reklama

Správně vyrobený elixír zajistí pevnější nehty či silnější vlasy

Paprika je lék. Jedno z nejběžnějších druhů koření, které nechybí v žádné domácnosti, bývá často zastíněno cizokrajnou vůní orientu. Nikdo z nás by však neměl papriku podceňovat. Jedná se o koření, které má blahodárné účinky na pleť, vlasy i nehty. Stačí jen připravit ten správný elixír a můžeme se těšit na příval zdraví a krásy, jenž nás nemá šanci minout.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Paprika patří do každé domácí lékárny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I když patří mletá paprika do národního bohatství Maďarů, své kořeny má však ve Střední Americe. Toto oblíbené koření, ale nechybí v žádné domácnosti ani u nás. Paprika si zkrátka získala celý svět nejen svou výraznou a výtečnou chutí, ale i spektrem blahodárných účinků pro lidský organismus.

Paprika v sobě obsahuje velké množství vitaminů, jako je např. vitamin A, E nebo C. Právě vitamin C podporuje tvorbu kolagenu, který je báječný pro získání pevnějších nehtů, silnějších vlasů či krásnou a mladistvou pokožku. Kolagen však nepomáhá pouze u těchto tří faktorů. Jeho hlavní předností je, že působí jako pojivo jednotlivých buněk v podstatě v celém lidském těle. Paprika je zkrátka dar.

Paprika je koření, které najdeme v každé domácnosti
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Paprika je koření, které najdeme v každé domácnosti

Papriku můžeme přidávat při vaření do teplých pokrmů, ale i do salátů např. ve formě paprikového oleje. Tento olej můžeme připravit smícháním 100 ml jakéhokoliv stolního oleje s 1 lžičkou mleté papriky. Do připravené směsi můžeme přidat i čerstvou paprikou nakrájenou na malé kousky. Před přidáním oleje do salátu je dobré nechat paprikovou směs minimálně 1 hodinu odležet.

Paprika ochutí i olej, který můžeme použít třeba do salátů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Paprika ochutí i olej, který můžeme použít třeba do salátů

V případě, kdy trpíme bolavými klouby, je dobré přikládat na inkriminované místo paprikový obklad. Ten vyrobíme smícháním 2 lžiček mleté papriky s 4 lžícemi tvarohu. Pečlivě rozmícháme a přikládáme na bolavé místo. Obklad necháváme působit zhruba 10 minut a poté opatrně setřeme a pečlivě omyjeme.

Na bolavé klouby můžeme používat paprikový obklad
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Na bolavé klouby můžeme používat paprikový obklad

Vynikající variantou, jak docílit přísunu všech potřebných vitaminů, jsou i paprikové kapky. Jejich příprava je velice jednoduchá. Vznikají smícháním 2 lžiček mleté papriky s 2 dcl pálenky. Směs necháme zhruba 2 týdny macerovat a občas ji promícháme. Před používáním směs musíme přecedit. Užíváme 3krát denně 30 kapek nejméně po dobu 6 týdnů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, Láďa Hruška

Publikováno: 24. 1. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová