Chléb se dá upéci samozřejmě z mouky, a je v podstatě jedno, jestli je to mouka žitná, bramborová nebo špaldová. Zkusili jste ale někdy upéci chléb z cukety? A jestli se vám chléb povede, proč si ho nenamazat skvělou drůbeží paštikou z drůbků? Jednoduchý a poctivý recept vám ušetří peníze a přitom nebudete muset vůbec nic vyhodit do odpadků.
Cuketový chléb a drůbeží paštika
Chléb se doma pekl vlastně odjakživa a každá hospodyně si dávala záležet, aby její chleba byl co nejvypečenější, nejchutnější, aby měl zvonivou kůrku a měkkou střídku. Moderní doba s sebou ale přináší moderní vymoženosti, a tak se chleba už doma nepeče, ale nakupuje se v obchodech. Anebo se zase peče?
Ale ano, peče se. A opět se hospodyně snaží, aby jejich chleba byl chutný, vypečený a co nejlevnější. Proto vám nabízíme recept na chléb, kde část mouky nahradíme cuketou. A abychom ho nemuseli jíst suchý, vykouzlíme si k němu hedvábnou paštiku z drůbežích drobů (vnitřností).
Cuketa
Pochází z Itálie a odtud pochází lidový výraz cukína, který je odvozený z italského názvu zucca. V našich končinách ji známe pod názvem cuketa, avšak velice často se však také setkáme s označením tykev. Díky vysokému obsahu vitaminů a minerálů působí příznivě na náš organismus. Přerostlé cukety tvoří z velké části voda, proto je jejich chuť méně výrazná. Cuketa má minimální obsah kalorií a vysoký obsah minerálů. Je to nízkoenergetická zelenina, která se výborně uplatňuje při zeštíhlujících dietách.
Recept na cuketový chléb
Dvě neoloupané cukety nastrouháme na struhadle a dobře z nich vymačkáme vodu. Před strouháním si ale škrabkou oddělíme několik pásků cukety, které využijeme na dokončení a dekoraci.
Dvě vejce vyšleháme s 1 lžící cukru a špetkou soli do pěny. Než vytvoříme chlebové těsto, předehřejeme troubu na 180 °C.
ELEKTRICKÁ TROUBA SAMOSTATNÁ VT 354 BXB
Výkonného pomocníka pro dokonalé pečení najdete v této elektrické troubě v kombinaci černého skla a nerezu. Klenutý vnitřní prostor trouby je inspirovaný tradičním tvarem kamenné pece. Chytře rozmístěná topná tělesa a extra velký objem 77 l zaručují dokonale propečené a křupavé jídlo ze všech stran. Manipulaci s pokrmy usnadňuje velmi praktický teleskopický rošt. Tiché a ladné zavírání a otevírání dvířek přinese komfort při každodenním provozu. Díky 10 pečicím programům, které jsou navržené přesně podle potřeb konkrétních jídel, si budete užívat chutné a perfektně připravené pokrmy.
K vaječné pěně přidáme nastrouhanou a vymačkanou cuketu a směs z polohrubé, mandlové a režné mouky. Dále přidáme vinný kámen a olej. Všechny suroviny smícháme dohromady a vytvoříme řídké těsto. Formu na chleba vytřeme olejem nebo máslem a vysypeme strouhankou.
Do formy přeneseme těsto. Vložíme do předehřáté trouby a pečeme 40 minut.
Recept na drůbkovou paštiku
Základ paštiky budou tvořit drůbeží droby, konkrétně drůbeží játra a srdíčka. Dále budeme potřebovat kousek pancetty. Pancetta je italská slanina vyráběná z bůčku, který je ošetřen solí po dobu dní až týdnů, kořeněná pepřem. Servírujeme ji syrovou, nakrájenou na tenké plátky. Pacettu rozehřejeme na pánvi, až pustí tuk a na něm osmahneme nahrubo nakrájenou cibuli.
Hard Face – pro náročné vaření
Nádobí z řady Hard Face bylo navrženo pro to nejnáročnější vaření. Pestrá škála výrobků nabízí různé druhy nádobí pro dokonalý výsledek vašeho vaření. Veškeré nádobí Hard Face zabezpečuje efektivní a rovnoměrný rozvod tepla na jakémkoli typu varné desky a je možné je mýt v myčce. Inovativní povrch pánví a rendlíků má jedinečné nepřilnavé vlastnosti a s přehledem vydrží i to nejnáročnější vaření. Výrobky nyní obsahují i nádobí z nerezové oceli, určené zejména pro vaření potravin ve vodě.
Cibuli necháme rozpálit, aby zesklovatěla.
Pak do pánve přidáme srdíčka a játra. Můžeme je nechat vcelku, neboť po tepelném opracování se bude směs mixovat.
Naší paštice přidáme lehce exotickou chuť a celou směs oflambujeme uzem. Uzo či ouzo je druh anýzového alkoholického nápoje, který vznikl v Malé Asii z tureckého raki a stal se řeckým národním nápojem.
Flambujeme tak, že nejprve necháme pánev velmi důkladně rozpálit. Uzo (ouzo) nalijeme ke směsi, přičemž lehce pánev nakloníme, aby alkohol protekl z jedné strany pánve na druhou. Jakmile je uzo opravdu po celé ploše pánve, alkohol v pánvi zapálíme a směs flambujeme.
Pomalé vyhoření alkoholu dodá směsi báječné aroma. Směs osolíme a opepříme, promícháme a přesuneme do mixéru. Před rozmixováním přidáme cca lžíci másla.
Směs mixujeme do hladké konzistence. Hotovou paštiku mažeme na upečený cuketový chleba a ozdobíme několika plátky cukety.
Paštiku můžeme použít ihned po rozmixování a zbytek uskladníme v chladu, kde následně ztuhne.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Beze ztrát; Fiskars; MORA MORAVIA, s.r.o.
Publikováno: 13. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová