reklama

Nejkrásnější svátky v roce přivítejte se sklenkou vína

Přicházejí bezesporu nejkrásnější svátky v celém roce. Vánoce jsou nejen svátky klidu a rodinné pohody, ale také dobrého jídla a k němu patří i kvalitní moravské nebo české víno. Ke každému pokrmu se ale hodí jiné, a proto se hodí trocha inspirace, jak ho správně vybrat a vykouzlit tak dokonalé menu.

i (Zdroj: Vinařský fond)
Nejkrásnější svátky v roce se sklenkou lahodného vína (Zdroj: Vinařský fond)

Nejkrásnější svátky v roce se sklenkou lahodného vína

O snoubení jídla s vínem byly napsány celé knihovny, ale v praxi málokdo překročil základní hranici „ke světlému masu bílé víno a k tmavému červené“. Takže co dál, když se naše tradiční vánoční menu do této poučky vejde jen stěží? S výběrem pomůže národní sommeliérka Klára Kollárová.

Tvar a držení sklenice jsou také velmi důležité
i (Zdroj: Vinařský fond)
Tvar a držení sklenice jsou také velmi důležité

Šumivé víno k přípitku i k polévce

Významný okamžik, kdy se rodina a nejbližší sejdou u štědrovečerního stolu, je potřeba oslavit přípitkem. Aperitiv připomene významnost chvíle a příjemně povzbudí chuť k jídlu. A k tomuto účelu se skvělé hodí šumivá vína, resp. elegantní moravské sekty, ideálně suchý sekt (extra brut nebo brut), v němž nejlépe vynikne charakter vína.  Pozor na zavádějící kategorii extra dry, která označuje vína o něco sladší (12-17 gr/l) než brut. Jemné perlení podpoří i zážitek krémové polévky.

Noblesní sekt ale určitě není podmínkou a skvělou volbou bude i suché mladší Neuburské nebo Rulandské bílé s přívlastkem kabinetní víno nebo pozdní sběr. Jestliže se na vaši sváteční tabuli objevuje zeleninová polévka, pak stojí za úvahu ryze česká odrůda Aurelius, která je velmi příjemně pitelná a ladí s jemným zeleninovým základem. Nekomplikované pohodové snoubení slibuje ale také Müller Thurgau, třeba ve sklepě zapomenuté Svatomartinské.

Většinou se jako hlavní chod štědrovečerní večeře servíruje smažený kapr, nebo vepřový řízek s bramborovým salátem
i (Zdroj: Vinařský fond)
Většinou se jako hlavní chod štědrovečerní večeře servíruje smažený kapr, nebo vepřový řízek s bramborovým salátem

Aby kapr nebyl na suchu

Většinou se jako hlavní chod štědrovečerní večeře servíruje smažený kapr, nebo vepřový řízek s bramborovým salátem. Obě varianty jsou poměrně výrazné, a právě proto by i samotné víno mělo být výraznější, plnější a aromatičtější, tak aby se s jídlem skvěle doplňovalo.

K těmto pokrmům jsou vhodná bílá vína s tóny tropických a citrusových plodů a vyšším obsahem alkoholu. Takovou chuť můžete nalézt například u vyzrálejších Chardonnay, Veltlínského zeleného nebo u Ryzlinku vlašského i rýnského. Ke kapru na černo se skvěle hodí odrůda bílého vína Malverina, která není sice obvyklá, ale nadchne vás svou chutí a typickým skořicovým buketem.

Kromě kapra se často na vánoční tabuli vyskytují i jiné sladkovodní ryby, ke kterým se skvěle hodí bílá vína. Výjimkou nejsou ani ryby mořské, ty s jemným bílým masem podpoříte suchým Ryzlinkem rýnským nebo Sauvignonem. S výraznějším tučnějším lososem či tuňákem kombinujte růžové Zweigeltrebe nebo Cabernet Sauvignon.

Významný okamžik u štědrovečerního stolu je potřeba oslavit přípitkem
i (Zdroj: Vinařský fond)
Významný okamžik u štědrovečerního stolu je potřeba oslavit přípitkem

Okouzlete návštěvu domácím cukrovím a skvělým vínem

Většinou bývá napečeno několik druhů vánočního cukroví, a je nesnadné je skloubit s nějakým univerzálním vínem.

Obecně lze říci, že více se hodí k domácímu cukroví polosladká až sladká vína, vč. speciálních ledových či slámových vín. Pokud si chcete hrát ještě více, tak k ořechovému cukroví volte aromatický Irsai Oliver nebo Muškát, ke kokosovému přívlastkový Aurelius nebo bílé barikové Chardonnay a ke kandovanému ovoci např. slámové víno odrůdy Hibernal či Sauvignon.

A co k jiným svátečním pokrmům?

Houbový kuba, tak jako pečená kachna se zelím k vánočním svátkům neodmyslitelně patří, a tak nesmíme zapomenout ani na ně.

K prvnímu z pokrmů je potřeba zvolit plné bílé kořenité víno, například přívlastkové Veltlínské zelené. K pečené kachně se skvěle hodí hutné červené víno. Chybu neuděláme, budeme-li vybírat z pro náš region typické Frankovky, nebo světáčtějšího Merlotu, ovšem s typickým moravským rukopisem.

Tip: Jak víno správně podávat

Sekty, lehká ovocná a dezertní vína je vhodné podávat nachlazená na nižší teplotu, tedy na 6-8 °C. Suchá bílá vína a vína růžová ideálně o teplotě 10-12 °C. Plná a starší červená vína si nejlépe vychutnáte při teplotě 16-18 °C.

Tvar a držení sklenice jsou také velmi důležité. Zatímco sekty se podávají ve sklenicích s úzkým hrdlem, jehož stopku držíme u spodu, abychom víno nezahřívali teplotou dlaně, vína bílá se podávají v menších sklenicích do tvaru tulipánu a drží se také uprostřed stopky. Vínům červeným náleží velká sklenice ve tvaru tulipánu, jejíž tělo umožňuje vůním dokonale se rozvinout. Víno lejeme vždy do 1/3 sklenice. Nedoléváme pouze červené, ale i bílé víno, které díky častějšímu nalévání menšího objemu udržujeme tímto stále chladné.

Zdroj informací: Vína z Moravy, vína z Čech

Publikováno: 23. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce