reklama

Krásné chvíle chlupatého štěstí aneb Přivezli jsme si štěňátko

Život je plný změn, některé nás netěší, ale jiné jsou krásné. Třeba když si domů přivezete malé štěňátko, které se stane vaším přítelem a společníkem na několik dalších let. Věnujte mu proto tu správnou péči, protože stejně jako u lidí i u pejsků platí, že co se naučí a získají v nejútlejším dětství, odrazí se na jejich zdraví a pohodě v příštích letech.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S tím, že máme doma mazlíčka, přichází nejen velká radost, ale také zodpovědnost za jeho zdraví a správnou výchovu (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Každý malý psík je jiný, ale vybrat byste si měli pokud možno štěňátko z dobrého chovu, které bude spokojené a pohodové. Takový pohodář často ani nenaříká, když ho vezete plni rozechvění k sobě domů a ono zažívá svou první velkou životní cestu. Nicméně citlivější drobeček bude nejspíš trochu smutný a občas si i zapláče. Nenechte se tím ale příliš rozněžnit a až dorazíte domů, nedovolte mu první noc vlézt do postele, protože pro něj pak bude v dalších dnech těžké pochopit, že už tam nesmí.

Důležité je klidné seznámení

Až nový chlupáč překročí práh vašeho domova, nechte ho, aby si v klidu vše prohlédl, dávejte jen pozor, aby někam nevlezl nebo nespadl a neublížil si. Ukažte mu také, kde má připravený pelíšek, pro který vyberte klidné, málo frekventované místo, takže ho nebude při odpočinku nikdo rušit. Především děti upozorněte, aby se na něj v návalu nadšení a radosti nevrhaly a nechtěly ho hned chovat. Dopřejte mu zkrátka prostor, aby si u vás zvykl bez zbytečných stresů.

Pelíšek se stane útočištěm, kam bude štěňátko chodit odpočívat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pelíšek se stane útočištěm, kam bude štěňátko chodit odpočívat

Pokud máte už nějaké jiné zvířátko, třeba staršího psa nebo kočku, nechte je seznámit s novým členem rodiny. Nicméně buďte ve střehu, aby si někdo z „původních“ zvířecích obyvatel nezačal dokazovat svou nadřazenost a štěně nevyděsil nebo mu dokonce neublížil.

Jen s prověřenými kamarády

Nezapomeňte mu připravit domácí toaletu, což je vhodné zvláště v bytě. Výborně se hodí například dětská nepropustná podložka, kterou umístěte co nejblíže vchodu. To, že štěně se chce vyprázdnit, poznáte většinou tak, že začne být neklidné a pobíhá dokola. V takovou chvíli ho vezměte, dejte na podložku, a pak pochvalte a odměňte. Pokud máte vlastní zahradu, učte štěňátko od počátku venčit se právě tam.

S tím souvisí častý dotaz nových majitelů, kdy mohou začít štěně venčit například v parku, kde přijde do kontaktu s ostatními psy. Tato chvíle by měla nastat, až když bude mít za sebou třetí očkování – první očkování si odbyde ještě u chovatele v 6. týdnu věku, ale to mu ještě nezajistí solidní imunitu vůči nakažlivým chorobám, další dvě jsou na vás. Důležité je také psíka pravidelně odčervovat, do jeho půl roku mělo by to být jednou za měsíc. Mezitím ale můžete k socializaci využít jiných psů z rodiny nebo od kamarádů, u nichž víte, že jsou zdraví a naočkovaní.

Hračky milují nejen štěňátka, ale i dospělí psi, zvláště ti temperamentnější. Vyberte jim takové, které jsou pro ně bezpečné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hračky milují nejen štěňátka, ale i dospělí psi, zvláště ti temperamentnější. Vyberte jim takové, které jsou pro ně bezpečné

Součástí správné socializace je pochopitelně i hra, takže mějte připravené hračky. Vhodné jsou pevné a kompaktní, protože cokoliv, co lze ukousnout a spolknout, je pro štěně nebezpečné. Ze stejného důvodu odstraňte z jeho blízkosti nebezpečné věci jako léky, čisticí prostředky, elektrické kabely nebo lidské jídlo. A dejte mu z cesty také vše, co by mohlo zničit, třeba drahý nábytek nebo boty.

Jen kvalitní mlsání

Od první chvíle učte svého malého kamaráda, že je naprosto normální, když se ho dotýkáte, když mu prohlížíte tlapky, ouška a tlamičku nebo čenich. Dbejte na důslednou výchovu, jednou vyřčený požadavek či povel by měl být splněn.

A jak to je s krmením malého chlupáče? Dobrý chovatel vám doporučí krmivo, jímž štěňata přikrmoval, často vám dá s sebou dávku na několik prvních dní. Lze tedy pokračovat v krmení právě jím, nicméně vždy by se mělo jednat o kvalitní a dobré krmivo. Pokud si nejste jisti, s výběrem vám rád pomůže veterinární lékař.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna

Publikováno: 11. 1. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová