Už jen svou krásou nám toho květiny poskytují víc, než kolik toho od nás žádají. A život s nimi je vysloveně zdravý – tělesně i duševně. Tady je šest nečekaných důvodů, proč mít doma pořád kytky v květináči i ve váze.
Květiny si můžeme vybírat buď jenom podle vzhledu, nebo s vítaným bonusem navíc – rostliny, které dokážou vytvářet v bytě zdravé prostředí. Mnohé pokojové rostliny a řezané květy totiž obsahují silice, které příznivě ovlivňují náš zdravotní stav i duševní pohodu.
1. důvod, proč mít doma kytky: zvlhčují vzduch
Květiny přirozeně zvlhčují vzduch a na rozdíl od přístrojů se dovedou samy bezchybně „regulovat“ podle aktuální vzdušné vlhkosti. Ta má být optimálně zhruba 40procentní, ale v mnoha bytech (a kancelářích) klesá pod 20 procent, což už vysloveně poškozuje lidské zdraví. Mezi nejúčinnější rostlinné zvlhčovače vzduchu patří ibišek (Hibiscus) a šáchor (Cyperus).
2. důvod, proč mít doma kytky: pohlcují toxiny a prach
Rostliny pohlcují škodliviny z nátěrů, lepených tapet, nábytku atd. a prach (plný alergenů), kvůli nimž nás často bolí hlava, snižuje se imunita, pálí oči, škrábe v krku, dráždí ke kašli a zvyšuje se pocit únavy. Jediná větší rostlina sníží množství škodlivin v běžné místnosti zhruba o čtvrtinu! Všechny pokojové palmy patří k top ostraňovačům toxinů ze vzduchu v místnosti, filtrují i formaldehydy a benzen. Dracéna (Dracaena), anturie (Anthurium) a lopatkovec neboli toulcovka (Spathiphyllum) efektivně likvidují trichloretylen i benzen, filodendron (Philodendron) a fíkus (Ficus) formaldehydy. Chryzantémy(Chrysanthemum) a gerbery nás zbavují cigaretového kouře a benzenu. Kvetoucí růže (Rosa) a kamélie (Camellia) filtrují stopy těžkých kovů, např. rtuti či olova. I nenápadný břečtan (Hedera) funguje skvěle jako pračka vzduchu. Pokojové rostliny bezpečně fungují jako přírodní filtr, který zachytává prach ze vzduchu. Každá zdravá rostlina dokáže snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 procent.
3. důvod, proč mít doma kytky: posilují imunitu
Rozhodně se vyplatí mít v kuchyni bylinkovou minizahrádku. Neměly by v ní chybět hlavně šalvěj, rozmarýn, bazalka, mateřídouška, tymián, jablečník, máta, dobromysl (oregano), majoránka, saturejka, koriandr, pažitka popřípadě i anýz, fenykl, kmín. Zelenou část s úspěchem použijeme při vaření pokrmů i čajů nebo do koupele, vůně květů plná silic nám dodá energii a posílí imunitu. Proti bacilům a virům nás pomáhají chránit také silice jehličnanů (v květináči i řezané větve) a ledviníku (Nephrolepis). Rostliny odrážejí žlutozelenou část spektra, což uklidňuje oči a napomáhá celkové harmonii. Navíc opticky člení prostor a zbavují ho uniformity, která unavuje zrak a vyvolává deprese. V místnosti s květinami klesá únava až o 20 %, bolest hlavy se může snížit o 30 % stejně jako pocit sucha a bolesti v krku. A stačí tak „málo“ - pár kytek v květináči.
4. důvod, proč mít doma kytky: zlepšují náladu
Velké množství vonných silic vyzařují řezané květiny. Pohodu a klid přinášení do domu zejména růže, jasmín, kosatce a mimóza, dobrou náladu v nás vyvolávají jarní frézie (Freesia), hyacinty (Hyacinthus), tulipány (Tulipa) a narcisy (Narcissus). Opatrně ale s pivoňkami (Paeonia) a karafiáty (Dianthus) - voní krásně, ale mohou vyvolat až alergii. Obzvlášť pozor na lilie (Lilium). Jejich až omamná vůně nás mnohdy staví před dilema: buď zůstanou doma lilie, nebo já.
5. důvod, proč mít doma kytky: podporují sex
V přiměřené míře prospívají i v ložnici. Zejména kvůli tomu, že filtrují i zvlhčují vzduch a některé údajně mají i afrodiziakální účinky! Obava, že rostliny v noci produkují oxid uhličitý, čímž nás ve spánku „otravují“, je lichá – vydechují ho tak málo, že to lidský organismus takřka ani nezaznamená. Někomu však může ve spánku vadit příliš pronikavá vůně některých květů, zejména šeříku (Syringa), lilií (Lilium) nebo konvalinek (Convallaria).
6. důvod, proč mít doma kytky: zvyšují chuť do práce
Je prokázáno, že květiny zvyšují chuť do práce i výkonnost, takže by neměly chybět především na pracovištích - doporučují se například africké fialky (Saintpaulia), z řezaných květin pak zejména tulipány (Tulipa), narcisy (Narcissus) a růže (Rosa).
Publikováno: 19. 2. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce