Zpříjemněte dětem volný čas a odměňte je za vysvědčení

Jediná správná odpověď, zda děti odměňovat za vysvědčení či nikoliv, neexistuje, rozhodně by se to však nemělo s dárky přehánět. Čeho ale není nikdy dost, je společně strávený čas. Ten si můžete užít s novou knihou, společenskou hrou nebo třeba na výletě. Každé podobné ocenění dětského snažení zcela jistě patří do kategorie nejlepších a přípustných odměn.

Inspirujte se, čím dětem zpříjemnit volný čas a odměnit je za vysvědčení (Zdroj: Haribo)

Hrajeme si společně

Rozhodně teď nemluvíme o tom, že vytáhnete Xbox nebo něco podobného. Dětem dá mnohem víc, když oprášíte deskové hry, karty, pexeso nebo třeba puzzle. Schválně, kdo se bude nejvíc rozčilovat u Člověče, nezlob se. Případně kupte nějakou novinku, která možná i vám samotným rozšíří obzory. Může se stát, že vás takto strávený čas chytne natolik, že z herních večerů uděláte novou rodinnou tradici. Nemluvě o tom, že jde o skvělý způsob, jak přimět děti k samostatnému myšlení a rozvoji dalších schopností.

Hravé tvoření

Děti jsou v dnešní době bohužel zvyklé trávit čas hlavně na mobilu či u počítače, proto rozhodně není od věci dát elektroniku stranou a vzít do ruky papír, tužku a pár dalších pomůcek. To bude radosti, až z několika obyčejných věcí vznikne neobyčejné dílo, navíc si dítě procvičí jemnou motoriku. Zkuste například z plastové lahve a klacíku vyrobit krmítko pro ptáčky. Teď v zimě to jistě ocení a vy pak s dětmi můžete pozorovat, kdo všechno tento nový zahradní doplněk navštíví. 

Nebo si na www.tvorimesharibo.cz stáhněte šablonu a během pár chvil máte papírovou krabičku v podobě veselého tučňáka, do níž dětem za odměnu ještě přidejte pár bonbonů. Inspirace najdete spousty a mnoho výrobků lze vytvořit i ve znamení upcyklace.
Děti budou pyšné, pokud budou moci něco vyrobit
Děti budou pyšné, pokud budou moci něco vyrobit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výlet za novým dobrodružstvím

I když je zima, stále se toho dá spousta podnikat. Mnohé hrady a zámky nabízí prohlídky i mimo sezonu, což znamená, že se nemusíte tlačit mezi davy lidí. Skvěle si s dětmi užijete také návštěvu planetária či muzea, třeba Včelí Svět prozradí vše o tak potřebném tvorečkovi, jakým včela bezesporu je a málo se to ví. A krom vědomostí si domů odnesete i nějaký ten včelí produkt, můžete si totiž například vyrobit svíčku.

Možná se to zdá zvláštní, ale toto období je dobré také pro návštěvu jeskyní. V nich bývá stabilní teplota, takže přechod zvenku do jeskyně pro vás nebude přílišným teplotním šokem. Takové Bozkovské dolomitové jeskyně ukrývají největší podzemní jezero u nás. Nebo vás snad zlákají ledopády? Najdete je například v Českém Švýcarsku a podívaná je to náramná. Rozhlédněte se i po blízkém okolí místa, kde žijete. Města často pořádají nejrůznější akce pro děti, zájmové spolky a kulturní centra připravují kupříkladu kreativní dílničky a mnoho další akcí.

Výlet do Bozkovských dolomitových jeskyní bude velkým zážitkem
Výlet do Bozkovských dolomitových jeskyní bude velkým zážitkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příroda volá

Trávíte-li rádi čas v přírodě, pak krom pár výše zmíněných tipů určitě stojí za to i obyčejná procházka do lesa. Vezměte zvěři něco dobrého, jen si předem ověřte, že jde skutečně o to, co jí prospívá. Cestou můžete pozorovat stopy ve sněhu a tipovat, kterému obyvateli lesa patří.

Pokud zrovna není po sněhu ani památky, stále je tu možnost postavit domeček pro lesní skřítky nebo větvičky, šišky a kamínky využít jako přírodní piškvorky. Klacíky poslouží k výrobě hracího pole a dál už to jistě znáte. Jestliže máte štěstí a dočkali jste se sněhové nadílky, tak sáňkování, koulovačky a soutěž o nejlepšího sněhuláka nikdy nevyjdou z módy.

Rozjeďte to v kuchyni

Kdo vyráží na výlet, rozhodně musí mít v batůžku dobrou svačinku. Než se tedy kamkoliv vydáte, vezměte to přes kuchyň a užijte si zábavu u společného vaření či pečení. Kromě známé klasiky v podobě řízků, které se ale hodí spíš na delší výlety, rozhodně vždy potěší domácí sušenky. Dětem jen připravte ingredience a pak už je nechte pracovat samostatně. Pouze dohlížejte a raďte. Když si dobrotu samy připraví, o to víc jim pak bude chutnat. A kdyby vám zrovna chyběl recept, máme pro vás tip, veselé ovocné sušenky ozdobené Haribo Pico-balla. Jak na ně?

Malí pomocníčci uvítají práci v kuchyni
Malí pomocníčci uvítají práci v kuchyni (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sušenky s ovocem a Haribo Pico-balla

  • 200 g hladké špaldové mouky
  • 1/3 lžičky jedlé sody
  • 125 g másla
  • 100 g cukru moučka
  • 1 vejce
  • 10 g lyofilizovaných jahod a malin

na ozdobu

  • Haribo Pico-balla
  • bílá čokoláda
Pico Balla sušenky
Pico Balla sušenky (Zdroj: Haribo)

Ze všech surovin umíchejte těsto a vypracujte z něj váleček, silný asi 5 cm. Zabalte ho do potravinářské folie a nechejte hodinu odpočívat v lednici. Po hodině z válečku odkrajujte kolečka, silná 1 cm. Skládejte je na plech vyložený pečícím papírem a lehce je rozmáčkněte do tvaru sušenek. Do každé sušenky zatlačte pár bonbonů Haribo Pico-balla a kousky nasekané bílé čokolády (případně čokoládové pecky). Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C, 10 až 12 minut. Dokud krásně nezezlátnou. Vyskládejte na kovovou mřížku a nechejte vychladnout.

Zdroj informací: Haribo

Publikováno: 25. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce